اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری برونشیت مزمن‌

بیماری برونشیت مزمن‌

بیماری برونشیت مزمن‌ چیست ؟

برونشیت مزمن عبارت است از التهاب مزمن و تخریب لوله های نایژه ای ، با یا بدون حضور عفونت فعال . این بیماری به طور شایع با سیگار کشیدن ارتباط دارد.

بیماری برونشیت مزمن‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

برونشیت مزمن معمولاً با درمان خوب می شود، اگر سیگاری نباشید و بیماری مزمن زمینه ساز مثل نارسایی احتقانی قلب ، برونشکتازی ، یا بیماری سل نداشته باشید. اگر سیگاری هستید و آن را ترک نکنید، یا مبتلا به یک بیماری مزمن زمینه ساز باشید، برونشیت مزمن معمولاً امید به زندگی را کاهش می دهد.

برای بیماری برونشیت مزمن‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

از داروهای ضد سرفه استفاده نکنید؛ این داروها باعث بدتر شدن برونشیت مزمن می شوند. آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت مزمن یا مکرر اکسپکتورانت ها برای نرم و رقیق کردن ترشحات داروهای گشادکننده نایژه برای باز کردن لوله های نایژه ای امکان دارد برحسب مورد، داروهایی برای درمان افسردگی یا اضطراب شدید تجویز شوند.

اگر دچار بیماری برونشیت مزمن‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ گونه محدودیتی برای آن وجود ندارد. مصرف مایعات را به 10-8 لیوان آب در روز افزایش دهید تا ترشحات ریوی رقیق تر شوند.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری برونشیت مزمن‌ وجود دارد؟

سیگار نکشید. سیگار کشیدن مهمترین عامل خطری است که می توان از آن اجتناب کرد. از قرار گرفتن در معرض دودها یا بخارات تحریک کننده در محیط خودداری کنید. در صورت بروز عفونت تنفسی ، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

برای تشخیص بیماری برونشیت مزمن‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بسیاری از بیماری های ریوی و قلبی علایمی مشابه با علایم برونشیت مزمن دارند. با کمک آزمایشات تشخیصی می توان این بیماری ها را رد کرد و به تشخیص رسید. - با درمان ، بیماری خوب نمی شود، اما علایم بیماری تخفیف یافته و از بروز عوارض جلوگیری می شود. - سیگار کشیدن را ترک کنید. - اگر در جایی زندگی یا کار می کنید که آلودگی هوا شدید است ، حتی المقدور از آن اجتناب کنید یا آلودگی آن را کاهش دهید. به فکر تغییر شغل و نصب سیستم تهویه مطبوع فیلتردار و با قابلیت کنترل رطوبت در منزل خود باشید. - از قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی ناگهانی یا هوای سرد و مرطوب خودداری کنید. - اگر کارهایی مثل فریاد زدن ، بلند خندیدن ، گریه کردن ، و فعالیت بدنی باعث بروز حملات سرفه شوند، از آنها خودداری کنید. - روش تخلیه نایژه و تنفس عمیق را یاد بگیرید و اجرا کنید. - زیر پایه های جلویی تخت را در حدود 5/12 سانتی متر بالا آورید.

زمانی که به بیماری برونشیت مزمن‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی هیچ محدودیتی ندارد. جهت حفظ ضخامت ترشحات ریه روزانه 8 تا 10 لیوان آب نبوشید.

بیماری برونشیت مزمن‌ چه علائمی دارد؟

سرفه مکرر، یا حمله سرفه های پشت سر هم تنگی نفس ضخیم بودن خلط و مشکل در تخلیه آن با سرفه . میزان و تولید خلط بسته به وجود یا عدم وجود عفونت ، متغیر است

عوامل موثر در درمان بیماری برونشیت مزمن‌ چیست ؟

برونشیت مزمن معمولاً با درمان خوب می شود، اگر سیگاری نباشید و بیماری مزمن زمینه ساز مثل نارسایی احتقانی قلب ، برونشکتازی ، یا بیماری سل نداشته باشید. اگر سیگاری هستید و آن را ترک نکنید، یا مبتلا به یک بیماری مزمن زمینه ساز باشید، برونشیت مزمن معمولاً امید به زندگی را کاهش می دهد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری برونشیت مزمن‌ می شوند؟

تحریک یا عفونت مکرر لوله های نایژه ای ، که موجب می شود لوله های نایژه ای ضخیم شده ، فضای درون آنها که محل عبور هوا است باریکتر شده ، و خاصیت ارتجاعی آنها کاهش یابد. مواد تحریک کننده عبارتند از موارد آلرژی زا، آلودگی هوا و دود سیگار

بیماری برونشیت مزمن‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ذات الریه مکرر بیماری انسدادی مزمن ریه ، که علاج ناپذیر است . خصوصیات آن عبارتند از تنگی نفس مزمن ، بنفش شدن لب ها و ناخن ها، و نهایتاً ضرورت استفاده از اکسیژن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری برونشیت مزمن‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی