اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سل (توبرکولوز)

سل (توبرکولوز)

سل (توبرکولوز) چیست ؟

سل عبارت است از یک عفونت باکتریایی مسری حاد یا مزمن که به طور اولیه ریه ها را درگیر می کند ولی ممکن است به سایر اعضا گسترش یابد. سل دوران کودکی معمولاً محدود به قسمت میانی ریه ها است ولی ممکن است گسترش یافته ، مننژیت ایجاد کند. سل در بزرگسالان معمولاً کلیه و ریه ها را درگیر می کند. سل زمانی تحت کنترل بود ولی عمدتاً به خاطر ایدز، فقر و سوءمصرف الکل و سایر داروها مجدداً ظهور کرده است .

سل (توبرکولوز) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان قابل علاج است . بدون درمان می تواند کشنده باشد. البته گونه های عودکننده ، به آنتی بیوتیک های معمول مقاوم هستند.

برای سل (توبرکولوز) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضد سل معمولاً به مدت 12-9 ماه . همزمان چند نوع داده می شود تا از مقاومت باکتریایی به داروها پیشگیری گردد. سل به طور فزاینده ای نسبت به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم شده است .

اگر دچار سل (توبرکولوز) شدم چه کار کنم؟

استراحت در بستر تا زمانی که علایم محو شوند و آزمون ها از بین رفتن میکروب های سل را نشان دهند. ممکن است لازم باشد به مدت 6 ماه فعالیت های خود را محدود کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سل (توبرکولوز) وجود دارد؟

واکسیناسیون یا ب ث ژ (گونه ای از باکتری های ایجادکننده سل ). این کار ممکن است از عفونت پیشگیری کند یا شدت و مدت عفونت را کاهش دهد. درمان پیشگیرانه به مدت چند ماه با ایزونیازید در صورت مثبت بودن آزمون پوستی توبرکولین مقامات بهداشتی ، واکسیناسیون و درمان پیشگیرانه را برای گروه های زیر پیشنهاد می کنند: ـ افرادی که واکنش های مثبت به آزمون های سل دارند ولی علایم بیماری را نشان نمی دهند به ویژه کودکان زیر 5 سال . ـ کودکان دارای واکنش های منفی به آزمون های سل در مناطقی که 20% یا بیش از 20% از همکلاسی ها واکنش های مثبت دارند. ـ افراد سفرکننده به کشورهایی که سل در آنها شایع است . ـ افرادی که باید به مدتی طولانی داروهای سرکوبگر ایمنی یا کورتیزونی مصرف کنند. ـ پس از گاسترکتومی (برداشتن معده ) در بیمارانی که رادیوگرافی شواهد سل غیرفعال را نشان می دهد. ـ افراد مبتلا به اسکولیوز

برای تشخیص سل (توبرکولوز) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل آزمون پوستی توبرکولین ، بررسی های آزمایشگاهی خون ، بررسی خلط و رادیوگرافی قفسه سینه باشند. در صورت شک به سایر اختلالات ، کشیدن مایع نخاع ، برونکوسکوپی و بیوپسی از مغز استخوان ممکن است انجام شود. ممکن است جدا کردن یا بستری کردن فرد مبتلا به سل لازم نباشد. این بیماری معمولاً قبل از تشخیص گسترش می یابد. بیماران احتمالاً 10 روز تا 2 هفته پس از درمان غیرعفونی می شوند. گاه از شما درخواست می شود نمونه خلط 24 ساعته خود را برای بررسی آزمایشگاهی جمع کنید تا مشخص شود که آیا سل همچنان فعال است یا خیر. رادیوگرافی های منظم پیگیری

زمانی که به سل (توبرکولوز) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

سل (توبرکولوز) چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : بدون علامت (غالباً) علایم شبیه آنفلوانزا مراحل ثانویه : تب اندک کاهش وزن خستگی مزمن تعریق شدید به ویژه در شب مراحل بعدی : سرفه خلط دار که به طور پیشرونده ای خونی ، زرد، غلیظ یا خاکستری گردد. درد قفسه سینه تنگی نفس ادرار قرمز یا کدر (گاهی )

عوامل موثر در درمان سل (توبرکولوز) چیست ؟

معمولاً با درمان قابل علاج است . بدون درمان می تواند کشنده باشد. البته گونه های عودکننده ، به آنتی بیوتیک های معمول مقاوم هستند.

چه چیز هایی باعت بروز سل (توبرکولوز) می شوند؟

عفونت در اثر میکروب مایکوباکتریوم توبرکولوزیس . این میکروب در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاوها نیز مستعد هستند و می توانند سل را از طریق شیر غیرپاستوریزه منتقل کنند. سایر انواع مایکوباکتریوم نیز در حال شایعتر شدن هستند.

سل (توبرکولوز) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آبسه ریه برونشکتازی بیماری انسدادی مزمن ریه نارسایی تنفسی گسترش عفونت به مغز، استخوان ، ستون فقرات و کلیه ها

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سل (توبرکولوز) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی