450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

علت نزدیک بینی چشم چیست؟

علت نزدیک بینی چشم چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

افراد نزدیک ‌بین توانایی دیدن اشیاء دور را ندارند. پزشکان از نزدیک‎بینی چشم به عنوان یک بیماری چشمی یاد نمی‎کنند، بلکه معتقد هستند که دوربینی و یا نزدیک‎بینی جزء عیوب انکساری چشم هستند و باید به عنوان یک عارضه‌ی چشمی در نظر گرفته شوند. نزدیک‎ بینی محدودیت سنی نداشته و در هر سن و سالی می‌تواند بروز کند. اگر از خود می‎پرسید که علت نزدیک بینی چشم ارثی است یا اکتسابی و راه درمان آن چیست، با این مقاله از دکتر ساینا همراه ما باشید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

علت نزدیک بینی چیست؟

نزدیک بینی مادرزادی

علت نزدیک‎بینی چشم به طور مستقیم به اندازه‌ی کره‌ی چشم بستگی دارد. زمانی که کره‌ی چشم بیش از حد بزرگ باشد، نزدیک‎بینی ایجاد می‌شود. در این شرایط، وقتی نور وارد چشم می‎شود، به درستی متمرکز نخواهد شد. به همین دلیل به جای این که تصاویر بر روی شبکیه ایجاد شوند، در جلوی آن تشکیل می‌شوند. این امر باعث تاری دید می‌شود و شخص نمی‌تواند اشیاء دور را به وضوح ببیند.

بسیاری از موارد نزدیک بینی، ارثی و مادرزادی هستند. به این معنا که کودک از همان ابتدا با کره‌ی چشم بزرگی به دنیا می‌آید. اگر پدر یا مادر و یا هر دوی آن‌ها به این عارضه مبتلا باشند، احتمال به دنیا آمدن کودک نزدیک‎بین وجود دارد. کودکانی که نزدیک بینی مادرزادی دارند، از همان سنین کم این مشکل را بروز خواهند داد. در حال حاضر، تشخیص به موقع این عارضه امکان‎پذیر است و می‌توان با به دنیا آمدن کودک، سلامت بینایی او را مورد بررسی قرار داده و از درمان‎های مناسب استفاده کرد.

برخی کودکان با نزدیک بینی خفیف به دنیا می آیند که ممکن است در سالهای اولیه، تشخیص داده نشود و در سنین بالاتر، علائم خود را نشان می‎دهد. معمولاً با آغاز تحصیل کودکان، والدین متوجه مشکل بینایی آن‌ها می‌شوند و یا کودک از اختلال دید خود صحبت می‎کند. در این حالت ممکن است کودک توانایی خواندن مطالب تخته سیاه را نداشته باشد و یا هنگام مطالعه از خستگی چشم شکایت کند. این کودکان معمولاً تمایل دارند که هنگام تماشای تلویزیون به صفحه‌ی آن نزدیک‎تر باشند و برای دیدن اجسام دور، چشم خود را تنگ و گشاد می‎کنند. با دیدن این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا بینایی‌سنجی انجام گیرد.

نزدیک بینی در کودکان نارس

گاهی اوقات علت نزدیک بینی، زود به دنیا آمدن کودک است. در این حالت، ساختار چشم به طور کامل تکامل نیافته و نازک بودن شبکیه‌ی چشم، منجر به ایجاد نزدیک‎بینی شدید می‌شود. در این نوزادان احتمال پارگی شبکیه و یا سوراخ شدن آن نیز وجود دارد.

نزدیک بینی به علت مطالعه‌ی زیاد

مطالعه‌ی زیاد نیز می‎تواند یک علت نزدیک بینی چشم باشد. در این شرایط، چشم مجبور است ساعاتی طولانی، نگاهی خیره و ممتد به یک نقطه‌ی خاص داشته باشد. این امر زمینه را برای به وجود آمدن عارضه‌ی نزدیک بینی فراهم می‌کند.

از دیگر عواملی که به شدت بر روی بینایی چشم تأثیر می‌گذارد، نگاه ممتد به مانیتور و صفحه‌ی نمایش تلفن همراه است. در این شرایط نیز، خیره شدن و دریافت نور از طریق صفحه‌ی نمایش می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌های چشمی -از جمله نزدیک بینی و دوربینی- شود. برای این منظور، متخصصان توصیه می‌کنند که در فواصل زمانی معینی برای لحظاتی به دوردست‎ها نگاه کنید.

همین الان با یکی از بهترین متخصصین چشم پزشک مشاوره کنید :

آیا نزدیک بینی درمان دارد؟

در صورتی که نزدیک‎بینی شدید باشد، زمینه برای بروز ناراحتی‎های جدی چشم مانند آب مروارید، جداشدگی شبکیه و آب سیاه چشم فراهم خواهد شد. به همین دلیل باید تحت کنترل درآید. برای درمان نزدیک بینی از سه روش رایج و متداول استفاده می‌شود. استفاده از عینک راحت‌ترین شیوه‌ی درمان است. استفاده از لنز طبی نیز طرفداران خود را داشته و علاوه بر درمان، جنبه‌ی زیبایی دارد.

در مرحله‌ی بعدی، افراد می‌توانند از عمل لیزر برای درمان نزدیک بینی استفاده نمایند. با این شیوه‌ی درمانی دیگر نیازی به استفاده از عینک طبی نخواهد بود، اما به افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، توصیه می‎شود تا در محیط‌های پرخطر (در معرض نور خورشید) حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند. استفاده از عمل لیزر از سن بیست سالگی به بالا انجام می‌شود، چرا که تا این سن، شدت نزدیک‎بینی می‎تواند متغیر باشد. اما از این سن به بعد، این شرایط در افراد ثابت می‌ماند. 

 

آیا می‌توان از نزدیک بینی پیشگیری کرد؟

  اگر نزدیک‎بینی ارثی باشد، قابل پیشگیری نخواهد بود، اما می‎توان با اقدامات درمانی آن را کنترل کرد. در غیر این صورت، تغییر در سبک زندگی می‎تواند به طور قابل ملاحظه‎ای از بروز آن پیشگیری نماید. انجام فعالیت‌های ورزشی و کاهش فعالیت‎هایی که چشم را مجبور به نگاه کردن‌های طولانی مدت و مستمر می‌کنند، می‎تواند برای این منظور مفید واقع شود.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.