450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

علل سرد مزاجی مردان چیست؟

علل سرد مزاجی مردان چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

شاید شما هم سرد مزاجی و کاهش علاقه به رابطه جنسی را تجربه کرده باشید. میزان میل جنسی زنان و مردان ممکن است در طول زندگی تغییر کند. علل سرد مزاجی مردان می تواند شامل مشکلات زناشویی، استرس و حتی خستگی باشد.
با این حال، کاهش میل جنسی برای مدت طولانی ممکن است باعث نگرانی برخی از افراد شود. نکته مهم این است که این اختلال می تواند نشانه ای از یک بیماری پنهان و یا یک اختلال پزشکی مانند کاهش سطح هورمون های بدن باشد. در ادامه مقاله، به علل سرد مزاجی مردان پرداخته ایم. پس با این مقاله از دکتر ساینا همراه ما باشید.

علت سردمزاجی مردان چیست؟

تمایلات جنسی افراد مختلف متفاوت است و استانداردی برای تعیین میزان نرمال این تمایلات وجود ندارد؛ اما زمانی که شما احساس کنید میل جنسی شما در حدی است که باعث پریشانی شما شده یا روی روابط جنسی شما تاثیر منفی گذاشته است، این یعنی شمابرای تشخیص و درمان سرد مزاجی به کمک نیاز دارید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

شایع ترین علل سرد مزاجی مردان و کاهش میل جنسی آنهان عبارتند از:

سردمزاجی مردان به علت پایین بودن سطح تستوسترون

تستوسترون یک هورمون مهم در مردان به شمار می رود و مسئول ساخت عضلات، استخوان ها و تولید اسپرم است. سطح نرمال تستسترون در بدن شما، باعث ایجاد انگیزه جنسی می شود. پس افت تستوسترون می تواند منجر به سرد مزاجی در مردان شود. پزشک بعد از بررسی سطح این هورمون، ممکن است به شما مکمل و یا ژل های خاص توصیه کند.

مصرف برخی از داروها می تواند سطح تستوسترون خون را پایین بیاورد و به نوبه خود، باعث سردمزاجی در مردان شود. داروهایی که می توانند سطح تستوسترون خون را پایین بیاورند، عبارتند از:

 • شیمی درمانی یا پرتو درمانی برای سرطان
 • هورمون هایی که برای درمان سرطان پروستات استفاده می شوند.
 • کورتیکواستروئیدها
 • مسکن ها مانند مورفین و کدئین
 • داروی ضدقارچ کتوکونازول
 • سایمتیدین که برای سوزش سردل و بیماری های ریفلاکس معده استفاده می شود.
 • استروئیدهای آنابولیک که ممکن است توسط ورزشکاران برای افزایش توده عضلانی استفاده شود.
 • داروهای ضد افسردگی خاص

اگر شما بعد از مصرف این دارو ها احساس کردید میل جنسی تان کاهش یافته و دچار سرد مزاجی شده اید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت امکان داروهای شما را تغییر دهد.

اگر در حال حاضر از دارویی استفاده می کنید و حس میکنید روی میل جنسی تان تاثیری گذاشته است ، همین حالا با یکی از پزشکان فوق تخصص یا متخصص دکتر ساینا به صورت آنلاین گفتگو کنید.

 دریافت مشاوره آنلاین سلامت جنسی 

سرد مزاجی مردان به دلیل سندروم پای بیقرار 

سندروم پای بیقرار اختلالی است که باعث می شود فرد احساس کند باید پایش را دائما تکان دهد. مطالعات نشان می دهد مردانی که مبتلا به سندرم پای بیقرار هستند بیشتر از افراد سالم در معرض خطر ابتلا به اختلال نعوظ هستند. همچنین بیشتر مردان مبتلا به این سندروم، احتمالاً دچار ناتوانی جنسی می شوند.

افسردگی شایع ترین علت سرد مزاجی مردان

افسردگی تمام قسمت های زندگی یک فرد را تغییر می دهد. افراد مبتلا به افسردگی به طور نسبی یا کامل، نسبت به فعالیت هایی که در گذشته لذت بخش بودند بی علاقه می شوند؛ رابطه جنسی نیز از این موضوع مستثنی نیست. افسردگی یکی دیگر از علل سرد مزاجی مردان است.
از طرف دیگر کاهش میل جنسی ممکن است عارضه جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی باشد. از جمله این داروها می توان موارد زیر را نام برد:

 • بازدارنده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین مانند دووکستین.
 • بازدارنده های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین و سرترالین

اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید و میل جنسی تان کاهش پیدا کرده است با پزشک خود صحبت کنید؛ ممکن است تنظیم دوز یا تغییر دارو به داروی دیگر، بتواند عوارض جانبی را کم کند.

شما می توانید شرایطتان را با پزشکان فوق تخصص و متخصص مطرح کنید و در صورت صلاحدید آن ها قرص های خود را تغییر دهید. همین حالا به صورت آنلاین یا تلفنی از پزشکان دکتر ساینا مشاوره بگیرید.

 تماس با پزشکان سلامت جنسی 

بیماری های مزمن دلیل پنهان سرد مزاجی مردان

هنگامی که مبتلا به یکی از بیماری های مزمن باشید، احتمالاً دچار سردمزاجی می شوید. برخی بیماری های خاص مانند سرطان نیز می تواند تعداد اسپرم های شما را کاهش دهد. بیماری های مزمنی که می توانند روی میل جنسی شما تاثیر بگذارند شامل موارد زیر هستند:

 • دیابت نوع ۲ 
 • اضافه وزن
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • نارسایی مزمن ریه، قلب، کلیه و کبد

اعتماد به نفس پایین زمینه ساز سرد مزاجی مردان

یکی دیگر از علل سردمزاجی مردان اعتماد به نفس پایین است که می تواند بر سلامت عاطفی و جسمی شما تاثیر بگذارد. اگر احساس می کنید کسی شما را دوست ندارد یا آدم جذابی نیستید، باید بدانید این احساسات باعث کاهش میل جنسی و بروز سرد مزاجی خواهد شد. این حس ممکن است تا جایی پیش می رود که حتی باعث اجتناب شما از برقراری رابطه جنسی نیز بشود.
اعتماد به نفس پایین با گذشت زمان می تواند منجر به مشکلات روحی و روانی بسیاری مثل افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل شود. تمامی این عوامل نیز، روی میل جنسی تاثیر دارند. 

اعتماد به نفس پایین و بیزار بودن از خود بسیار خطرناک است. اگر از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید لازم است که از یک روانشناس کمک بگیرید. راهنمایی های یک روانشناس در بازیابی اعتماد به نفس شما تاثیر بسیار مثبتی دارد. شما می توانید همین حالا به صورت آنلاین یا تلفنی با یکی از روانشناسان دکتر ساینا گفتگو کنید. 

 گفتگو با روانشناس 

ورزش خیلی کم یا زیاد یکی دیگر از علل سردمزاجی مردان

ورزش بیش از حد یا خیلی کم می تواند روی میل جنسی تاثیر بگذارد و باعث سرد مزاجی در مردان شود. در مطالعه ای نشان داده شد که انجام منظم تمرینات استقامتی شدید و طولانی ، با کاهش میل جنسی در مردان همراه است. پس سعی کنیم ورزش منظم متعادل را وارد سبک زندگی خود کنیم تا هم بتوانیم خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهیم هم میل جنسی خود را در وضعیت متعادل حفظ کنیم.

سبک زندگی نادرست، شایع ترین علت سرد مزاجی! 

عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که باعث کمبود میل جنسی می شوند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استعمال دخانیات و مواد مخدر

سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر، به طور غیر مستقیم در تمایلات جنسی افراد، اختلال ایجاد می کند.

مصرف الکل

مصرف الکل در طولانی مدت، می تواند آنزیم های مورد نیاز جهت سنتز تستوسترون از بیضه به کبد را تغییر دهد و باعث کاهش سطح تستوسترون شود. در ابتدای متن راجع به تاثیر سطح تستوسترون بر میل جنسی صحبت کردیم. پس مصرف بی رویه نوشیدنی های الکلی، یکی دیگر از علل سردمزاجی مردان است.

راه درمان سردمزاجی مردان چیست؟

سردمزاجی یکی از شایع ترین مشکلات افراد جامعه است؛ چه مرد و چه زن. این اختلال به روابط عاطفی شما ضربه خواهد زد و در صورتی که برای درمان آن اقدام نکنید، عوارض خطرناکی به دنبال خواهد داشت. اولین قدم برای درمان سردمزاجی مطرح کردن مشکلتان با یک پزشک متخصص سلامت جنسی ( سکس تراپیست ) است. دکتر با تشخیص علت اصلی این اختلال، راهکارهایی برای درمان آن به شما ارائه خواهد کرد. بسیاری از ما، از صحبت کردن راجع به مسائل جنسی خود با یک شخص دیگر احساس شرم و خجالت می کنیم. به همین علت برای درمان مسائل جنسی خود، به پزشکان متخصص این حوزه مراجعه نمی کنیم. برای برطرف کردن این موضوع، شما می توانید به صورت غیر حضوری با بهترین متخصصان سلامت جنسی گفتگو کنید. همین حالا از بین پزشکان دکتر ساینا، دکتر مورد نظر خود را انتخاب کرده و مشاوره را شروع کنید.

 دریافت مشاوره آنلاین سلامت جنسی 

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.