450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اختلال نعوظ مشکلی جسمی و روانی است که در آن مرد نمی‌تواند آلت را تا زمان دخول راست نگه دارد؛ درواقع این مساله یک اختلال در عملکرد جنسی است. این عدم توانایی در حفظ مداوم نعوظ در مردان ، ممکن است زندگی جنسی آنها را به خطر بیندازدعوامل متعددی باعث ایجاد اختلال نعوظ در مردان می‌شود اما نگران درمان نعوظ نباشید. در بیش از 90٪ موارد، احیای نعوظ کاملا امکان پذیر است. در این مقاله از وب سایت دکتر ساینا همراه ما باشید تا با روش‌ های سریع و طبیعی درمان اختلال نعوظ آشنا شوید تا بتوانید یک رابطه جنسی سالم و رضایت بخش داشته باشید. 

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

 

تغییر سبک زندگی برای درمان نعوظ در مردان

با ایجاد تغییر در شیوه زندگی، شما می‌توانید مشکل نعوظ خود را درمان کنید، به عنوان مثال:

 • اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید.
 • به صورت جدی تصمیم بگیرید که سیگار را ترک کنید.
 • مصرف الکل را به حداقل ممکن برسانید.
 • از مواد مخدر دوری کنید.
 • ورزش کنید.
 • سطح استرس خود را کاهش دهید.

 

دریافت مشاوره جنسی برای درمان اختلال نعوظ

تقریباً حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد دلایل ایجاد اختلال نعوظ به فاکتورهای روانشناختی برمی‌گردد. در برخی از موارد اثرات روانی ناشی از کودک آزاری یا آسیب جنسی می تواند باعث ایجاد اختلال نعوظ شود با این حال شایع‌ترین علل روانی اختلال نعوظ شامل موارد زیر است:

استرس

استرس می تواند ناشی از مسائل مالی، مسائل شغلی یا نتیجه مشکلات زناشویی باشد.

اضطراب

اگر فردی یک بار عدم‌ نعوظ را تجربه کند احتمالاً بسیار نگران می شود که دوباره این اختلال رخ دهد که این خود می‌تواند به ترس از نارضایتی جنسی و اختلال نعوظ دائمی منجر شود.

احساس گناه

گاهی مرد ممکن است احساس گناه کند که نتوانسته رضایت شریک جنسی خود را به دست بیاورد که این خود می‌تواند در مواردی منجر به عدم نعوظ شود.

عزت نفس پایین

اساساً این عامل ممکن است در بسیاری از عملکردهای رابطه نقش مخربی ایجاد کند بنابراین در درمان اختلال نعوظ بایستی به عزت نفس پایین که نتیجه حس عدم کفایت یا نتیجه سایر موارد غیر مرتبط با عملکرد جنسی باشد، روی دهد.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

افسردگی

یکی از شایع‌ترین دلایل اختلالات جنسی افسردگی است چرا که افسردگی از نظر جسمی و روانی بر فرد تاثیر می‌گذارد. همچنین داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند نیز ممکن است به عنوان عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال نعوظ شوند.

بی تفاوتی

این حس ممکن است در نتیجه افزایش سن و از دست رفتن علاقه به رابطه جنسی در افراد ایجاد شود و یا ممکن است در نتیجه داروها باشد یا ناشی از مشکلاتی که زوج ها در روابط عاطفی خود تجربه می کنند.

این عوامل روانشناختی، بر مکانیسم نعوظ تأثیر منفی می‌گذارند و می‌توانند باعث اختلال نعوظ شوند. علاوه بر این، سطح آدرنالین و نورآدرنالین تحت تأثیر افزایش فاکتورهای استرس در بدن، افزایش می‌یابد، که این نیز بر نعوظ تأثیر منفی می‌گذارد. مردان مبتلا به افسردگی شدید نیز باید قبل از درمان نعوظ ، افسردگی خود را درمان کنند.

مشاوره روانشناختی در زمینه مشکلات جنسی یکی از بهترین شیوه‌های درمان اختلال نعوظ است. اگر مشکلات روانی باعث ایجاد تنش در روابط شما می‌شود ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که یکی از شما یا هر دو به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید.

متخصصین و پزشکان پنل مشاوره جنسی دکتر ساینا آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما در این زمینه هستند. 

کاشت پروتز آلت تناسلی برای درمان اختلال نعوظ

ممکن است برای مردانی که داروهای اختلال نعوظ (ED) را بی اثر می‌دانند کاشت پروتز آلت تناسلی موثر باشد. در جراحی کاشت پروتز، دستگاه‌ها در هر دو طرف آلت تناسلی قرار می‌گیرد. پروتز آلت انواع مختلفی دارد که متخصص نوع مناسب را با توجه به نیازهای بیمار توصیه می‌کند.

همچنین دو نوع ایمپلنت آلت تناسلی در دسترس هستند:

ایمپلنت آلت تناسلی بادی برای درمان نعوظ

یکسری لوله‌های بادی در آلت تناسلی قرار داده می شود که با استفاده از یک پمپ، مخزن موجود در زیر پوست بیضه را پر می‌کند و باعث نعوظ می‌شود. این بدان معنی است که هر زمان که شخصی دوست داشته باشد، می‌تواند نعوظ داشته باشد.

ایمپلنت آلت تناسلی قابل انعطاف برای درمان نعوظ

این پروتز آلت تناسلی انعطاف پذیر است و از دو میله محکم اما منعطف تشکیل شده است. میله‌ها برای برقراری رابطه جنسی به سمت بالا خم می شوند و برای پنهان کردن آلت تناسلی مردانه به سمت پایین خم می شوند. نقطه ضعف این پروتز این است که آلت تناسلی همیشه سفت است.

 

جایگزینی تستوسترون برای درمان عدم نعوظ

به سبب نقش اساسی تستوسترون در عملکرد جنسی مردان، جایگزین کردن این هورمون می‌تواند عملکرد زندگی جنسی شما را تغییر دهد. این هورمون نه تنها در ایجاد میل جنسی نقش دارد بلکه در فرایند نعوظ نیز موثر است. تستوسترون را می‌توان به طرق مختلف وارد جریان خون کرد مانند: مصرف قرص، تزریق، کرم ، ژل و تزریق زیر جلدی.

درمان‌های گیاهی عدم نعوظ

تحقیقات بسیار معتبری در رابطه با جنسینگ قرمز (جینسینگ پاناکس) وجود دارد. طبق تحقیقاتی که محققان در سال ۲۰۰۸ بر روی اختلال نعوظ و منابع جنسینگ قرمز انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که مصرف دوزاژ ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم سه بار در روز می‌تواند به درمان اختلال نعوظ کمک کند.

تحقیقات جدید تر در حال بررسی چگونگی تاثیر جنسینگ قرمز در اختلال نعوظ هستند. به نظر می رسد جینسنوزید ها که یکی از مواد موثره موجود در عصاره جنسینگ هستند، در بهبود نعوظ در سطح سلولی تاثیر گذارند. این گیاه همچنین فواید دیگری نیز دارد؛ از جمله اینکه نه تنها باعث بهبود جریان خون می‌شود، بلکه دارای فعالیت ضد التهابی نیز هست.

 

دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) برای درمان نعوظ ناقص

DHEA یک هورمون طبیعی است که توسط غدد آدرنال تولید می‌شود و می‌تواند در بدن به استروژن و تستسترون تبدیل شود. تحقیقاتی که در مردان مسن ماساچوست انجام شد نشان داد که بیشتر مردانی که مبتلا به اختلال نعوظ هستند میزان دهیدرواپی آندروسترون آنها در مقایسه با سایر افراد کم تر است.

در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، چهل مرد مبتلا به اختلال نعوظ را بررسی کردند؛ به نیمی از آنها روزانه و به مدت 6 ماه، ۵۰ میلی گرم دهیدرواپی آندروسترون داده شد و به نیمی دیگر، دارونما (داروی کاذب) داده شد. نتایج تحقیق نشان داد افراد دریافت کننده DHEA موفقیت بیشتری در حفظ نعوظ داشتند.

این هورمون به عنوان گزینه خوبی برای درمان افرادی که به طور همزمان دیابت و اختلال نعوظ دارند، شناخته شده است. چرا که اختلال نعوظ می‌تواند به دلیل مشکلات هورمونی ناشی از عوارض دیابت ، در مردان ایجاد شود.

ال آرژنین برای درمان مشکل نعوظ

ال-آرژنین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و به ساخت اکسید نیتریک کمک می‌کند. اکسید نیتریک برای داشتن نعوظ موفق و عملکرد جنسی سالم، لازم است و این کار را با شل کردن رگ‌های خونی انجام می دهد. طبق مطالعات انجام شده توسط محققان، 31% از مردان مبتلا به مشکل نعوظ (ED) با مصرف 5 گرم ال-آرژنین (L-arginine) در روز، بهبود قابل توجهی در عملکرد جنسی خود تجربه کردند.

یک منبع تحقیق معتبر دیگر هم نشان داد که ال-آرژنین همراه با پیکنوژنول -یک محصول گیاهی از پوست درخت کاج- توانایی جنسی مصرف کنندگان را پس از دو ماه به 80% رساند و 92% توانایی جنسی را بعد از سه ماه بهبود بخشید.

 

طب سوزنی برای درمان نعوظ

طبق مطالعات انجام شده از یک منبع معتبر، طب سوزنی نیز ممکن است در درمان مشکل نعوظ مردان نقش داشته باشد؛ به این ترتیب که باعث بهبود کیفیت نعوظ شده و فعالیت جنسی آنها را 39% افزایش داده است.

مطالعات بعدی منتشر شده در سال 2003 نشان داد كه 21٪ از بیماران مبتلا به مشکل نعوظ كه طب سوزنی انجام داده‌اند، بهبود قابل توجهی در اختلال نعوظ تجربه کرده بودند. 

مطالعاتی هم وجود دارند که نتایج متناقضی را نشان داده‌اند؛ بنابراین درباره بهترین روش درمان اختلال نعوظ حتما با یک متخصص مشورت کنید. حتی اگر طب سوزنی در مورد شما موثر باشد، اگر توسط پزشک متخصص انجام شود، خطراتش کمتر است. بنابراین خودسرانه اقدامی نکنید.

 

یوهمبین برای درمان ناتوانی جنسی مردان

یوهمبین در درمان ناتوانی جنسی مردان مصرف می‌شود. این مکمل از پوست درخت yohimbe آفریقایی استخراج می‌شود. برخی از مطالعات معتبر، اثرات مثبت این دارو را بر عملکرد جنسی نشان داده‌اند.

با این حال، انجمن ارولوژی آمریکا، یوهمبین را به عنوان یک درمان نعوظ توصیه نمی کند. این امر به این دلیل است که شواهد زیادی در اثبات اثربخشی آن وجود ندارد. همچنین ممکن است یکسری عوارض جانبی داشته باشد، نظیر افزایش فشار خون، تپش قلب، تحریک پذیری و لرزش.

 

تقویت و درمان نعوظ با انجام ورزش

ورزش هایی که باعث تقویت عضلات لگن می شود می‌توانند به افراد مبتلا به اختلال نعوظ کمک کنند. عضلات کف لگن، نقش کلیدی در حفظ جریان خون به سمت آلت و حفظ نعوظ دارند. عضلات،با فشار آوردن به رگ های آلت تناسلی، از خروج خون از منطقه جلوگیری می کند و نعوظ را امکان پذیر می کند. وقتی ماهیچه ضعیف می‌شود، نعوظ با مشکل مواجه می‌شود.

تمرینات کگل را امتحان کنید

مفیدترین تمرینات برای تقویت عضلات کف لگن، تمرینات کف لگن یا کگل است. این تمرینات ماهیچه‌های پایین لگن به ویژه یکی از آنها که ماهیچه شرمگاهی دنبالچه ای (pubococcygeus) نام دارد را هدف قرار می‌دهد.

در مرحله اول شما باید عضلات کف لگن خود را پیدا کنید برای این کار کافیست چندین بار ادرارخود را متوقف کنید. ماهیچه‌هایی که برای انجام این ورزش به کار می‌گیرید، همان‌هایی هستند که باید هدف ورزش قرار گیرند.

برای انجام تمرینات کگل، عضلات کف لگن را منقبض کنید، ۵ ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. این کار را ۱۰ الی ۲۰ بار در طی دو یا سه دفعه در روز، انجام دهید.

می توانید این تمرین را در موقعیت های مختلف امتحان کنید؛ از جمله در حالت درازکش همراه با بالا آوردن زانو ، نشسته روی صندلی و یا ایستاده.

هر بار که شما یک کار معمول و روزمره را انجام می‌دهید، مانند اصلاح، مسواک زدن دندان‌هایتان، یا نشستن پشت میز، منقبض کردن و نگه داشتن عضلات کف لگن را تمرین کنید. شما همچنین می‌توانید این تمرینات را هنگام خواندن یا تماشای تلویزیون انجام دهید.

ورزش‌های هوازی برای درمان اختلال نعوظ

ورزش های هوازی می توانند برای مبتلایان به اختلال نعوظ  (ED)مفید باشد. طبق بررسی محققان در سال 2018، افرادی که هفته ای چهار بار تمرین هوازی انجام داده بودند، بهترین نتایج را در روابط جنسی خود کسب کردند. هر جلسه تمرین باید از شدت متوسط ​​یا زیاد برخوردار باشد و حداقل 40 دقیقه طول بکشد.

برخی از نمونه‌های تمرینات هوازی عبارتند از:

 • دوچرخه سواري
 • بوکس
 • قایقرانی
 • دویدن
 • پرش

فرد باید حداقل 6 ماه، تمرین هوازی منظم داشته باشد تا از آن نتیجه بگیرد. 

ورزش کردن برای حفظ سلامتی رگ های خونی و قلب نیز ضروری است. به یاد داشته باشید، افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی بیشتر در خطر ابتلا به اختلال نعوظ هستند.

 

برای درمان نعوظ به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگرعلائم بیماری اختلال نعوظ (ED) دارید، مهم است قبل از انجام هرگونه درمانی، با یک متخصص ارولوژی مشورت کنید تا وضعیت شما را از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار دهد. به دلیل اینکه مشکل نعوظ (ED) می تواند نشانه‌ ای از دیگر مشکلات سلامتی باشد. به عنوان مثال، بیماری قلبی یا کلسترول بالا می‌تواند علائم ED را ایجاد کند. با یک تشخیص دقیق و مناسب، دکتر برای درمان نعوظ شما، می‌تواند تعدادی از مراحل را توصیه کند که هم بیماری زمینه ای شما را درمان کند و هم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.