آب مروارید چیست؟

آب مروارید چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

مروارید گوهری است گران‌بها که در گذشته‌های دور برای پیدا کردن آن در دل صدف‌ها، از ماهی‌گیرها تا ملوان‌ها و راهزن‌های دریایی به دل دریا و اقیانوس‌ها می‌زدند تا آن را بیابند. وقتی این دُر گران‌مایه در چشم می‌نشیند، خبر از این می‌دهد که این عضو مهم بدن، یکی از حواس پنجگانه و لذت دیدن، در خطر است.

افزایش سن یکی از شایع‌ترین علل بیماری آب مروارید است، اما گاهی دیده شده که افراد ۳۰ تا ۳۵ ساله نیز از این بیماری رنج می‌برند. تا قبل از این که دیر شود، حتماً برای سلامتی چشم خود به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید. ابتدا این مطلب را بخوانید تا با اطلاعات کامل و بدون نگرانی به مطب پزشک قدم بگذارید. در ضمن، قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید از مشاوره‌های درمانی سایت دکتر ساینا استفاده کنید تا از روال درمانی خود آگاه شوید.

 

آب مروارید چیست؟

همه‌ی ما در داخل چشم‌هایمان یک لنز طبیعی داریم. این لنز پرتوهای نوری را که به چشم می‌آید خم می‌کند و به ما کمک می‌کند تا ببینیم.

اگر شما به آب مروارید (Cataract) مبتلا باشید، مثل این است که شیشهی اتومبیلتان گرد و غبار گرفته باشد یا در یک هوای مه‌آلود در حال رانندگی باشید؛ یک غبار تیره‌رنگ در برابر چشمان. همه چیز با آب مروارید مبهم است، مبهم یا کم‌رنگ!

در فرهنگ فارسی عمید، در تعریف بیماری آب مروارید آمده‌است: «از بیماری‌های چشم که بیش‌تر در اثر ضربه، مرض قند یا پیری عارض می‌شود و عدسی چشم یا کپسول آن تیره می‌شود و سبب نقصان دید یا نابینایی چشم می‌شود.» که به آن آب مروارید یا  آب سفید گفته می‎‌شود.

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره بگیرید :

عوامل ایجادکننده‌ی آب مروارید

آب مروارید -که به تیرگی در عدسی طبیعی چشم گفته می‌شود- در مرحله‌ی پیدایش به آرامی رشد می‌کند و کم‌کم می‌تواند دو چشم را درگیر کند.

در مرحله‌ی اول، تنها بخش کوچکی از عدسی یک چشم دچار تیرگی می‌شود. در این مرحله ممکن است عوارض این بیماری خیلی برای فرد آزاردهنده نباشد، اما اگر بیماری دیر تشخیص داده شود و مرحله‌ی پیشرفته برسد، بینایی به شدت مختل می‌شود؛ این زمانی است که بخش بزرگی از عدسی درگیر این عارضه است.

سرعت پیشرفت آب مروارید ممکن است براساس افزایش سن یا بیماری‌های دیگر (به خصوص دیابت) افزایش یابد، اما این دلایل قطعی نیستند. پیری یکی از اصلی‌ترین علت‌های این بیماری است. تغییرات چشم از سن ۴۰ سالگی خود را نشان می‌دهند. لنزهای طبیعی چشم از این سن به بعد ممکن است روند کدر شدن خود را طی کنند؛  در ۶۰ سالگی به خوبی خود را نشان دهند و شخص تا سال‌های بعد هم بدون مراجعه به پزشک متوجه بیماری نشود.

سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به بیماری آب مروارید، دیابت، آسیب‌دیدگی چشم، جراحی چشم، استفاده نکردن از عینک آفتابی و مصرف طولانی داروهای کورتون از شایع‌ترین علت‌های این بیماری هستند. 

همچنین، عواملی وجود دارند که خطر ابتلا به آب مروارید را در فرد افزایش می‌دهند که عبارتند از دیابت، چاقی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و آسیب‌دیدگی چشم.

آب مروارید و تغییرات در بینایی

گفته شد که آب مروارید سرعت رشد آرامی دارد و ممکن است فرد سال‌ها متوجه ابتلا خود به بیماری آب مروارید نشود. زمانی که بیماری روند خود را از خفیف تا حاد طی می‌کند، این علایم در فرد ظاهر می‌شود؛ تاری و کمبود دید، دو بینی (دیدن دو تصویر به جای یکی)، حساسیت شدید نسبت به نور، مشکلات رانندگی و خواندن علایم راهنمایی رانندگی در شب‌هنگام (در این زمان شما بیش‌تر از دیگران به نور احتیاج خواهید داشت)، دیدن هاله اطراف چراغ‌ها، کاهش دید در نور شدید آفتاب، تغییر رنگ‌های روشن (به خصوص آبی)، افزایش دید نزدیک و تغییر مکرر نمره‌ی عینک.

آب مروارید گاهی در طولانی‌مدت و گاهی کم‌تر از یک سال خود را در فرد نشان می‌دهد و ممکن است در یک یا هر دو چشم بروز پیدا کند.

انواع آب مروارید و تشخیص آن‌ها

از بین رفتن انعطاف‌پذیری پروتئین‌های چشمی که به صورت لکه‌های پراکنده روی سطح عدسی چشم پراکنده می‌شوند، آب مروارید را به وجود می‌آورد.

با همین تعریف علمی می‌توان حدس زد که تشخیص آب مروارید فقط توسط متخصص چشم قابل تشخیص است. این بیماری در سه نوع زیرکپسول بروز می‌دهد.

نوع اول، نوع خلفی است که بیش‌تر اوقات در افراد دارای بیماری دیابت هستند، رخ می‌دهد.

نوع دوم این بیماری، آب مروارید هسته‌ای است که شایع‌ترین نوع این بیماری بوده و بیش‌تر در افراد کهنسال رخ می‌دهد.

نوع سوم این بیماری، کاتاراکت کورتکس است که توسط پزشک به آسانی تشخیص داده می‌شود؛ در این حالت چشم حاوی لکه‌های پروتئینی سفیدرنگ است.

راه‌های درمان آب مروارید چیست؟

آب مروارید یکی از متداول‌ترین دلایل مراجعه به درمانگاه‌های چشم‌پزشکی است. این بیماری شروعی بدون علامت دارد و در صورت تشخیص دیرهنگام،  تبدیل به بیماری آب سیاه می‌شود. این مرحله از بیماری، صدمات جبران‌ناپذیری به چشم وارد کرده و باعث سخت‌تر شدن عمل چشم و در نهایت، نابینایی می‌شود.

همچنین، اگر آب مروارید در مرحله‌ی خفیف باشد، پزشک به طور موقت با تغییر نمره‌ی عینک برای درمان آن تلاش می‌کند. اگر در مرحله‌ی حاد قرار داشته باشد، تنها راه درمان آن جراحی است و هیچ درمان دیگری ندارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که چه آب مروارید شما در مرحله‌ی خفیف باشد و چه حاد، استفاده از عینک آفتابی، به خصوص در روزهای زمستانی (به دلیل تابیدن غیرمستقیم اشعه‌ی خورشید به چشم)، جزو موارد الزامی است.

 

اهمیت مشاوره با چشم پزشک

بیماری‌های چشمی می‌توانند ترس از یک آینده‌ی تاریک را برای فرد به وجود بیاورند؛ ترسی که باعث می‌شود از مراجعه به پزشک خودداری کرده و یک اختلال کوچک با درمان جزئی را به یک جراحی و درمان طولانی برسانند.

تکیه بر این که بیماری مخصوص افراد مسن‌تر است، ترس از بیماری و یا هزاران بهانه‌ی دیگر که شما را از مراجعه به پزشک فراری می‌دهند، دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای برای این نیستند که دنیا و زیبایی‌هایش را کم‌رنگ، تار، مواج و با هزاران دردسر ببینید.

امروزه، چشم‌پزشکان حاذق و واردی در کشور هستند که به خوبی با بیمار ارتباط برقرار کرده، راهنمایی و مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد و بدون ایجاد کوچک‌ترین دلواپسی، بیمار را تا مرحله‌ی درمان کامل همراهی می‌کنند؛ برای این امر شما می‌توانید در این روز‌ها که در خانه ماندن امری واجب است، برای درمان آب مروارید خود از مشاوران پزشکی دکتر ساینا کمک بگیرید و از روند درمان این بیماری آگاه شوید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.