چه روش‌هایی برای پیشگیری از ایدز کارآمدتر هستند؟

چه روش‌هایی برای پیشگیری از ایدز کارآمدتر هستند؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین
 

بیماری ایدز سیستم ایمنی بدن انسان را مختل می‌کند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. مصرف مواد مخدر تزریقی و داشتن روابط جنسی پرخطر، از اصلی‌ترین راههای انتقال ایدز  به شمار می‌آیند. در این مقاله قصد داریم به راههای پیشگیری از بیماری ایدز اشاره کنیم.

 

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار دارند؟

بعضی از افراد مثل معتادان تزریقی، کارکنان مراکز بهداشتی درمانی، مبتلایان عفونت‌های آمیزشی و افرادی که رفتارهای جنسی پرخطر دارند- بیش از سایر افراد در معرض خطر آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی (Human Immunodeficiency Viruses: HIV) قرار دارند.

 

راههای پیشگیری از ایدز

برای پیش‌گیری از ایدز به موارد زیر توجه كنید:

 • در صورتی که در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارید، داروهای ضد ویروس ایدز (Pre-Exposure Prophylaxis: PrEP) را به صورت روزانه مصرف كنید.
 • تا جایی كه ممكن است برای تزریقات، سوزن تمیز تهیه كنید و از به اشتراك گذاشتن آن با دیگران اجتناب كنید.
 • در هنگام کار با سوزن در یک مرکز بهداشتی، اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. زیرا فرو رفتن سوزن آلوده در دست، از راه‌های انتقال ایدز به شمار می‌آید.
 • در طول رابطه‌ی جنسی واژینال و یا مقعدی از کاندوم استفاده کنید.
 • اگر از وضعیت ایدز در شریک جنسیتان کاملا مطمئن نیستید، از رابطه‌ی دهانی نیز خودداری کنید، زیرا انتقال ایدز از طریق سکس دهانی نیز ممکن است.
 • آزمایش ایدز را انجام دهید و از شرکای جنسی خود بخواهید که آن‌ها نیز این کار را انجام دهند.
 • پس از قرار گرفتن در معرض ابتلا، به دنبال درمان (Post-Exposure Prophylaxis: PEP) باشید.
 • در مورد اقدامات مناسب برای محافظت از جنین یا شیرخوار در برابر HIV ، نظیر آزمایش ایدز و درمان ضد ویروس (ART)، از پزشک سوال کنید.
 • از روابط جنسی پرخطر با شرکای جنسی متعدد خودداری کنید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :
 

روش‌های امن رابطهی جنسی

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های ایمن‌ جنسی، از جمله استفاده از کاندوم و مصرف قرص‌های پیش‌گیری كننده از ایدز (PrEP) ، از خود در برابر ویروس اچ‌آی‌وی محافظت کنید. قرص پیش‌گیری‌كننده‌ی اید یک داروی روزانه است که فرد سالم می‌تواند به منظور کاهش خطر ابتلا به ایدز مصرف كند. طبق گزارشات مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، استفاده‌ی روزانه از PrEP می‌تواند خطر ابتلا به ایدز از طریق رابطه‌ی جنسی را تا بیش از 90 درصد کاهش دهد.

هر بار که رابطهی جنسی از طریق واژن، دهان یا مقعد دارید، از یك کاندوم جدید استفاده کنید. هنگام استفاده از کاندوم از روان‌کننده‌هایی استفاده کنید كه بر پایه‌ی آب یا سیلیکون هستند. محصولاتی كه بر پایه‌ی روغن هستند می‌توانند لاتکس (ماده سازنده كاندوم) را تجزیه کنند و احتمال انتقال ایدز با وجود كاندوم را بالا ببرند.

 

نکات مهم در مورد پیش‌گیری از ایدز

 • در هیچ مکان یا شرایطی، انتقال اچ‌آی‌وی از راه پوست سالم به اثبات نرسیده ‌است .
 • خطر انتقال ویروس ایدز از راه تماس نزدیک با بیماران و حتی تماس با سطوح محیطی مشاهده نشده ‌است .
 • تقریباً تمام موارد قطعی انتقال ایدز، از طریق خون یا دیگر مایعات آلوده به خون بوده‌اند. پس بیش از اندازه نگران نباشید؛ فقط کافی است نکات ایمنی را رعایت کنید.
 •  انتقال HIV و هپاتیت B  از راه تنفس دهان به دهان امکان‌پذیر نیست.

 

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.