اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
خود بیمارانگاری‌

خود بیمارانگاری‌

خود بیمارانگاری‌ چیست ؟

خودبیمارانگاری عبارت است از اختلالی که در آن فرد قویاً اعتقاد دارد که مبتلا به یک بیماری جدی یا مرگبار است ، علی رغم این که معاینات و بررسی های پزشکی کامل و همه جانبه هیچ مشکلی را نشان نداده اند. فرد معمولاً در مورد بیماری ها، تشخیص و درمان آنها اطلاعات زیادی کسب می کند زیرا به پزشکان زیادی مراجعه کرده و تحت بررسی های زیادی قرار می گیرد.

خود بیمارانگاری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً به درمان مقاوم است . اکثر بیماران تا آخر عمر بر این اعتقاد باقی می مانند که یک بیماری جدی دارند و مرتباً به پزشکان مختلف مراجعه می کنند.

برای خود بیمارانگاری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً دارویی برای این اختلال ضرورت ندارد. پزشک ممکن است داروهای آرام بخش به طور کوتاه مدت تجویز کند.

اگر دچار خود بیمارانگاری‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از خود بیمارانگاری‌ وجود دارد؟

راه خاصی برای پیشگیری از آن شناخته نشده است . باید سعی شود به کودک بیمار توجه بیش از حد مبذول نشود. به هنگام سلامتی نیز باید به کودک به حدکافی محبت کرد و از وی حمایت به عمل آورد.

برای تشخیص خود بیمارانگاری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

شرح حال و معاینه بالینی بررسی های پزشکی برای رد در یک بیماری جسمی ارزیابی روانی برای اعضای خانواده زندگی کردن با این افراد غالباً مشکل است زیر آنها مرتب نگران هستند و نیازمند توجه . این افراد واقعاً رنج می برند و باید سعی شود که از آنها حمایت به عمل آید. رفتار مثبت که به شکایات جسمی مربوط نیست را تشویق کنید و جایزه دهید. به هیچ عنوان مشوق «نقش بیمار» برای فرد نباشید. خود بیماران هم باید سعی کنند تا به جای علایم روی سایر جنبه ها یا مشکلات زندگی تمرکز کنند. باید سعی شود از رفتن پیش پزشکان مختلف به طور دایمی و انجام آزمایشات مکرر خودداری شود.

زمانی که به خود بیمارانگاری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود. از مصرف الکل جداً خودداری کنید.

خود بیمارانگاری‌ چه علائمی دارد؟

اضطراب و شکایت مداوم از وجود علایمی در هر قسمتی از بدن . مشغولیت ذهنی در رابطه با احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سرطان در این افراد زیاد دیده می شود. علایم ممکن است تغییر کنند اما اعتقاد فرد به این که یک بیماری جدی دارد پا برجا می ماند. علایمی که بیشتر از بقیه از آنها شکایت وجود دارد، عبارتند از بی خوابی ، مشکلات جنسی و ناراحتی گوارشی مثل نفخ ، آروغ زدن و دل پیچه . علایمی که فرد از آنها شکایت دارد ممکن است تغییر کنند و بسیار اختصاصی ، عمومی یا مبهم باشند.

عوامل موثر در درمان خود بیمارانگاری‌ چیست ؟

معمولاً به درمان مقاوم است . اکثر بیماران تا آخر عمر بر این اعتقاد باقی می مانند که یک بیماری جدی دارند و مرتباً به پزشکان مختلف مراجعه می کنند.

چه چیز هایی باعت بروز خود بیمارانگاری‌ می شوند؟

احتمالاً عارضه ای از سایر اختلالات روانی است ، اما علت آن قطعی نیست . خود بیمار انگاری در افرادی که قبلاً یک بیماری جسمانی واقعی در کودکی داشته اند یا در ارتباط نزدیک با یک خویشاوند بیمار بوده اند بیشتر دیده می شود.

خود بیمارانگاری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

هدر دادن پول برای کارهای پزشکی غیرضروری و گاهی خطرناک اصرار بر انجام اعمال جراحی یا مصرف داروهای غیرضروری

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری خود بیمارانگاری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی