کدام یک از بیماری های مقاربتی رابطه زناشویی شما را تهدید خواهد کرد؟

کدام یک از بیماری های مقاربتی رابطه زناشویی شما را تهدید خواهد کرد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس و سیفلیس چهار بیماری مقاربتی شایع هستند که همه ما باید از آن جلوگیری کنیم؛ زیرا با عوارض و مشکلات متعددی همراه هستند. با این حال، طبق برآوردهای جدید جهانی، هر روز بیش از یک میلیون مورد جدید از این بیماری‌های مقاربتی گزارش می‌شود. نکته نگران کننده این است که اگر ما از این بیماری‌های عفونی پیشگیری نکنیم، میزان ابتلا به این عفونت‌ها روز به روز افزایش می‌یابد. اما خبر خوب این است که این 4 عفونت قابل درمان هستند.

 

بیماری های مقاربتی تا چه حد خطرناک هستند؟

عفونتهای مقاربتی  (STI)یا بیماریهای مقاربتی (STD) غالباً هیچ علامتی ندارند. اما در صورت عدم درمان ممکن است عواقب جدی را به همراه داشته باشند؛ از جمله:

 • کوری و سایر علائم عصبی
 • ناباروری
 • انتقال از مادر به کودک
 • نقایص جنینی هنگام تولد

علاوه بر کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس و سفلیس که شایعترین انواع عفونتهای مقاربتی هستند، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)و ویروس هپاتیت B (HBV) نیز در گروه بیماریهای مقاربتی طبقه‌بندی می‌شوند. این ویروسها حتی می‌توانند منجر به سرطان نیز بشوند؛ اما خوشبختانه از طریق واکسن می‌توان از عفونت با هر دو ویروس جلوگیری کرد. بیماری ایدز نیز، یکی از خطرناکترین عفونتهای مقاربتی است.

هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد، میتواند به بیماری های آمیزشی گرفتار شود و افرادی که به طور مکرر شریک جنسی خود را تغییر می‌دهند یا از کاندوم استفاده نمی‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارند. 

اگر علائم بیماری های مقاربتی را در خود مشاهده می کنید حتما باید با یک پزشک متخصص سلامت جنسی گفتگو کنید. همین حالا می‌توانید از پزشکان سامانه دکتر ساینا به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره جنسی دریافت کنید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

بیماری‌های مقاربتی چگونه منتقل می‌شوند؟

عفونتهای مقاربتی عمدتاً از طریق رابطه جنسی از جمله رابطه جنسی واژنی، سکس مقعدی و رابطه دهانی گسترش می‌یابند. برخی از عفونتهای مقاربتی نیز می‌توانند از طریق خون یا فرآورده های خونی منتقل شوند. بسیاری از STI ها از جمله کلامیدیا، سوزاک، هپاتیت B، سفلیس و ایدز در دوران بارداری و زایمان می‌توانند از مادر به کودک منتقل شوند. اما این بیماری‌ها نمی‌توانند از طریق تماس‌های معمول روزانه مانند خوراکی‌ها یا تماسهایی مانند عطسه پخش شوند. سازمان جهانی بهداشت اخیراً تمام تمرکز خود را روی چهار بیماری قابل درمان (کلامیدیا، سوزاک، سفلیس و تریکومونیازیس) قرار داده است که ما نیز در این مقاله، در مورد آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

علائم بیماری های مقاربتی چیست؟

عمده علامت‌های این ۴ عفونت آمیزشی شامل این موارد است:

 • ترشحات واژن در زنان
 • ترشحات مجاری ادرای در مردان
 • زخم دستگاه تناسلی
 • سوزش ادرار
 • درد شکم

احساس شرم ناشی از داشتن بیماری های مقاربتی نیزفمی‌تواند به سایر علایم و مشکلات ناشی از این بیماری‌ها اضافه شود.

راه تشخیص بیماری های مقاربتی چیست؟

تنها راه تشخیص اینکه به عفونتهای آمیزشی مبتلا شده‌ایم یا خیر، انجام آزمایش‌های تشخیص بیماری ‌های مقاربتی در آزمایشگاه است. برای تشخیص به موقع بیماری های مقاربتی لازم است از پزشکان متخصص سلامت جنسی مشاوره بگیرید. همین حالا از پزشکان دکتر ساینا به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره دریافت کنید.

متاسفانه اکثریت جمعیت جهانی به دلیل هزینه‌های بالا و کمبود کیت‌های آزمایشگاهی به آزمایش‌های تشخیصی قابل اعتماد برای بیماریهای مقاربتی دسترسی ندارند. این دسترسی محدود به علاوه بدون علامت بودن این عفونت‌ها، منجر به گسترش این بیماری‌ها در میان گروه ها و جوامع مختلف در سطح جهان، شده است.

 

بیماری مقاربتی کلامیدیا و راه درمان آن

كلامیدیا یكی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در زنان به ویژه زنان جوان است. در سال 2016 ، در بین مردان و زنان 15-49 ساله ، 127 میلیون مورد کلامیدیا مشاهده شده است. ادرار دردناک از علائم کلامیدیا است، اما بیشتر اوقات علائمی مشاهده نمی‌شود. این عفونت می‌تواند در دستگاه تناسلی، مجاری ادراری و چشم تأثیر بگذارد. در صورت عدم درمان، کلامیدیا می تواند به عوارض زیر منجر شود :

 • نابینایی
 • ناباروری
 • بیماری التهابی لگن
 • حاملگی خارج رحمی

کلامیدیا همچنین می‌تواند سلامت نوزادانی که از مادران آلوده به دنیا می‌آیند را در معرض خطر قرار دهد. کلامیدیا با تجویز آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک قابل درمان است؛ اما مراقب باشید، زیرا عود عفونت بسیار شایع است. 

بیماری مقاربتی تریکومونیازیس و راه درمان آن

علت شایع‌ترین عفونت مقاربتی ، انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس است که خوشبختانه قابل درمان است. در بین مردان و زنان 15-49 سال، در سال 2016 تعداد 156 میلیون مورد جدید تریکومونیازیس مشاهده شده است.

این انگل در دستگاه تناسلی تحتانی زندگی می‌کند و به طور کلی از طریق مقاربت جنسی منتقل می‌شود. نکته جالب در مورد این انگل این است که می‌تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند نیز، آلوده کند. بنابراین :

 • کاندوم کاملاً از شما در برابر ابتلا به تریکومونیازیس محافظت نمیکند.
 • زن و مرد هر دو می‌توانند به این عفونت مبتلا شوند.
 • علایم این عفونت در افراد مختلف متفاوت است.
 • بسیاری از افراد آلوده از بیماری خود خبر ندارند؛ لذا عفونت را به دیگران انتقال می‌دهند.

بنابراین بهتر است ابتلا به این بیماری را جدی بگیرید؛ چرا که تریکومونیازیس می‌تواند ریسک ابتلا به سایر عفونتهای جنسی را نیز، افزایش دهد. همچنین زنان باردار مبتلا به این بیماری به احتمال زیاد نوزادانی نابالغ و با وزن کم، به دنیا خواهند آورد.

در مورد بیماری های مقاربت جنسی پیشگیری از درمان بسیار راحت تر است. شما باید دائما تحت نظر پزشک سلامت جنسی باشید. همین حالا از بین پزشکان متخصص سلامت جنسی دکتر ساینا، پزشک خود را انتخاب کرده و به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره بگیرید.

 

بیماری مقاربتی سیفلیس و راه درمان آن

پخش این بیماری از طریق رابطه جنسی واژینال ، سکس مقعدی و رابطه دهانی است که با ایجاد زخم‌هایی در دستگاه تناسلی شما نمایان می‌شود. در صورت عدم درمان، سیفلیس می‌تواند منجر به مشکلات جدی و دائمی مانند آسیب مغزی، کوری و یا فلج شود. بسیاری از مبتلایان به سفلیس علامتی ندارند و نمی‌دانند به این بیماری مبتلا شده‌اند.

سیفلیس سه مرحله دارد:

 • مرحله اول پیدایش زخمها است.
 • در مرحله دوم غدد لنفاوی متورم می‌شوند.
 • در مرحله سوم مغز، قلب و سایر اندامها تحت تاثیر قرار می گیرند.

طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۶، ۶.۳ میلیون مورد مبتلا به سیفلیس در جهان رخ داده است. مادران باردار می‌توانند سیفلیس را در دوران بارداری و زایمان به کودک خود منتقل کنند. در سال ۲۰۱۶ از ۹۸۸ هزار زن باردار آلوده به سیفلیس ، ۲۰۰ هزار جنین مرده به دنیا آمده است. درواقع سیفلیس دومین علت اصلی مرده زایی در سطح جهان است و می‌تواند منجر به پیامدهای نامطلوب دیگری مانند ناهنجاریهای مادرزادی در نوزادان نارس و کم وزن شود.

پس اگر احساس می‌کنید در معرض خطر این بیماری هستید، سیفلیس را جدی بگیرید و در مراحل اولیه، آن را زیر نظر پزشک تشخیص دهید و درمان کنید.

 

بیماری مقاربتی سوزاک و راه درمان آن

سوزاک ممکن است در آستانه تبدیل شدن به یک بیماری غیر قابل درمان باشد. سوزاک ناشی از یک باکتری است و با دو دارو درمان می‌شود؛ اما در حال حاضر مقاومت این بیماری نسبت به یکی از داروها در حال گسترش است. درنتیجه ممکن است در آینده نزدیک، دیگر هیچ درمانی برای عفونت‌های سوزاک مقاوم به دارو، باقی نماند.

عفونت در زنان باردار می‌تواند منجر به زایمان زودرس و یا کوری دائمی در نوزادان تازه متولد شده شود. در سال 2016 تعداد 87 میلیون مورد جدید سوزاک در زنان و مردان 15 تا 49 سال مشاهده شد.

متاسفانه سوزاک بسیار بی صدا و بدون علامت در بدن مبتلایان رشد می کند. انجام آزمایش های مخصوص و ارتباط با پزشک متخصص ، مهمترین اقدام برای درمان این بیماری است. همین حالا با یکی از متخصصان سلامت جنسی دکتر ساینا گفتگو کنید.

برای دریافت مشاوره جنسی همین حالا کلیک کنید :
 

روشهای پیشگیری از بیماری های مقاربتی چیست؟

عفونتهای مقاربتی می‌توانند از طریق رابطه جنسی واژینال ، سکس مقعدی و رابطه دهانی گسترش یابند. بعضی از آنها می‌توانند از طریق خون یا فرآورده‌های خونی نیز منتقل شوند و بعضی دیگر نیز، می‌توانند طی دوران بارداری و زایمان از مادر به کودک منتقل شوند.

سوال اساسی این است که برای ایمن ماندن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ شما می‌تواند با رعایت توصیه‌های زیر، تا حد زیادی از این بیماری‌ها پیشگیری کنید:

 • داشتن روابط جنسی سالم
 • استفاده از کاندوم و یادگیری چگونگی استفاده صحیح از آن
 • مراجعه به منابع قابل اعتماد آموزش بهداشت جنسی
 • اقدام به موقع برای تشخیص و درمان این بیماری‌ها، در مواقعی که حس می‌کنید در معرض خطر هستید.

 

نکاتی مهم درباره بیماری های مقاربتی

به یاد داشته باشید که اکثر بیماری های مقاربتی هیچ‌گونه علامت مشخصی ندارند. پس هنگام رابطه جنسی با افراد جدید، حتما از کاندوم استفاده کنید. درصورت داشتن شرکای جنسی متعدد و یا رابطه جنسی محافظت نشده، حتما آزمایش بدهید.

اگر باردار هستید و در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی هستید مهم است که قبل از به دنیا آمدن کودک خود، تحت آزمایش و معالجه قرار بگیرید.

در نظر داشته باشید که در مورد بیماریهای مقاربتی، درمان موفقیت‌آمیز قبلی، شما را از ابتلای مجدد به این عفونتها مصون نمی‌کند. احتمال ابتلای مجدد به عفونت ها حتی پس از درمان موفق، بسیار بالا است. پس باید مطمئن باشید که شریک جنسی تان سالم است تا از ابتلای مجدد به عفونت ها جلوگیری کنید.

بیماریهای آمیزشی می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. شناختن این بیماری‌‌ها و راههای جلوگیری از آن، برای همه ما ضروری است و همه افراد باید یاد بگیرند اگر مبتلا به یکی از این بیماری ها هستند، چه باید بکنند. به طور کلی آموزش جنسی جامعه به ویژه برای نوجوانان و جوانان، برای افزایش آگاهی از ابتلا به بیماری های آمیزشی لازم است. این آموزش‌ها باید شامل اطلاعات علمی و دقیقی درباره رشد انسان، آناتومی، سلامت تولید مثل و همچنین اطلاعاتی درباره روشهای پیشگیری از بارداری و پیشگیری از عفونتهای مقاربتی نظیر ایدز باشد.

بنابراین افراد قبل از شروع رابطه جنسی باید اطلاعات کاملی درباره بهداشت جنسی کسب کنند تا بتوانید قدم موثیر در پیشرفت جامعه و پیشگیری از بیماری‌های جنسی بردارید.

دریافت مشاوره تخصصی جهت درمان بیماری های مقاربتی :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.