آلزایمر چیست؟

آلزایمر چیست؟

آلزایمر یک بیماری عصبی است که با علائم خفیف شروع و با گذشت زمان شدیدتر می‌شود، نگرانی خیلی از افراد را بر می‌انگیزد. چقدر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شویم؟ این سؤالی است که به طور یقین یک بار از ذهن همه‌ی ما عبور کرده‌‌است. با دکتر ساینا همراه باشید تا درباره‌ی علت مرگ سلول‌های مغزی در بیماری آلزایمر، علائم این بیماری و روشهای تشخیص و درمان آن، بیشتر بدانید.

راه‌های پیشگیری از آلزایمر

راه‌های پیشگیری از آلزایمر

آیا به دنبال پیشگیری از آلزایمر هستید؟ تکنیک‎هایی وجود دارند که به حفظ سلامت مغز کمک کرده و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهند. با دکتر ساینا همراه باشید تا اطلاعات خوبی درباره راه‌های پیشگیری از آلزایمر کسب کنید.

عوارض بیماری ام ‌اس که نمی‌دانید

عوارض بیماری ام ‌اس که نمی‌دانید

بیماری ام‌اس یک بیماری خودایمنی محسوب می‌شود که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خودی حمله می‌کند. ام اس یک بیماری مادام‌العمر است که می‌تواند سلامت کلی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در این مطلب علاوه بر بررسی علل، علائم و روش‌های درمان بیماری ام ‌اس ، به عوارض جانبی که مبتلایان این بیماری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و روش‌هایی برای مدیریت آن‌ها می‌پردازیم.

همه چیز درباره‌ی انواع تشنج

همه چیز درباره‌ی انواع تشنج

افراد مبتلا به تشنج ممکن است گیج شوند و گاهی اوقات نیز به نقطه‎ای نامعلوم خیره می‎شوند. همچنین برخی از انواع تشنج می‎توانند باعث سقوط، لرزش و عدم ‎آگاهی شخص در مورد اتفاقات محیط اطراف شوند. البته در بعضی مواقع تشخیص این که چه زمانی فرد دچار تشنج می‎شود، دشوار است. پس با دکتر ساینا همراه باشید تا با انواع تشنج و علائم هرکدام آشنا شوید.

همه چیز راجع به علل سکته مغزی

همه چیز راجع به علل سکته مغزی

علت سکته مغزی به جریان خون در مغز باز می‎گردد. در این حالت، خون در بخشی از مغز جریان نخواهد داشت. این امر به آن معنا است که سلول‎های مغز به اندازه‌ی کافی اکسیژن دریافت نخواهند کرد. بدون وجود اکسیژن، سلول‎های مغزی ظرف چند دقیقه شروع به مردن می‎کنند. برای جلوگیری از سکته مغزی باید نسبت عواملی که باعث ایجاد آن می‎شوند، شناخت داشته باشید.

سکته مغزی و کما چه ارتباطی با هم دارند؟

سکته مغزی و کما چه ارتباطی با هم دارند؟

کما حالتی است که فرد در آن نسبت به محیط اطراف خود واکنشی نشان نمی‎دهد. در این حالت بیمار در حالت اغماء و بیهوشی قرار می‌گیرد و فعالیت مغز او در کم‌ترین میزان خواهد بود. کما (اغماء) حالت ناخودآگاه طولانی است که می‎تواند در اثر انواع مشکلات ایجاد شود. بیش از ۵0 درصد از موارد کما مربوط به ضربه‌ی مغزی یا اختلال در سیستم گردش خون مغز است.

راه‌های تشخیص بیماری ام ‌اس چیست؟

راه‌های تشخیص بیماری ام ‌اس چیست؟

ام‌اس (Multiple Sclerosis (MS)) اختلالی است که سیستم عصبی مرکزی را از کار می‌اندازد. پزشکان با استفاده از شیوه‎های متعدد پزشکی به معاینه‌ی بیمار می‌پردازند تا متوجه شوند که آیا بیماری ام‌اس را دارد یا خیر. تشخیص سریع و دقیق ام‌اس از اهمیت خاصی برخوردار است. آسیب عصبی ممکن است از همان ابتدای پیشرفت بیماری رخ دهد، بنابراین ضروری است که افراد در اسرع وقت درمان را شروع کنند.

خون‌ ریزی مغزی چیست؟

خون‌ ریزی مغزی چیست؟

خون ‌ریزی مغزی یک بیماری وحشتناک است که بعد از یک آسیب جدی در نقطه‌ی حساس سر -یعنی مغز- به وجود می‌آید. بعد از این حادثه اولین سؤالی که ذهن را درگیر می‌کند این است که «آیا فرد می‌تواند از خون‌ریزی مغزی بهبود یابد؟». واقعیت این است که باید دید بیمار به خون‌ریزی مغز چگونه واکنش نشان می‌دهد. درمان این مشکل به میزان خون‌ریزی، اندازه‌ی تورم و شدت آسیب بستگی دارد.

از شایع‌ترین علائم آلزایمر چه می دانید؟

از شایع‌ترین علائم آلزایمر چه می دانید؟

علائم آلزایمر با پیشرفت بیماری و افزایش سن ظاهر میشوند. از دست دادن حافظه از علائم اصلی این بیماری است. نشانه‎های اولیه‌ی زوال عقل معمولاً در به خاطر سپردن وقایع یا مکالماتی که به تازگی اتفاق افتاده است، ظاهر می‎شوند. با پیشرفت بیماری، اختلالات حافظه بدتر شده و علائم دیگری بروز خواهند کرد.

با مهم‌ترین عوارض سکته‌ مغزی آشنا شوید

با مهم‌ترین عوارض سکته‌ مغزی آشنا شوید

مهم‎ترین مورد مراقبت‎های پزشکی پس از سکته‌ی مغزی، جلوگیری از عوارض آن است. این مراقبت‎ها در درجه‌ی اول به منظور پیشگیری از وقوع دوباره‌ی سکته‌ی مغزی انجام می‎شوند. در این مرحله پزشک سعی می‎کند تا شما را به یک وضعیت پایدار برساند تا بتوانید دوباره به فعالیت‎های روزمره‌ی زندگی خود بپردازید. این به آن معنی است که همه عوارض سکته‌ی مغزی باید تحت کنترل و درمان قرار گیرند.