450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

5 راه جلوگیری از ابتلا به زگیل دهانی

5 راه جلوگیری از ابتلا به زگیل دهانی

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند باعث ايجاد زگيل شود. زگیل‌ها مسری هستند و می‌توانند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست، از فردی به فرد دیگر سرایت کنند. از آنجا که زگیل‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای از پوست ایجاد شوند، ممکن است از دهان به اندام‌های جنسی یا برعکس نیز سرایت کنند. علت اصلی ایجاد زگیل دهانی نیز همین اتفاق است.

تنها راه مطمئن برای جلوگیری از انتقال زگیل و سایر عفونت‌های HPV به شریک جنسی، خودداری از هرگونه تماس پوستی و جنسی مستقیم است .در این مقاله به راههای پیشگیری از ابتلا به زگیل دهانی پرداخته‌ایم؛ پس با ما همراه باشید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل دهان چه کنیم؟

زدن واکسن HPV

این واکسن گارداسیل ۹ نام دارد و در مقابلHPV  و زگیل‌ تناسلی از شما محافظت می‌کند و به جلوگیری از گسترش زگیل به دهان در هنگام رابطه ی جنسی دهانی کمک می‌کند. اگرچه بزرگسالان تا 45 سالگی نیز می‌توانند این واکسن را دریافت کنند، اما بهترین سن برای دریافت آن، در سنین 11 تا 26 سالگی است. واکسن گارداسیل ۹ در برابر گونه‌های سرطان زای HPV، مصونیتی نزدیک به ۱۰۰ درصد ایجاد می‌کند.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

خودداری از بوسه و سکس دهانی

اگر شما یا شریک جنسیتان در دهانتان زگیل دارید، از سکس دهانی يا بوسه خودداری كنيد. برعکس این  موضوع نیز صدق می‌کند. یعنی اگر هر کدام از شرکای جنسی دچار زگیل تناسلی هستند، انجام سکس دهانی توصیه نمی‌شود. با این کار، از انتقال زگیل دهانی به اندامهای جنسی و از انتقال زگیل جنسی به به دهان، جلوگیری خواهد شد.

آگاه‌سازی شریک جنسی از وضعیت فعلی خود

وضعیت خود را با شريک جنسی خود در میان بگذارید و او را در رابطه با وضعیت HPV خود آگاه کنید.

لمس نکردن زگیل دهانی

هیچگاه زگیل را در دهان خود لمس نکنید تا از انتشار آن جلوگیری شود.

ترک مصرف دخانیات

در صورت مصرف دخانيات آن را ترک كنيد. محققان دریافته‌اند كه خطر ابتلا بهHPV 16  دهانی در افرادی که از محصولات حاوی تنباکو استفاده می‌کنند، بیشتر است.

نکته: همچنين به یاد داشته باشید که بدون مشاهده زگیل نیز، امکان  ابتلا به HPV، وجود دار؛. زیرا ممکن است HPV در مایع منی نیز وجود داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود در طول رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

آیا ممکن است دلیل ایجاد زگیل دهانی چیزی جز HPV باشد؟

البته؛ هر گونه برآمدگی روی زبان زگیل نیست. از برآمدگی‌های دهنی دیگر می‌توان به ضخم کانکر یا اولسر افتوس اشاره کرد که نوعی زخم بی‌ضرر هستند و می‌تواند روی بافت نرم دهان، مانند زبان و لثه‌ها ایجاد شود. این نوع ضخم معمولا روی لب ها به وجود نمی آید.

ضایعات دهانی ممکن است به علل دیگری نیز ایجاد شوند، از جمله:

  • زخم‌های ناشی از خراش طولانی مدت (فیبروم آسیب‌زا)
  • کیست‌های دهانی
  • ضایعات دهانی ناشی از بیماری سفليس

برای تشخیص هرگونه ضایعه یا برآمدگی غیرمعمول که در دهان شما وجود دارد، به پزشک متخصص مراجعه کنید یا عکس ضایعه را برای ما ارسال کنید.

آیا زگیل دهانی باعث ایجاد سرطان دهان می‌شود؟

طبق گزارشات برخی از انواع ویروس HPV نظیر 16HPV  و 18HPV ، خطر ابتلا به سرطانهای دهانی-حلقی را افزایش می‌دهند. بنیاد سرطان دهان و دندان نیز گزارش داده‌است که  به خصوص 16HPV  به شدت با سرطان دهان و حلق در ارتباط است. این سرطان، پشت دهان، حلق و لوزه ها را درگیر کرده و به دلیل خفیف بودن علائم، تشخیص آن دشوار است.

سرطان‌ دهانی-حلقی ناشی از HPV با سرطان دهان ناشی از استعمال دخانیات کمی متفاوت است. در مورد HPV باید بدانید که اين ویروس، سلول‌های طبیعی را به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌کند. با سیگار کشیدن، عوامل سرطانزای موجود در دود سیگار به سلول‌های دهان و حلق آسیب می‌رساند و از این طریق، ایجاد سرطان می‌کند.

داشتن زگیل دهان به این معنی نیست که شما حتما به سرطان مبتلا خواهید شد. بنیاد سرطان دهان و دندان خاطر نشان می‌کند که اين ویروس در بیشتر افراد طی دو سال از بين می‌رود. خوشبختانه محققان نیز تخمین می‌زنند که فقط در حدود 1 درصد از افراد، دارای نوع سرطان زای HPV هستند.

برای درمان زگیل دهان چه کنیم؟

زگیل دهان معمولاً نیازی به درمان ندارد و اغلب به خودی خود برطرف می‌شود. اگرچه عفونت HPV  می‌تواند بدون عوارض از بين برود، اما در صورت بروز علائم زیر، حتما به پزشک مراجعه كنيد.

  • توده یا تورم در دهان
  • کوفتگی با دلایل ناشناخته
  • گلودرد مداوم
  • مشکل در بلع

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.