450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

مگس‌ پران چشم در جوانی | علل و راه درمان

مگس‌ پران چشم در جوانی | علل و راه درمان

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اگر گاهی تصاویری مانند عکس بالا را مشاهده می‌کنید، احتمالا به عارضه مگس پران چشم دچار هستید. مگس‌ پران چشم معمولا به دنبال افزایش سن ایجاد می‌شود، اما جوانان نیز میتوانند آن را تجربه کنند. از مهمترین دلایل ایجاد این عارضه در جوانان، میتوان به ترومای چشم، جراحی آب مروارید، نزدیکبینی و رتینوپاتی دیابتی اشاره کرد. برای خلاص شدن از تصاویر شناور، هیچ قطره‌ی جادویی یا درمانی وجود ندارد، اما معمولاً با گذشت زمان، این علائم کم‌تر آزاردهنده خواهد بود؛ در واقع شخص به وجود آن عادت کرده و دیگر مشکلی در بینایی نخواهد داشت.

 

آیا مگس‌ پران در جوانی شایع است؟

لزوماً همه‌ی افراد مگس‌ پران چشم را تجربه نمیکنند، اما این مشکل بسیار رایج است. چنانچه تصاویر شناور مشکل خاصی در دید شما به وجود نمیآورند، وجود آن‌ها به تنهایی نگرانکننده نیست. مگس‌ پران چشم در افرادی که نزدیکبینی دارند بیش‌تر اتفاق می‌افتد.

با ورود افراد به اواخر سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی، این مشکل بیش‌تر خود را نشان می‌دهد. تصاویر شناور ممکن است مانند یک نقطه خاکستری تیره یا سیاه، دایره شکل، تار عنکبوت و یا به شکل خطهای کج و شکسته در میدان دید شخص ظاهر شوند. ممکن است این تصاویر در زیر نور آفتاب و یا در حال نگاه کردن به محیطی که پس زمینه‌ی سفید دارد، بیش‌تر دیده شوند. این امر ناشی از آسیبی است که به ژل زجاجیه‌ی چشم وارد می‌شود. این عارضه گاهی اوقات در یک چشم دیده میشود. 

برخی از بیماران از ضرباندار بودن این وضعیت شکایت میکنند. در این صورت بهترین راه حل مراجعه به پزشک متخصص است تا یک بررسی کامل از چشمها انجام شود. برخی از مواقع، مگس ‌پران چشم به دلیل خستگی چشم است. در این صورت با استراحت کردن مشکل برطرف خواهد شد.

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره بگیرید :

در هر حال مگس‌ پران چشم در دوران جوانی نیز میتواند وجود داشته باشد، اما معمولاً افرادی که نزدیکبین بوده و همچنین افراد سالمند بیش‌تر در معرض این عارضه قرار میگیرند. در صورتی که شبکیه‌ی چشم سالم باشد و شخص بیماری زمینهای خاصی نداشته باشد، مگس ‌پران چشم به حال خود رها می‌شود. اگر کسی به طور ناگهانی دچار این عارضه شود، باید خیلی سریع به پزشک متخصص مراجعه کند، چرا که در این حالت، احتمال جداشدگی شبکیه چشم وجود دارد و در کوتاهترین زمان، باید مورد درمان واقع شود.

 

چه زمانی مگس‌ پران در جوانی نگران‌کننده است؟

اگر احساس میکنید که میزان تصاویر شناور افزایش یافته است، بهتر است جهت چکاپ به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. این تصاویر میتوانند با جرقه زدن همراه باشند و یا این که بخشی از دید شما را مختل کنند. ممکن است این شناورها را به رنگ قرمز ببینید؛ در این صورت احتمال وجود خونریزی درون چشم وجود دارد.

آیا مگس‌ پران چشم در جوانی درمان دارد؟

گرچه گفته میشود که با استفاده از لیزر و جراحی میتوان این عارضه را درمان نمود، اما با این حال نمیتوان گفت که به کمک این روشهای درمانی برای همه نتایج یکسانی به دست خواهد آمد. همچنین جراحی در موارد بسیار خاص و حاد به کار برده میشود و خود دارای عوارض است.

شاید بتوان گفت مؤثرترین راه درمان برای مگس‌ پران چشم، نادیده گرفتن آن است. با گذشت زمان مغز میآموزد که آن را به عنوان بخشی از چشم در نظر بگیرد، به همین دلیل شما نیز حساسیت خود را نسبت به آن از دست خواهید داد. تصاویر شناور ممکن است در قسمت پایین چشم مستقر شده و در نتیجه از مرکز دید خارج شوند. گاهی اوقات این عارضه تا جایی بینایی شخص را مختل میکند که انجام عمل جراحی (ویترکتومی) برای از بین بردن ژل زجاجیه لازم خواهد بود.

بیش‌تر افراد با گذشت زمان در می‌یابند که تصاویر شناور بسیار کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند و نیازی به جراحی نیست. درمان با لیزر برای شکافتن ذرات، خطر قابل توجهی دارد و هنوز مورد استقبال گستردهای قرار نگرفته‌است. این عارضه مشکل خاصی را در روند زندگی به وجود نمی‌آورد. تأثیر قطره‌ی چشم و اصلاح رژیم غذایی در کاهش تصاویر شناور به اثبات نرسیده‌است. اکثر بیماران دریافتهاند که زمان، بهترین دارو برای درمان مگس ‌پران چشم در جوانی و یا هر سن دیگری است.

آیا مصرف آب در کاهش مگس‌ پران چشم مؤثر است؟

نوشیدن آب کافی در طول روز برای سلامتی عمومی بدن لازم است و میتواند مفید واقع شود. تصاویر شناور چشمی میتوانند در نتیجه‌ی ایجاد سموم باشند و نوشیدن آب میتواند به بیرون راندن سموم مضر بدن کمک کند. افزایش مصرف آب به بدن کمک میکند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت چشم را بهبود می‌بخشد.

 

آیا عینک در کاهش مگس‌ پران چشم مؤثر است؟

تصاویر شناوری که در نتیجه‌ی مگس‌ پران چشم به وجود میآیند، در محیطهای روشن بیش‌تر دیده می‌شوند، بنابراین استفاده از عینکهای تیره (آفتابی) در کاهش آن‌ها مؤثر بوده و دید را برای شخص واضحتر می‌کند.

 

مگس‌ پران چشم با چه بیماری‌هایی در ارتباط است؟

تصاویر شناور غیر طبیعی چشمی میتواند با رتینوپاتی دیابت، آسیبهای شبکیه، جداشدگی شبکیه و نزدیک بینی در ارتباط باشد. کسانی که جراحی آب مروارید یا جراحی لیزر YAG داشتهاند نیز در ارتباط با این عارضه خواهند بود.

آیا خواب کافی باعث بهتر شدن مگس‌ پران چشم می‌شود؟

خستگی چشم در اثر عوامل مختلف، بر کارکرد آن تأثیر می‌گذارد. کم خوابی از جمله فاکتورهایی است که میتواند زمینه را برای آسیب بیش‌تر چشم فراهم کند. بنابراین اگر به این عارضه دچار هستید، برای استراحت چشمان خود زمان کافی در نظر بگیرید.

اگر هر بار که از خواب بیدار میشوید مگس ‌پران چشم را بیش‌تر تجربه میکنید، ممکن است به دلیل وضعیت چشمی به نام میودوپسی باشد. میودوپسی اغلب در طی روند پیری رخ میدهد و معمولاً بیضرر است. دیدن تعداد زیادی تصویر شناور و چراغ چشمک‌زن نشاندهنده‌ی مشکلی در شبکیه چشم است.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.