450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

برای درمان گیاهی بلفاریت چی مصرف کنم؟

برای درمان گیاهی بلفاریت چی مصرف کنم؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

بلفاریت نوعی عفونت چشمی است که عدم درمان مناسب آن، زمینهساز بروز بیماریهای جدی چشم مانند گلوکوم، خشکی چشم و آب مروارید خواهد شد. درمان گیاهی بلفاریت با استفاده از گیاهان مختلف، امکانپذیر است.

یادتان باشد که درمان گیاهی بلفاریت در مواقعی خاص و اورژانسی که دسترسی به پزشک امکانپذیر نیست، توصیه میشود؛ برای این امر می‌توانید از متخصصان دکتر ساینا کمک بگیرید تا مراحل ابتدایی درمان خود را طی کنید. به این ترتیب میتوانید تا قبل از مراجعه به پزشک، از پیشرفت عفونت جلوگیری نمایید.

مباحث ارائه شده در این مقاله، صرفاً برای بالا بردن میزان آگاهی و اطلاعات شماست و همواره اولین و بهترین راهحل برای درمان این بیماری، مشورت با یک پزشک متخصص است.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

 

روغن درخت چای برای درمان گیاهی بلفاریت

شما می‌توانید درمان گیاهی بلفاریت را با استفاده از روغن درخت چای آغاز کنید. این روغن در درمان بلفاریت بسیار تأثیرگذار است. به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی روغن درخت چای، با مصرف آن عامل اصلی التهاب پلک از بین می‌رود. این روغن به طرز فوقالعادهای توانایی درمان بلفاریت را دارد. درخت چای که از خانواده‌ی گیاهان است، معطر بوده و بومی کشور استرالیا است. روغن آن با کوبیدن برگهای این گیاه به دست میآید.

استفاده از این روغن از دیرباز برای درمان زخم و ناراحتیهای پوستی رایج بوده‌است. در علم پزشکی، از خاصیت ضد عفونیکننده‌ی این گیاه استفاده‌ی زیادی میشود. روغن این گیاه  بوی تندی داشته و رنگ آن زرد و یا بیرنگ است. ممکن است این روغن برای عدهای حساسیتزا باشد، به همین دلیل بهتر است قبل از مصرف، مقدار کمی از آن بر روی پوست تست شود. در صورت ایجاد حساسیت، پوست با قرمزی و خارش همراه می‌شود.

طرز استفاده از روغن درخت چای برای درمان بلفاریت

  • چند قطره روغن درخت چای را با برخی از روغنهای دیگر مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید.
  • یک تکه پنبه را به این مخلوط آغشته کرده  و به آرامی آن را بر روی پلکها بکشید. چشمان خود را بسته نگه دارید.
  • ۵ تا ۱۰ دقیقه این وضعیت را حفظ کنید. روزانه دو تا سه بار از این روغن استفاده نمایید. این کار را تا از بین رفتن التهاب چشم انجام دهید.

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره بگیرید :

گیاه آلوئه‌ورا برای درمان گیاهی بلفاریت

گیاه آلوئهورا به دلیل خاصیت ضد التهاب و آبرسانی که دارد، میتواند به عنوان درمان گیاهی بلفاریت مورد استفاده قرار گیرد. پلک مرطوب‌شده میتواند از جمع شدن پوستهها جلوگیری کند، بنابراین التهاب آن‌ نیز روند کاهشی داشته و در نهایت متوقف خواهد شد. این گیاه سوزش و التهاب چشم را به طور مؤثری کاهش می‌دهد. از آلوئهورا به عنوان صبر زرد نیز یاد میشود. این گیاه طبیعتی گرم و خشک داشته و ژل آن برای اهداف پزشکی و زیبایی مورد استفاده است.

در ساختار ژل آلوئه‌ورا ۹۶ درصد آب وجود دارد. در 4 درصد باقی‌مانده‌ی آن، ترکیباتی از پلی‌ساکارید یافت شده‌است. این ترکیبات می‌توانند در کاهش و درمان زخمها و التهابات مؤثر واقع شوند. در کنار خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی، این گیاه دارای آنتی‌اکسیدان نیز است. در ترکیبات آن ویتامین‌های B1 ،  B2، B6، B12 ،  A ، E و C نیز یافت شده‌اند. از این گیاه به صورت موضعی و خوراکی استفاده میشود.

طرز استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان بلفاریت

  • قسمتی از برگ گیاه را به صورت طولی برش داده و ژل آن را خارج کنید. دقت کنید که تنها قسمت سفیدرنگ ژل را مورد استفاده قرار دهید.
  • خیلی آرام این ژل را بر روی پلک خود قرار دهید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی چشم بماند. سپس خیلی آرام چشمها را با آب گرم بشویید. روزانه دو تا سه بار این کار را تکرار کنید.
  • دقت کنید که ممکن است ژل آلوئهورا ایجاد حساسیت کند، بنابراین حتماً قبل از استفاده از آن، مقداری از آن را بر روی پوست امتحان کنید.

روغن نارگیل برای درمان گیاهی بلفاریت

درمان گیاهی بلفاریت با استفاده از روغن نارگیل، نتایجی همانند مصرف روغن چای را در پی خواهد داشت. روغن این گیاه دارای ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی است، به همین دلیل میتواند احساس خارش و سوزش را برطرف کند. روغن این گیاه منبع خوبی از آنتی‌اکسیدانها و اسیدهای چرب است. استفاده از آن از گذشته برای درمان عفونت و آلرژیهای پوستی رواج داشته‌است. آنتی‌اکسیدان عامل مهمی برای کاهش و درمان التهابات بهشمار میآید، چرا که توانایی مبارزه با رادیکالهای آزاد را دارد.

 وجود اسید لوریک و اسید کاپریک در این روغن بر خاصیت ضد باکتریایی آن می‌افزاید. همچنین، روغن نارگیل توانایی بسیار خوبی برای مرطوب نگه داشتن پوست دارد، به این ترتیب از ایجاد خشکی و پوسته پوسته شدن آن به طور مؤثری جلوگیری می‌کند. وجود ویتامین E در ترکیبات این روغن، دلیل دیگری است که از آن برای درمان التهاب و خشکی پوست استفاده میشود. این گیاه نقش مؤثری در تحریک کلاژنسازی پوست دارد.

طرز استفاده از روغن نارگیل برای درمان بلفاریت

  • مقداری روغن نارگیل در یک ظرف گود و کوچک بریزید و یک تکه پنبه را به آن آغشته کنید.
  • پلکها را بسته و پنبه را به آرامی بر روی آن‌ها حرکت دهید. اجازه دهید چشمها به مدت ۲۰ تا ۱۵ دقیقه به همین حالت باقی بمانند. سپس آن‌ها را با گرم بشویید.
  • روزانه دو تا سه بار این کار را تکرار کنید تا روند عفونت کاهش یافته و در نهایت درمان شود.

روغن کرچک برای درمان گیاهی بلفاریت

روغن کرچک نیز به دلیل خواصی ضد باکتریایی که دارد، به عنوان درمان گیاهی بلفاریت مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از آن از گذشته برای درمان ناراحتیهای پوستی و درمان التهابات رایج بوده‌است. این روغن باعث تحریک رشد بافت شده و به این ترتیب بین زخم و محیط آسیبدیده قرار می‌گیرد. این امر سبب کاهش عفونت می‌شود. این روغن حاوی مادهای به نام ریسینولیک اسید است. این ماده به طور فوقالعادهای توانایی درمان التهابات را دارد.

طرز استفاده از روغن کرچک برای درمان بلفاریت

  • مقدار مناسبی از این روغن را در یک ظرف گود و کوچک بریزید. مقداری پنبه را به آن آغشته کرده و بر روی پلکها به آرامی ماساژ دهید.
  • روزانه دو تا سه بار این کار را تکرار کنید تا عفونت کاهش یابد.
  • در کنار استفاده از داروهای گیاهی، حفظ بهداشت چشم و استفاده از کمپرس آب گرم نیز توصیه میشود. کمپرس آب گرم، سبب میشود تا ترشحات عفونت رقیق شود و  جریان خون را نیز بهبود می‌بخشد. 

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.