علائم آب مروارید چیست؟

علائم آب مروارید چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

آب مروارید معمولاً به آرامی شکل میگیرد. شاید تا زمانی که با علائم آب مروارید مواجه نشوید، پیشرفت بیماری را در خود حس نکنید. در این بیماری، عدسی چشم شروع به کدر شدن میکند. در ابتدا ممکن است تنها نقطهای از آن را درگیر کند، اما به تدریج پیشرفت کرده و منجر به بروز سایر علائم خواهد شد. این بیماری چشمی معمولاً هر دو چشم را درگیر میکند و شیوع آن در افراد بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. اما اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که ساعات طولانی در زیر نور خورشید قرار میگیرید، احتمال بروز علائم آب مروارید در شما نیز وجود دارد. گاهی اوقات این بیماری دلایل وراثتی دارد.

 

تاری دید مهمترین علامت آب مروارید

علت ایجاد آب مروارید کدر شدن عدسی است. در این حالت، فرد تصویر واضحی از اطراف خود نخواهد دید؛ درست انگار پردهای نازک جلوی چشمها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، فرد دچار تاری دید می‌شود. تاری دید به نوبه خود به علائم دیگری منتهی می‌شود. برای مثال، ممکن است احساس سردرد نیز، داشته باشید. در این مواقع چشم نسبت به نور حساسیت نشان میدهد. تحریک و قرمزی چشم نیز میتواند همراه تاری دید به وجود آید.

البته باید بدانید که تاری دید دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل میتوان به دیابت، خستگی چشم، کاهش فشار خون، ضربه به چشم، تماس چشم با مواد مختلف، استفاده‌ی نادرست از لنزهای چشمی، میگرن و بیماری آب سیاه چشم اشاره کرد. بنابراین تاری دید، دلیلی کافی برای مبتلا شدن به آب مروارید نیست. 

در ادامه این مطلب با سایر علائم آب مروارید آشنا خواهید شد. البته همانطور که در بالا اشاره شد وجود هر یک از این علائم به تنهایی نشانه آب مرواید نیست و برای تشخیص دقیق باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید. اگر در این خصوص به مشاوره تخصصی نیاز دارید می‌توانید همین حالا از طریق لینک زیر با بهترین فوق تخصص چشم پزشکی در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره بگیرید :

شایع‌ترین علائم آب مروارید

سفیدی مردمک چشم

یکی از مهمترین علائم آب مروارید، تغییر رنگ مردمک چشم است. سفیدی مردمک چشم به دلیل اختلالی است که در کارکرد عدسی چشم به وجود میآید. ساختار عدسی چشم از آب و پروتئین است. این عضو کوچک چشم، وظیفه‌ی متمرکز کردن نور را دارد. به این ترتیب، تصویری واضح بر روی شبکیه افتاده و در نتیجه‌ی آن بینایی رخ میدهد. زمانی که ساختار پروتئین عدسی دچار اختلال میشود، زمینه‌ای برای بروز ایجاد لکه‌ی سفید بر روی مردمک فراهم می‌گردد. با پیشرفت بیماری، این لکه بزرگ‌تر شده و تمامی سطح مردمک را میپوشاند. در این حالت، فرد قدرت بینایی خود را از دست می‌دهد.

دیدن نقاط نورانی

دیدن نقاط نورانی نیز میتواند یکی از علائم آب مروارید باشد. در این حالت چشم در میدان بینایی خود، نقاط نورانی می‌بیند. این نقاط میتوانند تنها در بخشی از میدان دید باشند یا به صورت پراکنده حرکت کنند. وجود این حالت برای آن دسته از افرادی که نزدیکبین هستند و یا سابقه‌ی التهابات چشمی دارند شایع‌تر است. همچنین، افزایش سن نیز میتواند منجر به دیدن نقاط نورانی شود.

آب مروارید چیست؟حتما بخوانید:آب مروارید چیست؟

دوبینی

زمانی که پروتئینها در اطراف عدسی چشم تجمع پیدا میکنند، شخص دچار دوبینی می‌شود. در این حالت، معمولاً یک چشم دچار اختلال میشود. دوبینی علاوه بر آب مروارید، میتواند نشانه‌ی بیماریهای دیگری مانند تورم قرنیه و مغزی نیز باشد.

تغییر شماره‌ی عینک

تغییر مکرر شماره‌ی عینک میتواند نشانهای دیگر از بروز این بیماری چشمی باشد. به طور کلی، تغییر شماره‌ی عینک در یک بازه‌ی زمانی چند ساله صورت می‌گیرد. اگر این فاصله کوتاهتر شده و قدرت بینایی شخص با سرعت بیش‌تری کاهش یابد، نشاندهنده‌ی وجود مشکل در چشم است. در هر حال شاید کاهش قدرت دید در یک بازه‌ی زمانی کوتاه دلیلی محکم برای ابتلا به آب مروارید نباشد، اما احتمالاً نشانهای از بروز یک بیماری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

شایع ترین علائم آب مروارید

سایر علائم آب مروارید

کاهش دقت بینایی نیز میتواند از علائم آب مروارید باشد. در این حالت، برای مطالعه و خواندن کتاب در شرایط عادی به نور بیش‌تری نیاز خواهید داشت.

دیدن حلقههای نور نیز میتواند به عنوان یکی از علائم ابتلا به این بیماری در نظر گرفته شود. افرادی که در معرض ابتلا به آب مروارید هستند، هالههایی از نور در اطراف منابع نور خواهند دید. این اتفاق معمولاً در تاریکی و شب رخ میدهد.

از دیگر علائم آب مروارید میتوان به گل‌آلود دیدن اشاره کرد. گلآلود دیدن تصاویر به معنی زرد دیدن اشیاء پیرامون و محو شدن رنگها است. در این حالت، دید به سمت قهوهای و یا زرد گرایش پیدا میکند. این امر به مرور بر قدرت دید تأثیر گذاشته و منجر به کاهش آن میشود.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم بهتر است حتما به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید. پزشک بعد از تشخیص آب مروارید ممکن است جراحی آب مروارید یا سایر روش‌های درمانی را به شما پیشنهاد دهد. اگر امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می توانید همین حالا از طریق سامانه دکتر ساینا با بهترین فوق تخصص شبکیه در ارتباط باشید و مشاوره آنلاین دریافت کنید.

آیا اختلال دید در شب از علائم آب مروارید است؟

یکی دیگر از علائم آب مروارید، کاهش بینایی در شب است. در این حالت، زمانی که بیمار در محیط کم‌نور و یا تاریک قرار میگیرد، قادر به دیدن اشیاء و رنگها نیست. اختلال دید در شب به تنهایی به عنوان یک بیماری شناخته نمیشود، بلکه می‌تواند نشانهای از وجود یک بیماری باشد. از دیگر علائم آب مروارید که میتوانند به واسطه‌ی اختلال دید در شب به وجود آیند، می‌توان به درد چشم، سردرد، حالت تهوع و عدم تشخیص اجسام از راه دور اشاره کرد.

در حالت عادی زمانی که انسان در محیط تاریک قرار میگیرد، در لحظات اولیه قادر به دیدن محیط اطراف خود نخواهد بود. اما پس از مدتی کوتاه، چشم با تاریکی سازگار شده و قادر به تشخیص اشیاء پیرامون خود می‌شود. اگر پس از گذشت پنج دقیقه در محیط تاریک قادر به دیدن پیرامون خود نباشید، ممکن است با اختلال دید در شب مواجه شده باشید. احتمال بروز این مشکل برای افرادی که نزدیکبین هستند، بیش از سایرین است.

با پاسخ دادن به چند سؤال میتوانید به طور ابتدایی تشخیص دهید که آیا اختلال دید در شب دارید یا خیر.

  • آیا زمانی که در محیط کم نور قرار میگیرید، راه رفتن برای شما دشوار است؟
  • آیا میتوانید در شب رانندگی کنید؟ آیا در شب به آسانی رانندگی میکنید؟
  • چه مدت زمان لازم است تا به نور کم یک محیط عادت کنید؟ آیا باید مدت زمان طولانی سپری شود؟
  • آیا در محیطهای کم نور قادر به تشخیص چهرهها هستید؟

البته اختلال دید در شب به تنهایی نشان‎ دهنده‌ی ابتلا به آب مروارید نیست. بیماری آب سیاه چشم، نزدیک ‎بینی، کمبود ویتامین A و اختلالات ژنتیکی نیز می‎توانند باعث بروز این مشکل شوند. به همین منظور، اگر احساس می‎کنید که این مشکل در شما وجود دارد، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

امیداوریم که بعد از خواندن این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت کرده باشید. چنانچه به دنبال راه‌های درمان آب مروارید هستید، می‌توانید همین حالا از بهترین فوق تخصص چشم پزشکی مشاوره تلفنی دریافت کنید.

مشاوره با فوق تخصص چشم پزشکی درباره راه های درمان آب مروارید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.