450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

سکس مقعدی و بایدها و نبایدهای آن (ويژه متاهلین)

سکس مقعدی و بایدها و نبایدهای آن (ويژه متاهلین)

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

سکس مقعدی به‌معنای هرگونه فعالیت جنسی در ناحیه مقعد بدن است. در معمول‌ترین حالت سکس مقعدی، مرد آلت یا شی دیگری را وارد مقعد همسرش می‌کند. به دلایلی که در این مقاله شرح می‌دهیم، این نوع رفتار جنسی پرخطر میان زوج‌ها رواج یافته است. سکس از مقعد می‌تواند خطرات جدی فیزیکی و روانی به‌همراه داشته باشد.

 از طرفی، یکی از رسالت‌های دکتر ساینا تلاش برای ارائه اطلاعات مربوط به سلامت و بهداشت است؛ از این رو آگاهی ‌بخشیدن درباره سكس مقعدي و عوارضش را ضروری دانستیم. با هدف آموزش سکس مقعدی برای کم‌خطرتر کردن آن، این مقاله را برای متاهلین (زن و مرد) ارائه می‌دهیم. اطلاعات این مقاله برگرفته از منابع معتبر بهداشت و سلامت جهانی و تحقیقات اخیر درباره سکس مقعد است. با ما همراه باشید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

سکس مقعدی، از پرخطرترین‌ رفتارهای جنسی

منابع پزشکی و بهداشتی دنیا سکس مقعدی را از پرخطرترین رفتارهای جنسی می‌دانند. سکس مقعدی، که شامل هر نوع فعالیت جنسی در ناحیه مقعد است. از لحاظ ابتلا به ایدز و بیماری‌های مقاربتی پرخطرترین رفتار جنسی در نظر گرفته می‌شود. با در نظر گرفتن آناتومی مقعد، دلیلش پیچیده نیست؛ دیواره‌های مقعد نازک‌تر از واژن است؛ پس آسان‌تر آسیب می‌بیند و نسبت‌به عفونت آسیب‌پذیرتر است.

 بی تردید، زمانی که محافظت و ایمنی و آگاهی کافی درباره سکس از مقعد وجود ندارد خطر آن دوچندان می‌شود. در ادامه خطرات و عوارض سکس مقعدی را شرح دادیم؛ سپس به دلایل گرایش به آن پرداختیم. در نهایت پس از بررسی تمام این نبایدها، اگر تصمیم شما به تجربه سكس مقعدي است، حتماً و اکیداً توصیه می‌کنیم که بخش ایمنی و آموزش سکس مقعدی را مطالعه کنید.
 

آسیب و جراحت مقعد و درد شدید در سکس مقعدی

برای اینکه بهتر بدانید که خطر سکس مقعدی از کجا نشئت می‌گیرد کمی درباره آناتومی مقعد صحبت کنیم. بافت درون مقعد به ‌اندازه خود پوسته بیرونی آن محافظت‌شده نیست. بافت بیرونی آن دارای لایه‌هایی از سلول‌های مرده است که به‌عنوان سدی محافظ در برابر عفونت عمل می‌کند؛ اما بافت داخل مقعد این محفاظت طبیعی را ندارد؛ به همین دلیل به‌راحتی پاره می‌شود و در معرض عفونت قرار می‌گیرد.

سکس مقعدی آمیزشی مقعدی

از طرفی مقعد کارکرد شگفت‌آور واژن را ندارد. وقتی یک زن برانگیخته می‌شود، خود واژن به‌طور طبیعی برای راحت کردن دخول، روان‌کننده ترشح می‌کند. نبودن روان‌کننده در دخول مقعدی می‌تواند موجب پاره شدن بافت‌های نازک داخل مقعد شود- که نتیجه آن درد و خون‌ریزی است. در ادامه در آموزش سکس مقعدی توضیح می‌دهیم که در این روان‌کننده را باید تهیه کنید؛ در غیر این صورت، خطر خونریزی و شدید شدن درد وجود دارد. جراحت‌ مقعد در سکس مقعدی موجب عفونت و بالا رفتن احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی می‌شود. 

برای آشنایی با انواع بیماریهای مقاربتی کافی‌ست مقاله «لیست بیماری های مقاربتی» را مطاله کنید. دکتر ساینا در این مقاله به طور کامل به بررسی کامل انواع بیماری های آمیزشی پرداخته است

 

ریسک بالای عفونت باکتریایی در سکس مقعدی

گفتیم که مقعد، مثل واژن، سلول‌هایی را که روان‌کننده طبیعی تولید می‌کنند ندارد؛ مانند دهان بزاق نیز ترشح نمی‌کند. به ‌علاوه، لایه‌های رکتوم یا همان راست‌روده (قسمت انتهایی روده بزرگ که به مقعد وصل می‌شود) نازک‌تر از واژن است.

نبودن روان‌‌کنندگی در مقعد و بافت‌های نازک‌تر آن ریسکِ پارگی‌های ناشی از ساییدگی را در مقعد و راست‌روده بیشتر می‌کند. برخی از این پارگی‌ها ممکن است خیلی کوچک باشند اما به هر حال پوست را دربرابر عفونت بی‌حفاظ می‌گذارند. از طرفی، مدفوع که مملو از باکتری است، از طریق راست‌روده و مقعد از بدن خارج می‌شود؛ پس باکتری‌ها می‌توانند از طریق این پارگی‌های پوست وارد بدن شوند. به این ترتیب، خطر آبسه‌های مقعدی –که باید با آنتی‌بیوتیک درمان شوند- بالا می‌رود.

سکس مقعدی سكس مقعد

مقعد پر از باکتری است. طبیعتاً باکتری‌ها می‌توانند مرد را نیز دچار عفونت کنند. مهم‌تر آنکه سکس واژنی بعد از سکس مقعدی می‌تواند موجب انتقال باکتری‌های مقعد به واژن و مجاری ادرار و در نتیجه عفونت‌های مجاری ادراری و واژنی شود. همان‌طور که جلوتر در بخش آموزش سکس مقعدی می‌گوییم، برای کاهش این خطر، بعد از سکس مقعدی، نباید آلت مردانه را وارد دهان یا واژن کرد.

 برای اطلاعات بیشتر، بخش «آموزش ایمنی سکس مقعدی» در همین مقاله را مطالعه کنید.

سکس مقعدی و خطر جدی HIV

 به‌گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)، سکس مقعدی در مقایسه با سایر رفتارهای جنسی بیشترین خطر انتقال HIV را دارد و تعداد زیادی از مردانی که HIV گرفته‌اند از طریق سکس مقعدی مبتلا شدند. با این حال، یکی از راه‌های انتقال HIV به زنان نیز سکس از مقعد است.

 اما هشدار جدی‌تری نیز وجود دارد:

اگر شریکی را که آلت مردانه را وارد مقعد می‌کند «واردکننده» و شریکی را که آلت داخل مقعد او می‌شود «پذیرنده» بنامیم، فرد پذیرنده بیشتر در خطر ابتلا به HIV است. در واقع «پذیرنده» ۱۳ برابر بیشتر از شریک «واردکننده» در خطر ابتلاست. با این حال، ممکن است هریک از شریک‌های غیرمبتلا از طریق یکی از مایعات بدنی فرد مبتلا، مانند خون، منی، مایع‌ پیش‌منی (پیشاب) یا مایعات مقعدی (rectal fluids) ، مبتلا شود.[10]

جلوتر در آموزش سکس مقعدی توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان این خطر را به‌حداقل رساند.

نکته اول: افراد «گیرنده» در سکس مقعدی (کسی که آلت وارد مقعد او می‌شود)، نسبت به سایر افرادی که فعالیت‌های جنسی غیر از سکس مقعدی دارند، بیشترین خطر ابتلا به HIV را دارند. دلیل آن نازک بودن راست‌روده و احتمالِ بالای وارد شدن ویروس اچ آی وی به بدن، حین سکس مقعدی است.

نکته دوم: افراد «واردکننده» در سکس مقعدی (کسی که آلت را وارد مقعد می‌کند) نیز در خطر ابتلا به HIV هستند؛ زیرا ویروس اچ آی وی ممکن است از طریق منفذ سر آلت، یا خراش‌ها و زخم‌های کوچک روی آلت به بدن او منتقل شود.

نکته سوم:‌ برای کاهش خطر انتقال HIV به همسرتان حتماً بخش ایمنی و آموزش سکس مقعدی این مقاله را مطالعه کنید.

 

سکس مقعدی و ریسک بالاتر انتقال بیماری‌های مقاربتی

بسیاری افراد از ابتلای خود به بیماری‌های آمیزشی (منتقله از آمیزشی یا STD) بی‌خبر هستند. در صورت بی‌اطلاعی از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، هر نوع آمیزش جنسی بدون محافظت و برنامه‌ریزی قبلی می‌تواند بیماری او را به شریک جنسی‌اش منتقل کند. به دلایلی که در آناتومی مقعد توضیح دادیم، در سکس مقعدی این خطر بیشتر است.

کسانی که بدون محافظت و ایمنی سکس مقعدی انجام می‌دهند، در خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی جنسی هستند. مطمئناً کاندوم برای سکس مقعدی یک بایدِ بی‌چون‌وچرا است؛ اما برخی از بیماری‌ های مقاربتی حتی با کاندوم و از طریق تماس پوستی نیز منتقل می‌شوند؛ نمونه‌ی این بیماری‌ها سفلیس (سیفلیس) و تبخال تناسلی(هرپس) است.

سایر بیماری‌هایی که از سکس مقعدی بدون کاندوم منتقل می‌شوند عبارت‌اند از:

 • هپاتیت نوع ‌A و B و C
 • انگل‌هایی مثل ژیاردیا و انگل‌های روده‌ای
 • باکتری‌هایی مثل شیگلوز، سالمونلا، کامپیلوباکتر، اشریشیا کلی

این انگل‌ها و باکتری‌ها از طریق مدفوع در سکس مقعدی منتقل می‌شوند.

فراموش نکنید که بیماری‌های مقاربتی از طریق آزمایش قابل‌تشخیص است و با کنترل و پیشگیری آنها می‌توان خطر ابتلا یا انتقال ویروس اچ آی وی و سایر بیماری‌های مقاربتی را به ‌حداقل رساند. هپاتیت نوع A و B نیز از طریق واکسن قابل پیشگیری هستند.

برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید از متخصصان دکتر ساینا مشورت کنید:

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

HPV نیز خطر قابل‌توجهی است، چرا که می‌تواند موجب زخم‌های مقعدی و سرطان مقعد باشد. استفاده از روان‌کننده‌ها خطر را کمتر می‌کند اما کاملاً مانع آن نمی‌شود. جلوتر در این باره بیشتر شرح می‌دهیم.

 

سایر خطرهای ممکن سكس مقعدي

از دیگر خطرهای سکس مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سکس مقعدی و بی‌اختیاری مدفوع

مقعد برای نگه داشتن مدفوع طراحی شده است. اطراف مقعد یک ماهیچه حلقوی‌شکل با نام اسفنکتر وجود دارد که با مدفوع کردن ما منقبض می‌شود. وقتی که این ماهیچه منقبض می‌شود، دخول دردناک و دشوار است. سکس‌های مقعدیِ چندین‌باره ماهیچه‌های اسفنکتر مقعد را تضعیف و نگهداری مدفوع تا رسیدن شما به سرویس بهداشتی را دشوار می‌کند. تمرین‌های کگل برای پیشگیری یا تصحیح این مشکل می‌تواند موثر باشد.  

بعضی از متخصصان معتقدند که یکی از خطرهای بالقوه سکس مقعدی کشیده شدن دراز‌مدت راست‌روده و آسیب دیدن ماهیچه‌های اسفنکتر مقعد و در نتیجه بی‌اختیاری مدفوع است. اما متخصصان دیگر، درباره تاثیر سکس مقعدی بر این موضوع با احتیاط بیشتری اظهار نظر می‌کنند.

عوارض سکس مقعدی سكس مقعدي

تحقیقات چه می‌گویند؟  

با این حال، در تحقیق سال ۲۰۱۶ که در ژورنال گاسترونومی آمریکا منتشر شد، [1] رفتار جنسی ۴۱۷۰ بزرگسال مورد بررسی قرار گرفت؛ محققان از بزرگسالان پرسیدند که در صورت داشتن سکس مقعدی، بی‌اختیاری مدفوع داشته‌اند یا خیر.

متوجه شدند که ۳۷.۳ درصد از زنان و ۴.۵ درصد از مردانی که در این تحقیق شرکت کرده بودند، سکس مقعدی داشته‌اند. همچنین متوجه شدند که نرخ ابتلا به بی‌اختیاری مدفوع در بین این افراد کمی بیشتر از کسانی است که سکس مقعدی نداشتند.

ارتباط بین سکس مقعدی و بی‌اختیاری مدفوع

محققان از این تحقیق نتیجه گرفتند که ارتباطی بین انجام چندین‌باره سکس مقعدی و بی‌اختیاری مدفوع وجود دارد. هرچند برخی محققان دیگر اشکالاتی را به این نتیجه‌گیری وارد کردند.

احتیاط ایجاب می‌کند که اگر این خطر را می‌پذیرید و تصمیم به سکس مقعدی با همسر خود دارید، حتماً برای جلوگیری از این مشکل نکات ایمنی را رعایت کنید. در بخش آموزش سکس مقعدی خواهیم گفت که استفاده از روان‌کننده کافی و توقف سکس مقعدی در صورت شدت درد از جمله اقداماتی است که می‌تواند از بی‌اختیاری مدفوع در درازمدت جلوگیری کند.

خطرات سکس مقعدی

سکس مقعدی و سوراخ شدن روده

احتمال آسیب‌های جدی در سکس مقعدی کنترل‌شده بین متاهلین قابل‌مدیریت و کاهش است، اما ناممکن نیست. خون‌ریزی ناشی از بواسیر یا پارگی، تنها آسیب‌های ممکن نیستند؛ سوراخ شدن روده را نیز باید به این لیست اضافه کرد. البته سوراخ شدن روده در سکس مقعدی شایع نیست؛ اما در صورت وقوع، خطرناک است و به رسیدگیِ پزشکیِ فوری نیاز دارد. برای درمان سوراخ شدن روده در اثر سکس مقعدی نیاز به بستری شدن در بیمارستان، جراحی و مصرف آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت است.

علائم این مورد نادر که گزارش‌هایی از آن وجود دارد، [2] علاوه بر خون‌ریزی، شامل درد شدید، کبودی بخش پایینی شکم، تب و حالت تهوع است. در صورتی مشاهده این علائم سریعاً باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض سکس مقعدی

سکس مقعدی و سرطان مقعد

انجمن سرطان آمریکا معتقد است که «خطر ابتلا به سرطان مقعد در پذیرنده سکس مقعدی (شخصی که آلت وارد مقعد او می‌شود) بیشتر است؛ خصوصاً اگر زیر ۳۰ سال داشته باشند». از دلایل اصلی سرطان مقعد ابتلا به ویروس HPV است. به دلیل اینکه در سکس مقعدی امکان انتقال HPV بین زوج بالاست سرطان مقعد در بین افرادی که این رفتار جنسی را دارند متداول است. البته زمزمه‌های اینکه خود سکس مقعدی نیز موجب سرطان مقعد می‌شود وجود دارد که هنوز کاملاً اثبات نشده است.

این مقاله برای افراد متاهل نوشته شده؛ با این حال یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که داشتن چندین شریک جنسی از رفتارهای پرخطر جنسی محسوب می‌شود و خطر سرطان مقعد را بیشتر می‌کند. با جلوگیری از انتقال HPV خطر سرطان مقعد را به‌حداقل برسانید.      

خطرات سکس مقعدی

سکس مقعدی و شقاق مقعدی

بعضی منابع پزشکی معتقدند که سکس مقعدی -و به‌طور کلی داخل شدن هرچیزی در مقعد- می‌تواند باعث کشش بیش‌ازحد پوست و در نهایت شقاق معقدی شود. فشار بیش‌ازحد، تنگی شدیدِ ماهیچه‌های اسفنکتر و کم ‌رسیدن خون به مقعد می‌تواند موجب تشدیدِ شقاقِ مقعدی و کاهشِ درمان‌پذیری آن شود. با این حال، برخی منابع پزشکی ارتباط بین سکس مقعدی و شقاق مقعدی را تایید نمی‌کنند..

تشدید بواسیر (هموروئید) در سکس مقعدی

سکس مقعدی بواسیر را بدتر می‌کند. درباره اینکه آیا می‌تواند موجب بواسیر شود یا خیر بین منابع پزشکی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در بواسیر یا هموروئید وریدهای راست‌روده و مقعد متورم شده و می‌توانند موجب خارش، خون‌ریزی و گاهی درد شوند. بواسیر درمان‌پذیر و قابل‌پیشگیری است. در صورتی که بواسیر داشته باشید سکس مقعدی آن را بدتر می‌کند. اینکه سکس مقعدی موجب بواسیر شود مورد تایید همه‌ی منابع پزشکی نیست؛ اما از احتمالاتی است که باید درنظر بگیرید.  

سکس مقعدی و تصور نادرست باردار نشدن

جلوتر اشاره می‌کنیم که یکی از دلایل گرایش افراد به سکس مقعدی می‌تواند جلوگیری از بارداری باشد. اگر به این دلیل سکس مقعدی را انتخاب کردید، باید به تمام واقعیت‌های مرتبط با آن توجه کنید.

خطر بارداری در سکس مقعدی بسیار کم است، با این حال ناممکن نیست. سناریوهایی برای بارداری غیرمستقیم وجود دارد. اما چگونه؟

 

بارداری در سکس مقعدی از طریق منی

منی مرد حاوی میلیون‌ها اسپرم است که با شدت و نهایت توان برای یافتن تخمک یک زن تقلا می‌کنند. زمانی که زن در دوره باروری خود قرار دارد، یک تخمک آماده‌ی لقاح در لوله فالوپ (لوله رحمی) او آزاد می‌شود. این اتفاق یک‌بار در ماه می‌افتد. برای باروری تخمک، اسپرم باید وارد واژن شود تا بتواند از طریق دهانه رحم -که سرویکس یا گردن رحم نامیده می‌شود- به داخل شناور شود. اسپرم برای عبور از دهانه رحم به سمت لوله فالوپ با اسپرم‌های دیگر رقابت می‌کند تا بتواند به یک تخمک بالغ نفوذ کند.

هیچ ارتباط و راه اتصالی بین مقعد و اعضای مرتبط با تولید مثل، مانند تخمدان‌ها وجود ندارد. برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، اسپرم باید به تخمک برسد.

 امکان بارداری در سكس مقعدي از طریق منی رابطه جنسی مقعدی

اما سناریویی که از آن صحبت کردیم کجاست؟ اگر اسپرم در نزدیکی واژن باشد احتمال اینکه به‌طور اتفاقی و بدون دخول واژنی وارد کانال واژنی شود وجود دارد. برخی منابع پزشکی مثل NHS معتقدند [3] که در صورت مهیا بودن شرایط، در این سناریو امکان باروری وجود دارد. باروری فقط به یک اسپرم نیاز دارد. هرچه انزال تازه‌تر باشد، احتمال زنده و متحرک بودن اسپرم در خارج از بدن بیشتر است.

به گفته ژورنال پزشکی بریتانیا، از هر ۲۰۰ زن، یک زن اظهار داشته که بدون سکس واژنی یا روش‌های کمکی باروری باردار شده است. [4] اگر این گزارش درست باشد، به این معناست که بارداری در این موارد از طریقی مثل انزال نزدیک به مقعد یا وارد کردن انگشت و سایر اجسام آغشته به اسپرم به داخل واژن اتفاق می‌افتد.

هرچند احتمال باداری قبل یا بعد از سکس مقعدی محافظت‌نشده ناچیز است اما ناممکن نیست. اگر به دلیلی مثل انزال نزدیک مقعد، اسپرم وارد واژن شده و به تخمک زن برسد، و زن در دوران پنجره باروری (دوره سه تا هفت روزه از سیکل باروری) باشد، ممکن است بارداری اتفاق بیفتد.

 

بارداری از طریق مایع‌های پیش‌منی (پیشاب)

گفتیم که اسپرم‌‌ها در منی هستند. برخی از تحقیقات [5] نشان می‌دهد که  اسپرم –البته به تعداد کمتر- در مایع پیش‌منی نیز وجود دارد. مایع پیش‌منی مایعی‌ است که قبل از انزال از آلت مرد خارج می‌شود و توان باردار کردن را دارد. پس حتی اگر در واژن انزال صورت نگیرد، بازهم این مایع‌های حاوی اسپرم می‌توانند موجب بارداری شوند.

اگر قبل از سکس مقعد، به‌عنوان بخشی از معاشقه، دخول را از واژن شروع کنید تا به دخول در مقعد برسید، با تصور اینکه به دلیل نبودن انزال در واژن بارداری رخ نمی‌دهد، ممکن است به دلیل مایع‌های پیش‌منی بازهم بارداری اتفاق بیفتد. بنابراین اگر قصد بارداری ندارید و از سایر روش‌های جلوگیری استفاده نمی‌کنید، بهتر است که سکس مقعدی و سکس واژنی را متعاقبِ هم انجام ندهید.

 

پررنگ‌ترین خط قرمز سکس مقعدی: عدم رضایت طرفین

سکس مقعدی ترجیح بسیاری از زنان نیست؛ به این دلایل: 

درد

سکس مقعدی –خصوصاً بدون آمادگی، با درد همراه است و آن‌قدر برای زن لذت ندارد که حداقل بخواهد برای بار دوم آن را تجربه کند. در گزارش‌ها و برخی از تحقیقات کیفی صورت‌گرفته، زنان گزارش‌های مختلفی از تجربه خود ارائه کرده‌اند اما اکثریت قریب به اتفاق مایل به تجربه دوباره سکس مقعدی نبودند.[6]

هرچند چند اعصاب تحریک‌کننده جنسی در اطراف مقعد وجود دارد اما تعداد زنانی که از تجربه ارگاسم حین سکس مقعدی خبر دادند ناچیز است. معمولا تحریک کلیتوریس و سکس مقعدی باید با هم همراه باشد تا زن به ارگاسم برسد.

کثیف‌کاری و غیر بهداشتی بودن

در صنعت فیلم‌های جنسی قبل از صحنه‌های سکس مقعدی اقداماتی انجام می‌دهند که سکس مقعدی به‌اندازه واقعیت کثیف به‌نظر نرسد. اما در واقعیت، سکس مقعدی بهداشتی نیست، چرا که با ضایعات مدفوع همراه است. هر چیزی که مقعد را لمس می‌کند یا در آن دخول می‌کند نباید واژن و آلت جنسی زن را لمس کند مگر اینکه قبل از آن با آب و صابون شسته شوند. باکتری‌های ناشی از ضایعات مدفوعی می‌توانند موجب عفونت مجاری ادرار یا عفونت واژنی شوند.

تابو بودن

از کودکی یاد گرفتیم که مقعد آلوده و محل خروج مدفوع است. به‌طور ناخودآگاه آدم‌ها این باور را با خود به بزرگسالی‌شان حمل می‌کنند و سکس مقعدی و برانگیختگی از مقعد را ناپاک و نادرست می‌دانند. بیشتر ادیان سکس مقعدی را ممنوع کرده‌اند. اگر زن در سکس مقعدی در یک عمل انجام‌شده قرار بگیرد، آن را نوعی آسیب‌رسانی و تعدی به خودش محسوب می‌کند که نتیجه آن از بین رفتن اعتماد در رابطه است.

خوشبختانه فقط سکس‌تراپیست‌ها و زوج‌درمانگران نیستند که شما را از اجبار زن به سکس مقعدی برحذر می‌کنند؛ از لحاظ متخصصان دینی نیز اجبار زن به سکس مقعدی توسط همسرش جایز نیست. برای اطلاعات بیشتر به متخصصان مربوطه رجوع کنید. 

سکس از مقعد بدون رضایت طرفین می‌تواند تضادها و تعارض‌های زیادی را در فرد ایجاد کند؛ بنابراین هر کسی حق دارد که با این درخواست همسرش مخالفت کند. در صورت وجود تضاد در زندگی جنسی و زناشویی خود بهترین کار مشاوره زوج با سکس‌تراپیست‌ها و زوج‌درمانگران است.

آیا برای سکس مقعدی فوایدی هست؟

به‌طور کلی، فایده‌ای ازلحاظ پزشکی برای سکس از مقعد گفته نشده؛ در حالی که خطرات بالقوه زیادی ذکر شده است. برخی معتقدند که سکس مقعدی در فعالیت‌های جنسی‌شان تنوع ایجاد می‌کند.

در صورتی که این روش مورد رضایت، توافق و ترجیح هر دوی زن و مرد باشد، این روش پرخطر حتماً باید با رعایت تمام نکات ایمنی و بهداشتی آموزش سکس مقعدی انجام شود. زوج نباید به دلیل لذت بیشتر این نکات را نادیده بگیرند.

میزان و علت رواج در ایران و جهان

در ایران

در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ از ۲۰۰ زن متاهلِ ۱۹ تا ۴۵ ساله‌ی ایرانی – که برای چک‌آپ سالانه به یک مرکز بهداشتی رجوع کرده بودند – تحقیقی به‌منظور بررسی رفتارهای جنسی زنان ایرانی به عمل آمد. در پرسشنامه‌هایی که زنان به‌طور ناشناس پر می‌کردند، از آنها پرسیده شده بود که آیا انواع مختلف سکس غیرواژنی را در زندگی زناشویی خود انجام داده بودند و چه احساساتی داشتند.

نتیجه چشم‌گیر بود؛ 50.9٪ گزارش دادند که انواع سکس غیر واژنی را تجربه کرده بودند. به دلیل جهتگیری فرهنگی و اعتقادی نسبت به این روش‌ها در ایران، احساسات این زنان به این روش‌ها مثبت نبوده و به‌نظر می‌رسد که تاثیرات منفی روانی بر زندگی این زنان داشته است. [7]

 این تحقیق نشانگر ضرورت صحبت درباره سکس‌های غیرواژنی و آموزش بهداشتی آن به متاهلین است.

در دنیا

بنابر گزارش مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، سکس مقعدی بین زوج‌های آمریکایی زیر ۴۵ سال محبوبیت یافته است. در یک پیمایش ملی، ۳۶ درصد از زنان و ۴۴ درصد از مردان گزارش دادند که با جنس مخالف خود سکس از مقعد داشته‌اند. [8]

یکی از دلایلی که به‌نظر می‌رسد در رشد این گرایش در مردان و زنان دخیل بوده پورنوگرافی است. صنعت پورنوگرافی بی‌وفقه صدها فیلم پورن را وارد فضای مجازی می‌کند، فیلم‌هایی که در آن از واقعیت سکس مقعدی و نکات بهداشتی آن خبری نیست. نتیجه آن خیل مردان خواهان تجربه این فانتزی‌هاست؛ و زنان سرگردانی که نمی‌دانند در برابر این خواسته زوج خود چه واکنشی نشان بدهند.

این فیلم‌ها به‌طور اغراق‌آمیزی سکس مقعدی و هر نوع رابطه جنسی را به‌تصویر می‌کشند. دکتر ساینا به‌زودی یک بررسی علمی از تاثیر پورنوگرافی بر زندگی جنسی افراد منتشر می‌کند. 

اما اگر موشکافانه‌تر ببینیم، علت گرایش به سکس مقعدی در زنان و مردان از لحاظ روان‌شناختی متفاوت است. در ادامه مطالعه کنید.

در مردان

تجربه تابو و ممنوع بودن سکس مقعدی، ازلحاظ فرهنگی و اجتماعی، برای برخی هیجان جنسی ایجاد می‌کند.

 از طرفی مردان عموماً تنوع‌طلب هستند و ممکن است سکس از مقعد را یک تنوع جنسی قلمداد کنند.

به ‌علاوه، این فانتزی که مقعد از واژن تنگ‌تر است پس لذت بیشتری ایجاد می‌کند می‌تواند دلیل دیگر گرایش مردان به سکس مقعدی باشد.

تحت تاثیر اغراق‌های پورنوگرافی، مردان ممکن است گمان کنند که سکس از مقعد لذت فوق‌العاده‌ای برای زنان ایجاد می‌کند.

دلیل دیگر می‌تواند عدم اعتماد به نفس مرد و نگرانی او درباره به ارگاسم نرساندن زن در سکس واژنی باشد.

در مجموع، کنجکاوی درباره یک شیوه جدیدِ لذت بردن، مردان و زنان را  به این نوع رفتار جنسی وامی‌دارد.

در زنان

در یک تحقیق کیفی ۱۰ زن از ۳۲ زن شرکت‌کننده (یعنی ۳۱٪) تجربه سکس مقعدی‌شان را لذت‌بخش تعریف کردند؛ اما تقریباً تمام این افراد اظهار کردند که سکس واژنی را به سکس مقعدی ترجیح می‌دهند و اکثراً به تجربه مجدد سکس از مقعد تمایل ندارند.[6]

از گزارش‌ها و تحقیقات به‌نظر می‌رسد اکثر زنان به این شیوه علاقه ندارند؛ اما بعضی نیز این نوع رفتار جنسی را می‌پسندند. در تحقیق دیگر که با هدف شناسایی علت گرایش زنان به سکس مقعدی به‌منظور کاهش خطر انتقال بیماری ‌های مقاربتی انجام شد، دلایلی که زنان شرکت‌کننده ابراز کردند عبارت بود از تجربه لذت فیزیکی، بهبود صمیمت و رابطه عاطفی با زوج خود، لذت بخشیدن به شریک جنسی‌شان یا جلوگیری از مورد خشونت واقع شدن. [9]

این شرکت‌کنندگان اظهار کردند که مردان شروع‌کننده سکس مقعدی بودند و سکس مقعدی بیشتر در ادامه سکس واژنی و دهانی بوده است. برخی با اینکه می‌دانستند خطر انتقال HIV و STD وجود داشته برای لذت بیشتر از کاندوم استفاده نکردند.[9]

سایر دلایل

علاوه بر دلایل فوق، حفظ پرده بکارت و جلوگیری از بارداری می‌تواند دلایل دیگر زنان برای انتخاب سکس مقعدی باشد. این دلایل خصوصاً در جوامعی که این موضوعات خط‌قرمزهای فرهنگی است رواج بیشتری دارد.

خطرات سکس مقعدی سکس از باسن

اگر متاهل نیستید...

متاسفانه گاهی خانم‌های جوان و بی‌اطلاع در معرض پیشنهاد سکس مقعدی برای حفظ باکرگی در دوران نامزدی و پیش از ازدواج قرار می‌گیرند. اگر شما جزء این دوستان هستید و این مطلب را می‌خوانید باید بدانید که این کار می‌تواند شما در خطرات جدی جسمی و روانی قرار بدهد.

سکس مقعدی در صورتی که با آموزش و محافظت کامل نباشد، تحت تاثیر فانتزی‌ها و اغراق‌های فیلم‌های اروتیک، و بدون برنامه‌ریزی و اطلاع از عوارض احتمالی سکس مقعدی انجام شود، و خارج از رابطه یک زوج مسلط بر زندگی زناشویی‌شان صورت بگیرد، می‌تواند عمری پشیمانی را برای شما به‌همراه داشته باشد.

 

فراموش نکنید زن در سکس مقعدی ۱۳ برابر بیشتر از مرد در معرض ابتلا به HIV است؛ خطر انتقال HIV به زن به‌عنوان پذیرنده در سکس مقعدی، ۱۷ برابر بیشتر از خطر ابتلای او در سکس واژنی، و ۲ برابر بیشتر از خطر ابتلا از طریق مصرف مواد مخدر با سوزن مشترک است. [10]

به‌علاوه خطر عفونت‌های واژنی و ادراری ناشی از سکس مقعدی در زنان وجود دارد. بسیاری از بیماری‌های آمیزشی حتی با کاندوم نیز منتقل می‌شوند.

 • شما نمی‌خواهید ویروس HPV بگیرید و تا آخر عمر در معرض سرطان باشید،
 • نمی‌خواهید دچار خونریزی و عفونت شوید،
 • نمی‌خواهید در آینده خاطره یک تجربه مبهم و بعضاً ناخوشایند را با خود حمل کنید،

 همه اینها گویاست که اگر رابطه محافظت‌نشده و بدون آگاهی و پیش از ازدواج باشد، یک خانم را دوچندان در معرض خطر قرار می‌دهد.   

آموزش سکس مقعدی (متاهلین)

بهترین راه برای جلوگیری از خطرات سکس مقعدی اجتناب از انجام آن است. اگر تصمیم به انجام سکس از مقعد دارید حتماً باید نکات ایمنی سکس مقعدی را رعایت کنید. این نکات را در ادامه توضیح می‌دهیم.

صحبت قبلی با همسرتان

نباید بدون صحبت قبلی، همسرتان را در یک کار انجام‌شده قرار بدهید و بدون آمادگی به سکس مقعدی بپردازید؛ چرا که این تعدی به اعتماد و حق انتخاب همسر شماست. اگر علاقه‌مندید که با همسرتان سکس مقعدی داشته باشید باید از قبل، از رضایت او مطمئن باشید. فقط با احساس و خواست مشترک طرفین باید وارد چنین تجربه‌ای شد. اگر یکی از زوج‌ها سکس مقعدی را نخواهد، زوج دیگر باید برای خواست او احترام قائل باشد. بدون سکس مقعدی هم گزینه‌های زیادی برای تهییج جنسی در رابطه زناشویی خود دارید. 

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

تخلیه مقعد از مدفوع

خواه‌ناخواه در سکس مقعدی باید توقع آلودگی و دخیل شدن ضایعات مدفوع را داشته باشید. قبل از سکس مقعدی، مقعد را از مدفوع تخلیه کنید. می‌توانید بعد از مدفوع کردن، از تنقیه (اماله) استفاده کنید تا این تمیزکاری راحت‌تر صورت بگیرد؛ البته استفاده از تنقیه ضروری نیست. انواع تنقیه را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.

گرفتن ناخن و شستن دست‌ها

خصوصاً اگر از دست استفاده می‌کنید حتماً ناخن‌ها را بگیرید تا مقعد همسرتان دچار خراشیدگی و زخم نشود. ناخن‌های بلند ممکن است بافت نازک مقعد را پاره کند و موجب خونریزی شود؛ به‌علاوه ریسک گسترش باکتری و عفونت را بیشتر می‌کند. بعد از سکس مقعدی حتماً دست خود را بشورید و زیر ناخن‌های خود را تمیز کنید؛ به‌خصوص اگر قرار است بعد از آن، دستتان را در واژن و یا دهان فرو کنید.

مهمترین نکته: استفاده از کاندوم و محافظ دهانی

احتمال انتقال و ابتلا بیماری‌های مقاربتی در افرادی که سکس مقعدی دارند زیاد است. با استفاده از کاندوم و محافظ دهانی می‌توان این ریسک را نه به‌طور کامل اما تا حدی کنترل کرد (در مورد اچ آوی وی احتمالاً تا ۷۰ درصد).  

زمانی که از مبتلا نبودن شریک جنسی‌تان به انواع بیماری‌ های مقاربتی مطمئن نیستید، استفاده از کاندوم مهم‌ترین نکته و کمترین کاری است که می‌توانید برای حفظ سلامت خود انجام بدهید.

 

یک نکته مهم دیگر را در نظر داشته باشید: اگر از کاندوم استفاده نمی‌کنید، آلت یا شی را که در مقعد فرو برده‌اید، قبل از فرو بردن در واژن، حتماً با آب و صابون شستشو بدهید. اگر از کاندوم استفاده می‌کنید، بعد از دخول در مقعد، کاندوم را عوض کنید و از همان کاندوم برای دخول در واژن و دهان استفاده نکنید.

روان‌کننده (لوبریکنت) یک ضرورت است!

همان‌طور که گفتیم مقعد روان‌کننده طبیعی واژن را ندارد؛ باید قبل از آماده شدن برای سکس مقعدی خودتان حتماً روان‌کننده تهیه کنید. استفاده نکردن از روان‌کننده درد و خطر پارگی و خونریزی را بیشتر می‌کند. برای اینکه کاندوم لاتکس تحلیل نروند، بهتر است از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب water-based استفاده کنید. یک دستمال اطراف خود داشته باشید تا روان‌کننده اضافی را پاک کنید. روان‌کننده را می‌توانید از دارو‌خانه‌ها تهیه کنید.

آموزش سکس مقعدی سكس مقعدي رابطه زناشویی از عقب

پیشروی آرام و چک کردن با همسرتان

همان اول دخول را شروع نکنید؛ این کار موجب درد می‌شود. ۱۵ دقیقه را به تحریک و نوازش بپردازید تا به تحریک اعصاب اطراف مقعد و آرامش ماهیچه اسفنکتر کمک کند. پیچ‌وتاب راست‌روده بعد از دهانه مقعد به‌طور طبیعی برای حفظ مدفوع در انسان تعبیه شده است؛ این پیچ‌وتاب نشانگر این است که برای سکس مقعدی نیاز به آماده‌سازی زیادی هست. زن باید ماهیچه اسفنکتر مقعدش را به آرام و ریلکس ماندن حین دخول مقعدی عادت دهد؛ این نیاز به تمرین دارد و مرد باید کاملاً کنترل‌شده پیشروی کند. به‌علاوه اعتماد، صحبت و ارتباطات بین زوج امر بسیار مهمی است.

عجله به خرج ندهید

از روان‌کننده به مقدار زیاد استفاده کنید و مهم‌ترین نکته: اگر همسر شما دچار درد شد همان‌جا متوقف کنید. سعی نکنید که همان بار اول کل آلت را به مقعد داخل کنید. اول با یک انگشت و بعد چند انگشت مقعد را آماده کنید. اگر بار اول است که سکس مقعدی را تجربه می‌کنید بسیار مهم است که آرام‌آرام پیشروی کنید و در صورت هرگونه درد توقف کنید.

در صورتی که همسرتان اعلام درد کرد، ادامه دخول را متوقف کنید. نباید از بی‌حس‌کننده استفاده کرد، چرا که درد می‌تواند نشانه خطر باشد.

 

شستشو بعد و قبل از سکس مقعد

در مقعد و راست‌روده همیشه ضایعات میکروسکوپی مدفوع وجود دارد؛ به همین دلیل در سکس مقعدی در معرض عفونت هستید. ریسک عفونت را با تعویض کاندوم و شستشو کم کنید. هرگز نباید بعد از فرو بردن آلت در مقعد آن را بدون شستشو یا تعویض کاندوم در واژن یا دهان فرو برد.

بعد از سکس مقعدی نباید به سکس واژنی و دهانی پرداخت، مگر اینکه آلت را بشوید و کاندوم‌ها را عوض کنید؛ چرا که باکتری‌های مقعد به واژن و دهان سرایت می‌کند و موجب عفونت می‌شود

 

سایر نکات

 • قبل از سکس مقعدی باید آمادگی و آرامش داشته باشید. دوش آب گرم گرفتن به ریلکس کردن شما و کاهش خطر پارگی‌ کمک می‌کند.
 • دراز کشیدن بر روی شکم یا پوزیشن doggy (چهار دست و پا) به دخول راحت‌تر کمک می‌کند.
 • بعد از انجام، برای جلوگیری از عفونت، شستشو با آب و صابون را فراموش نکنید. می‌توانید از کرم‌های محافظ برای کاهش سوزش استفاده کنید.
 • صداقت، تعامل و صحبت کردن مهم‌ترین عامل بهداشت زناشویی شما و عمیق کردن رابطه شما با همسرتان است؛ این درباره سکس مقعدی نیز صدق می‌کند.
 • واکسن HPV می‌تواند شما را از خطر بیماری HPV حفظ کند. تحت نظارت دکتر زنان برای زدن واکسن HPV تصمیم‌گیری کنید. به‌زودی دکتر ساینا مقاله‌ای در این باره منتشر می‌کند.
 • ضایعات مدفوع در سکس مقعدی در واقعیت اجتناب‌ناپذیر است. حتی اگر از شستشوی مقعد و تنقیه استفاده کنید. اگر تحمل آن را ندارید سکس مقعدی گزینه مناسبی برای شما نیست.

آموزش سکس مقعدی سكس مقعد رابطه مقعدی بدون درد

آیا کاندوم خطر انتقال ایدز در سکس مقعدی را به صفر می‌رساند؟

در آگوست ۲۰۱۶ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها اعلام کرد که استفاده از کاندوم به‌طور مرتب، ریسک ابتلا به اچ‌آی‌وی را در واردکننده تا ۶۳٪ و در پذیرنده تا ۷۲٪ کاهش می‌دهد. با این حال، CDC اظهار می‌دارد که «کاندوم‌ها ۱۰۰ درصد موثر نیستند؛ بنابراین باید برای کاهش خطر ابتلا از روش‌های دیگر پیشگیری استفاده کرد.»[10]

کاندوم مردانه لاتکس(Latex)  یا پلی‌اورتان (Polyurethane) ، در صورتی که به‌درستی و از ابتدا تا انتهای سکس مقعدی مورد استفاده قرار بگیرند، در پیشگیری از ایدز و بعضی از بیماری ‌های مقاربتی موثرند. اگر کاندوم‌‌ها به‌طور مرتب استفاده نشوند اثربخشی کافی ندارند.  

برای جلوگیری از تحلیل رفتن و پاره شدن کاندوم‌ها از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب یا سیلیکون استفاده کنید تا کاندوم‌ها حین سکس مقعدی پاره نشوند.

کاندوم‌های زنانه نیترایل (Nitrile) می‌توانند مانع HIV و سایر بیماریهای مقاربتی شوند. به دلیل اینکه کاندوم‌ها ۱۰۰٪ موثر نیستند باید از روش‌های پیشگیرانه دیگری برای کاهش خطر استفاده کرد.

کاندوم صد در صد برای جلوگیری از انتقال ایدز موثر نیست؛ اما اگر به‌طور مرتب و در کل رابطه استفاده شود، خطر ابتلا را کم می‌کند. با این حال، برای اطمینان باید از دیگر روش‌های پیشگیری استفاده کرد.

 

مختصری از سایر روش‌های پیشگیری

دو نوع دارو برای مواجهه با انتقال ایدز وجود دارد:

در پیشگیری قبل از مواجهه، چنانچه زوج شما ایدز دارد، پزشک برای او داروهایی را تجویز می‌کند که خطر انتقال به شما به‌حداقل برسد. در پیشگیری بعد از مواجهه، بعد از انتقال احتمالی ویروس به بدن، باید ظرف سه روز یا زودتر داروهایی را مصرف کنید که خطر ابتلا را به‌حداقل برساند. به‌زودی دکتر ساینا مقاله‌ای در این‌باره منتشر می‌کند.

در صورتی که در چنین موقعیتی قرار دارید، سریعاً با پزشک مشورت کنید.

عوارض سکس مقعدی فواید سکس مقعدی سكس مقعدي

سوالات متداول درباره سکس مقعدی

در ادامه پرتکرارترین سوالات درخصوص سکس مقعدی را پاسخ می‌دهیم:

+ آیا سکس مقعدی خطرناک است؟

بله؛ از لحاظ انتقال بیماری‌های مقاربتی و احتمال بالای عفونت، خطرناک‌ترین رفتارهای جنسی است، حتی برای متاهلین. متاهلین، در صورت رضایت طرفین، با رعایت نکات ایمنی و آموزش سکس مقعدی می‌توانند خطر آن را کمتر کنند.

+ آیا سکس مقعدی درد دارد؟

سکس مقعدی در هر حال درد دارد؛ به‌خصوص اگر برای اولین بار باشد. در صورت شدت گرفتن درد حتماً باید دست نگه دارید. نباید از بی‌حس‌کننده استفاده کنید، چرا که ممکن است متوجه دردی که نشانگر پارگی است نشوید. در صورت آماده‌سازی قبلی که در بخش آموزش سکس مقعدی گفته شده، با استفاده از روان‌کننده و پیشروی آرام، درد کمتر می‌شود.

+آیا در سکس مقعدی زن به ارگاسم می‌رسد؟

بعضی زنان تجربه ارگاسم را گزارش کردند، اما با تحریکِ همزمانِ کلیتوریس –بخشی از اندام جنسی زنانه که مهم‌ترین نقطه تحریک محسوب می‌شود- به ارگاسم رسیدند. توجه کنید که انجام همزمان سکس مقعدی با سکس واژنی خطراتی به ‌همراه دارد. باید با رعایت نکات بهداشتی آموزش سکس مقعدی این خطر به حداقل برسد. مهم‌ترین نکته بهداشتی: اگر بعد از سکس مقعدی، سکس واژنی یا دهانی انجام داده می‌شود، آلت یا شی حتماً با آب و صابون شسته شود و کاندوم‌ها تعویض شوند.

+ آیا در سکس مقعدی امکان بارداری وجود دارد؟

بین مقعد و اعضای تولید مثل در زنان هیچ ارتباط داخلی‌ای وجود ندارد. با این حال، به دلیل مایع پیش‌منی یا انزال اطراف واژن احتمال بارداری وجود دارد. اطلاعات بیشتر را در این بخش از مقاله بخوانید.

+ نظر زنان درباره سکس مقعدی چیست؟

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ از زنان متاهل ایرانی انجام شد[7]، مشخص شد که زنان به دلیل جهتگیری‌های فرهنگی و تابو بودن سکس‌های غیر واژنی، تجربه خوشایندی نداشتند و دچار تعارضاتی شدند. تحقیقات خارج از ایران نیز تا حدی تاییدکننده این موضوع است. [9][6] با این حال، بعضی زنان ممکن است این روش را بپسندند. رضایت زوج در انجام سکس مقعدی بسیار اهمیت دارد. اطلاعات بیشتر را در این بخش از مقاله بخوانید.

+ آیا سکس مقعدی متاهلین از لحاظ اخلاقی و دینی درست است؟

تخصص دکتر ساینا پزشکی است؛ این مقاله تنها از جنبه علوم پزشکی نوشته شده. به‌طور کلی در بیشتر ادیان از جمله اسلام و در بسیاری از فرهنگ‌ها سکس مقعدی پذیرفته‌شده نیست. در اسلام، سکس مقعدی متاهلین حرام نیست اما مکروه اعلام شده و در صورت عدم رضایت زن جایز دانسته نشده است. برای اطلاعات بیشتر به این سایت رجوع کنید.

+ همسرم به سکس مقعدی اصرار دارد چه کنم؟

اجبار زن به سکس مقعدی توسط همسرش نه‌تنها ازلحاظ بهداشت روانی و زناشویی اشتباه است، بلکه از لحاظ اخلاقی و دینی جایز نیست و جزء موارد تمکین زن به مرد محسوب نمی‌شود. ارتباط، تعامل و گفتگو می‌تواند به روابط زوج عمق ببخشد؛ در صورتی که این روش را ترجیح نمی‌دهید، با گفتگو این موضوع را با همسر خود مطرح کنید. می‌توانید از متخصصان سکس‌تراپی و زوج‌درمانی نیز کمک بگیرید.  

+ آیا خون‌ریزی در سکس مقعدی طبیعی است؟

خون‌ریزی در سکس مقعدی در صورتی که شدید و ادامه‌دار باشد حتماً فوریت پزشکی دارد. در صورتی که ناچیز باشد، ممکن است ناشی از پارگی ناچیز بافت‌های نازک مقعد باشد. در صورت شدت خونریزی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.  به‌زودی در مجله سلامت دکتر ساینا مقاله‌ای در این‌باره منتشر خواهد شد.

+ سکس مقعدی‌ای که در فیلم‌های پورن نشان داده می‌شود چقدر می‌تواند واقعی باشد؟

صحنه‌های فیلم‌های پورنوگرافی اغراق‌شده و دور از توان جنسی افراد در واقعیت است. دانستن این موضوع ضرورت دارد. قبل از انجام سکس مقعدی نیاز به آماده‌سازی و تمرین زیادی وجود دارد که در این فیلم‌ها نمایش داده نمی‌شود.

به‌علاوه اعتماد، صحبت و ارتباطات بین زوج امر بسیار مهمی است. هیچ‌کدام از این مراحل در فیلم‌های پورن نشان داده نمی‌شود. بنابراین این فیلم‌ها نمی‌توانند در نقش آموزش جنسی برای شما باشند، یا واقعیت را به شما منعکس کنند. برای آموزش سکس مقعدی این بخش از مقاله را مطالعه کنید.   

+ عوارض سکس مقعدی چیست؟

مقعد از لحاظ تکاملی برای سکس طراحی نشده است. به همین دلیل، خطر آسیب، پارگی و عفونت باکتریایی وجود دارد. احتمال انتقال ایدز و بیماری‌های مقاربتی در سکس مقعدی نسبت به سایر روش‌ها بسیار بالاتر است. به همین نسبت، احتمال سرطان مقعد نیز بالاتر می‌رود. در موارد معدودی سوراخ شدن روده نیز رخ داده. بعضی معتقدند که سکس مقعدی می‌تواند موجب بواسیر، شقاق مقعدی و بی‌اختیاری مدفوع شود؛ منابع پزشکی درباره سه مورد ذکرشده اتفاق نظر ندارند. تاثیر روانی سکس مقعدی بر زندگی زن در صورت عدم رضایت او، از عوارض مهم سکس مقعدی است. 

+ آیا با کاندوم و لوبریکنت می‌تواند خطرات سکس مقعدی را به صفر رساند؟

در صورتی که کاندوم و روان‌کننده درست استفاده شود خطرات تا حد مناسبی کاهش می‌یابد. استفاده درست از کاندوم به معنای استفاده همزمان از چند کاندوم نیست. اما لازم است که حتماً برای واژن و دهان کاندوم جداگانه استفاده شود. روان‌کننده‌ها نباید حاوی بی‌حس‌کننده باشند، چون درد شدید زنگ خطر محسوب می‌شود. در مجموع، کاندوم نمی‌تواند خطر ابتلا به ایدز و برخی از بیماری‌های مقاربتی مثل هرپس و زگیل تناسلی را به صفر برساند. برای جلوگیری از ایدز باید اقدامات دیگری انجام داد. بخش آموزش سکس مقعدی از این مقاله را مطالعه کنید.

+ کسانی که سکس مقعدی دارند باید چه آزمایش‌هایی انجام بدهند؟

اگر همسر شما به ایدز و بیماری‌ های آمیزشی دچار باشد، احتمال انتقال در سکس مقعدی بیشتر از سکس واژنی است. بنابراین برای تشخیص این موضوع آزمایش‌های HIV، هپاتیت، هرپس، اچ پی وی ضرورت دارد.

این مقاله برای متاهلین نوشته شده؛ ناگفته پیداست که خطر انتقال این بیماری‌ها در هر نوع رابطه جنسی بدون تعهد بیشتر و پیش‌بینی‌نشده‌تر است. 

سكس مقعدي سكس مقعد

کلام آخر دکتر ساینا درباره سکس مقعدی

همان‌گونه که بسیاری از ادیان و نظام‌های اخلاقی و فرهنگی سکس مقعدی را منع کرده‌اند، علم پزشکی عوارض آن را به ما گوشزد می‌کند. سكس مقعدي از خطرناک‌ترین رفتارهای جنسی است؛ زوجی که قصد تجربه آن را داشته باشند، باید نکات ایمنی و آموزشی سکس مقعدی را حتماً رعایت کنند. مهم‌ترین نکات سکس مقعدی رضایت طرفین، آمادگی و برنامه‌ریزی، و توقف در صورت درد شدید است. به دلیل خطرات بالقوه سکس از مقعد، استفاده از کاندوم و روان‌کننده جداً توصیه می‌شود.

امیدواریم این مقاله کمکی باشد به آگاهی‌رسانی درباره بهداشت و سلامت جنسی جامعه.

فراموش نکنید با مشورت از متخصصان سکس‌تراپی می‌توانید مشکلات زندگی جنسی و زناشویی خود را مدیریت کنید. دکتر ساینا همراه شما در همه زمینه‌های پزشکی است.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

منابع برای محققان

[1]:

Anal Intercourse and Fecal Incontinence: Evidence from the 2009–2010 National Health and Nutrition Examination Survey, Am J Gastroenterol, Published online 2016 Jan 12 

[2]:

Michael Kornaropoulos1, Rectal Perforation after Anal Intercourse, Sci Forschen, 24 Jun 2017

[3]:

NHS FAQ: Can I get pregnant if I have sex without penetration

[4]:

Like a virgin (mother): analysis of data from a longitudinal, US population representative sample survey, British Medical Journal, 2013;347:f7102

[5]:

Stephen R. Killick,  and et al. Sperm content of pre-ejaculatory fluid, Published online 2010 Dec 15. doi: 10.3109/14647273.2010.520798

[6]:

Why Women Engage in Anal Intercourse: Results from a Qualitative Study, Published online 2014 Nov 7. doi: 10.1007/s10508-014-0367-2

[7]:

Somayeh Hashemi  and et al., Sexual Behavior of Married Iranian Women, Attending Taleghani Public Health Center, 2013 Jan-Mar; 14(1): 34–38

[8]:

Sexual Behavior, Sexual Attraction, and Sexual Identity in the United States: Data From the 2006–2008, National Survey of Family Growth, March 3, 2011

[9]:

Emily Maynard and et al., Women’s Experiences with Anal Sex: Motivations and Implications for STD Prevention

[10]:

Centers for Disease Control and Prevention, “Anal Sex and HIV Risk”

 
نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.