450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

چطور به زگيل دهانی مبتلا می‌شویم؟

چطور به زگيل دهانی مبتلا می‌شویم؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

زگیل به طور كلي یک برجستگی‌ به رنگ گوشت است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها می‌توانند روی قسمت‌های مختلف بدن، مانند دست‌ها یا ناحیه‌ی تناسلی شکل بگیرند. از آن‌جا که زگیل‌ها می‌توانند از یک قسمت از بدن به قسمتی دیگر گسترش یابند، ممکن است روی زبان و داخل دهان هم یافت شوند.

روش‌های انتقال و درمان زگیل دهانی موضوعی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند. در ادامه با با انواع زگیل دهانی، علل ایجاد آن‌ها و نحوه‌ی درمان زگیل دهانی آشنا می‌شوید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

 

انواع زگیل دهاني

سویه‌های مختلفی از HPV باعث ایجاد زگیل دهانی می‌شوند. انواع متداول زگیل‌هایی که در دهان ایجاد می‌شوند، عبارتند از:

پاپیلومای سنگفرشی

این ضایعات از نظر ظاهری شبیه به گل کلم سفید هستند و علت ایجاد آن سویه‌های  6HPV   و 11HPV  می‌باشند.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

زگیل مشترک (Verruca Vulgaris)

این زگیل می‌تواند در نقاط مختلف بدن مثل زبان ایجاد شود، اما بيش‌تر بر روي دست ديده می‌شود. این برآمدگی‌ها در اثر عفونت با 2HPV  و 4 HPV ایجاد می‌شوند.

هیپرپلازی اپیتلیال کانونی

این ضایعات با نام بیماری هک شناخته می‌شوند و توسط 13HPV  و 32 HPV ایجاد می‌شوند.

زگیل تناسلی (Condyloma Acuminate)

این ضایعات در ناحیهی تناسلی یافت می‌شوند، اما از طریق سکس دهانی می‌توانند به زبان نیز منتقل شده و گسترش پیدا کنند. این نوع زگیل با  2 HPV ، 6HPV  و  11 HPV در ارتباط است.

علل ايجاد زگیل تناسلی دهانی

اگر شریک جنسي شما زگیل تناسلی دارد، ممکن است شما هنگام سکس دهانی به زگیل دهانی مبتلا شوید. همچنين اگر شریک شما دارای زگیل دهانی باشد، هنگام بوسيدن مي‌تواند این ویروس را به شما نیز منتقل كند. همچنین اگر با دست خود زگیل را لمس کنید و سپس آن قسمت از دست را در دهان خود قرار دهید، زگیل به زبان شما منتقل می‌شود. علاوه بر اینها، اگر بریدگی یا زخمی روی بدن خود دارید، ویروس می‌تواند از طریق شکاف پوست وارد بدن شما شود.

برخی از عوامل، شما را بیش‌تر در معرض خطر زگیل‌ دهانی قرار می‌دهد. یکی از این موارد، ضعیف بودن سیستم ایمنی شماست که بدن شما را برای مقابله با ویروس ضعيف می‌کند.

نحوه‌ی درمان زگیل دهانی

بیشتر زگیل‌ها بدون نیاز به درمان، به خودی خود از بین می‌روند. با این حال‌، این فرایند می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد. زگیل دهانی اگرچه معمولاً بی‌خطر است، اما می‌تواند مزاحمت زیادی برای شما ايجاد كند. چراکه باعث درد در دهان، دشواری هنگام صحبت کردن و یا مزاحمت‌های دیگر می‌شود. میزان مزاحمت زگیل دهانی به اندازه‌ی آن بستگی دارد.

در حالی که باید برای از بين رفتن زگيل دهاني خود صبر کنید، سعی کنید با بخشی از دهانتان که پوشیده از زگیل نیست، غذا بخوريد. این کار می‌تواند تحریک زگيل را کاهش دهد. همچنین می‌توانید با دندانپزشک یا متخصص پوست خود، در مورد گزینه‌های درمانی زگیل‌هایی که قابل بهبود نیستند، صحبت کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.