450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

بیماری مگس ‌پران چشم چیست؟

بیماری مگس ‌پران چشم چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

مگس ‌پران چشم در بینایی شما مانند نقاط کوچک، دایره‌ها، خطوط یا حشرات ریز به نظر می‌رسد. در حالی که به نظر می‌رسد که این لکه‌ها جلوی چشم شما هستند، اما در واقع داخل چشم شناور هستند. در شرایط بسیار نادر، شناورهای چشم ممکن است بینایی را مختل کنند و نیاز به جراحی دارند.

افزایش ناگهانی و بسیار قابل توجه در شناورهای چشم نیز ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی دیگر (مانند جدا شدن شبکیه) باشد و در صورت عدم دریافت سریع درمان پزشکی، ممکن است منجر به نابینایی گردد. آن‌چه می‌بینید سایه‌هایی هستند که این توده‌های شناور روی شبکیه‌ی شما ایجاد کرده‌اند. در این مطلب به علل بروز این مشکل، علائم و روش‌های درمانی مگس ‌پران چشم می‌پردازیم.

 

بیماری مگس‌ پران چشم چیست؟

نام علمی مگس ‌پران، شناور چشم است، به این معنی که چیزی روی چشم شما شناور است. شما معمولاً هنگام دیدن چیزهای ساده مانند یک دیوار سفید یا یک آسمان آبی، این نقاط متحرک را مشاهده خواهید کرد.

هرچه پیرتر می‌شویم، زجاجیه‌ی چشم ما شروع به ضخیم‌ شدن یا کوچک ‌شدن می‌کند. گاهی اوقات توده‌ها یا رشته‌ها در این قسمت شکل می‌گیرند. اگر زجاجیه از پشت چشم جدا شود، به آن جداشدگی زجاجیهی خلفی گفته می‌شود.

مگس‌ پران معمولاً با جدا شدن زجاجیه‌ی خلفی اتفاق می‌افتد. این مشکل جدی نیست و به مرور زمان محو می‌شود یا از بین می‌رود. مگس‌ پران های شدید را با جراحی می‌توان از بین برد، اما این روش خطراتی دارد و انجام آن به ندرت ضروری به حساب میآید.

اگر شما شرایط زیر را داشته باشید، بیشتر در معرض بروز مگس‌ پران چشم خواهید بود:

 • نزدیک‌بین هستید (برای دیدن فاصله‌های دور به عینک احتیاج دارید).
 • عمل جراحی آب مروارید انجام داده‌اید.
 • در داخل چشم دچار التهاب (تورم) شده‌اید.

همین حالا از بهترین متخصص چشم پزشکی مشاوره بگیرید :

علائم بیماری مگس ‌پران چشم چیست؟

علائم اصلی مگس ‌پران چشم نواحی کوچکی در زمینه‌ی بینایی شخص است که دیده نمی‌شوند. مگس ‌پران‌‌ها می‌توانند اشکال مختلفی -از جمله موارد زیر- داشته باشند:

 • نقاط سایه یا تیره
 • خطوط کوچک
 • حلقه
 • اشکال شبیه به خرچنگ
 • اشکال نامنظم دیگر

آن‌ها همچنین ممکن است به شکل یک منطقه‌ی تاریک یا کم‌نورتر دیده شوند. بعضی اوقات، مناطقی که یک نقطه مگس ‌پران در آن قرار دارد در مقایسه با بقیه‌ی نقاط، میدان دید مبهم و تاری خواهد داشت.

یکی از ویژگی‌های شناورهای چشم این است که به نظر می‌رسد در جلوی میدان دید به جلو و عقب می‌روند. تلاش برای نگاه مستقیم به یک شناور باعث می‌شود که از مسیر نگاه شما دور شوند.

علل بیماری مگس پران چشم چیست؟

مگس ‌پران هنگامی رخ می‌دهد که زجاجیه شروع به کوچک‌شدن می‌کند. در حین کوچک‌شدن زجاجیه، الیاف و سلول‌هایی از آن جدا می‌شوند. این جدا شدن باعث ایجاد توده‌های زجاجیه‌ای می‌شود که می‌توانند نور ورودی به شبکیه را مختل کنند. در نهایت این تکه‌ها سایه‌ی ریزی را بر چشم می‌اندازند. در واقع آن‌چه که در چشم خود می‌بینید، حاصل همین تکه‌ها است.

مگس ‌پران چشم یک اتفاق طبیعی در روند پیری است. انجمن متخصصان شبکیه‌ی آمریکا خاطرنشان می‌کند که شرایطی مانند جدا شدن زجاجیه که باعث بروز این مشکل در بیش‌تر افراد می‌شود، پس از سن ۶۰ سالگی شایع‌تر است. هر کسی می‌تواند در بعضی مواقع دچار این مشکل شود، اگرچه بیش‌تر مردم آن‌ها را نادیده می‌گیرند. بسیاری ممکن است فقط هنگامی که به یک سطح سفید و یکدست، روشن یا منطقه‌ای مانند آسمان نگاه می‌کنند، متوجه آن‌ شوند.

انجمن متخصصان شبکیه‌ی آمریکا توصیه می‌کند که فردی که علائم ناگهانی این مسئله را متوجه می‌شود، در طی چند ماه اول پس از ظهور علائم، به چشم پزشک مراجعه کند تا هرگونه علائم جدی‌تر را بررسی کند.

جداشدگی شبکیه چگونه اتفاق می‌افتد؟

اگرچه ممکن است برخی از شناورهای چشم بخشی عادی از روند پیری باشند، اما تجربه‌ی افزایش ناگهانی شناور در چشم ممکن است نشانه‌ی مسئله دیگری مانند جدا شدن شبکیه باشد.

هنگامی که جداشدگی شبکیه اتفاق می‌افتد، طبیعی است که افراد علائم دیگری را در کنار شناورهای چشم تجربه کنند. آن‌ها ممکن است در طرفین چشم خود افت بینایی یا نورهایی غیرطبیعی را -به خصوص در گوشه‌ی میدان دید خود- تجربه کنند. جدا شدن شبکیه مشکلی جدی است و می‌تواند بدون درمان منجر به کوری شود. هرکسی که متوجه افزایش ناگهانی و قابل توجه مگس ‌پران به همراه سایر علائم می‌شود، باید فوراً به پزشک چشم مراجعه کند.

علل دیگری که منجر به بروز مگس ‌پران می‌شوند عبارتند از:

 • التهاب در چشم
 • عفونت
 • پارگی یا تروما در شبکیه
 • آسیب‌دیدگی در چشم
 • رتینوپاتی دیابتی
 • خون‌ریزی
 • تومورهای چشم

علت سوزش چشم چیست؟حتما بخوانید:علت سوزش چشم چیست؟

روش‌های پیشگیری از بیماری مگس ‌پران چشم چیست؟

اگرچه جلوگیری از مگس ‌پران چشم ممکن نیست، اما پیروی از برخی از روش‌های اساسی –که در زیر ذکر شده‌اند- می‌تواند برای سالم نگه ‌داشتن چشم‌ها مفید واقع شود:

 • وزن خود را در حد متعادلی حفظ کنید.
 • رژیم غذایی متنوع و مغذی بخورید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • در روزهای آفتابی از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.
 • چشم‌ها را مرتباً استراحت دهید.

 

روش‌های درمانی بیماری چیست؟

مگس ‌پران در بیش‌تر موارد نیازی به درمان ندارد. اگرچه ممکن است مزاحمت‌هایی برای بینایی به وجود آورد، اما  تهدیدی مستقیم برای بینایی ایجاد نمی‌کند. در بیش‌تر موارد، شناورها در پایین چشم -در زیر میدان دید- ساکن هستند.

عمل جراحی مگس ‌پران چشم

در شرایط نادر، شناورها ممکن است بسیار متراکم شوند و به طور بالقوه بینایی شخص را مختل کنند. در این موارد، پزشک ممکن است روشی به نام ویترکتومی یا تخلیه‌ی زجاجیه را توصیه کند.

در طی ویترکتومی، جراح چشم ژل زجاجیه را -که باعث بروز مگس ‌پران می‌شود- جراحی می‌کند. او سپس این ژل زجاجیه را با نوعی محلول یا حبابی پر از گاز یا روغن جایگزین می‌کند. بیش‌تر افراد بعد از عمل هیچ تفاوتی بین محلول زجاجیه و محلول جایگزین مشاهده نمی‌کنند. پزشکان به طور کلی این روش را برای شرایط جدی و اضطراری به کار می‌برند.

درمان‌های جایگزین برای مگس ‌پران

برای از بین بردن شناورها، گزینه‌های دیگری جز جراحی نیز وجود دارند. یک روش درمانی با لیزر به نام لیزر ویترولیز می‌تواند شناورهای بزرگ‌تر را از هم جدا کرده یا آن‌ها را حل کند. این کار باعث می‌شود که این توده‌ها کم‌تر مورد توجه قرار گیرند. با این حال، لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. برای فهمیدن این‌که آیا فرد می‌تواند از لیزر درمانی بهره ببرد یا خیر، باید با چشم پزشک متخصص مشورت کند تا این روش را بهتر درک کند.

برای دریافت مشاوره از متخصص چشم پزشکی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.