چرا بلوغ زودرس اتفاق می افتد؟ | عوامل تاثیرگذار در بلوغ زودرس

چرا بلوغ زودرس اتفاق می افتد؟ | عوامل تاثیرگذار در بلوغ زودرس

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا مشاوره آنلاین با بهترین متخصص روانشناسی

برای والدین، پی بردن به این که فرزندشان ممكن است دچار بلوغ زودرس شده باشد، مسئله‌ای نگرانكننده است. احتمالا شما هم به این علت اینجایید که بدانید چرا بلوغ زودرس اتفاق می‌افتد؟ و اینکه آیا تغییرات جسمی یا روانی بر بلوغ زودرس تأثیرگذار هستند یا خیر؟ با دکتر ساینا همراه باشید تا با چندین واقعیت اساسی در مورد دلایل بلوغ زودرس و تأثیر آن بر فرزندتان، آشنا شوید.

 

علائم بلوغ زودرس چیست؟

علائم بلوغ زودرس و بلوغ طبیعی یکسان هستند و در واقع تنها زمان اتفاق افتادن آنها متفاوت است.

علائم بلوغ زودرس در دختران

  • رشد سینه (که اغلب اولین علامت است)
  • قاعدگی (به طور معمول دو یا سه سال پس از شروع علائم قبلی اتفاق می‌افتد)

علائم بلوغ زودرس در پسران

  • رشد بیضه‌ها و آلت تناسلی
  • بم شدن صدا (كه معمولاً جزو علائم ثانویه‌ی بلوغ است)

علائم مشترک بلوغ زودرس در پسران و دختران

رشد سریع نشانه‌ی دیگری از بلوغ زودرس در دختران و پسران است. برای پسران و دختران، بلوغ زودرس منجر به رشد غیر طبیعی و زودرس استخوان‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود. بدن دچار تغییراتی می‌شود و معمولاً زمانی که کودک به سال‌های نوجوانی خود نزدیک‌تر می‌شود، بارز می گردند.

 دیگر علائم مشترک بلوغ زودرس در دختران و پسران شامل موارد زیر است:

  • رشد سریع
  • رشد موهای زیربغل و آلت تناسلی
  • آکنه
  • بوی نامطبوع بدن

 

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :
 

عوامل تأثیرگذار در بلوغ زودرس کدام‌اند؟

در حالی که علل گفته‌شده در این بخش لزوماً علت بلوغ زودرس نیستند، اما به نظر می‌رسد با آن ارتباط دارند. این علت‌‌ها شامل موارد زیر است:

جنسیت

دختران 10 برابر بیش‌تر از پسران احتمال دارد که به بلوغ زودرس دچار شوند.

ژنتیک

گاهی اوقات، بلوغ زودرس می‌تواند به علت جهش‌های ژنتیکی ایجاد شود که باعث ترشح زودتر از موعد و بیش از حد هورمون‌های جنسی می‌شوند. اغلب این کودکان دارای والدین یا خواهر و برادر با ناهنجاری‌های ژنتیکی مشابه هستند.

نژاد

محققان نمی‌دانند چرا، اما به طور متوسط، دختران آفریقایی-آمریکایی حدود یک سال زودتر از دختران سفید پوست بلوغ را تجربه می‌کنند. برخی از کارشناسان معتقدند که بلوغ در دختران آفریقایی-آمریکایی زمانی باید زودرس در نظر گرفته شود که این اتفاق قبل از 6 سالگی رخ دهد.

پذیرش بین المللی

یک مطالعه نشان داده‌است كه کودکانی که در خارج از کشور به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند، 10 تا 20  برابر بیش‌تر احتمال دارد که بلوغ زودرس را تجربه کنند. با وجود این كه كارشناسان از علت این موضوع باخبر نیستند، اما احتمال می‌دهند كه بی‌اطلاعی از سن دقیق این كودكان، بر نتایج این مطالعه بی‌تأثیر نباشد.

چاقی

تعدادی از مطالعات، ارتباط بین چاقی در دختران و افزایش احتمال بلوغ زودرس را نشان داده‌اند. با این حال، محققان نمی‌دانند که این ارتباط چقدر مستقیم است. از طرفی به نظر نمی‌رسد که چاقی با بلوغ زودرس در پسران مرتبط باشد.

سایر عوامل مؤثر در بلوغ زودرس

مصرف یا قرار گرفتن در معرض محصولاتی که حاوی تستوسترون یا استروژن هستند، مانند قرص‌های ضد بارداری، کرم‌ها و پمادهای هورمونی نیز می تواند به بلوغ زودرس منجر شود. همچنین پرتودرمانی مغز یا نخاع برای از بین بردن تومورها، لوسمی و شرایط مشابه نیز یک علت دیگر برای بلوغ زودرس می باشد.

خطرات و عوارض بلوغ زودرس شامل چیست؟

برای بچه‌ها، بلوغ زودرس می‌تواند باعث مشکلات جسمی و عاطفی شود. این مشكلات شامل موارد زیر هستند:

كوتاهی قد

در حالی که کودکانی که بلوغ زودرس دارند، قدشان نسبت به سنشان زیاد است، اما بعضی از آن‌ها در بزرگسالی نسبت به بزرگسالان، قدکوتاه هستند. علت چیست؟ علت آن این است كه پس از پایان بلوغ، رشد متوقف می‌شود. در بلوغ زودرس فرآیند بلوغ زودتر از زمان مورد انتظار آغاز می‌شود؛ بنابراین این کودکان تا زمان پایان یافتن بلوغ زودرس، هر چقدر كه رشد كرده باشند، رشد آن‌ها متوقف شده و از آن پس دیگر رشد قدی نخواهند داشت.

مشکلات رفتاری

برخی از مطالعات ارتباط‌هایی را بین بلوغ زودرس و مشکلات رفتاری، به ویژه در کودکانی که در رشدشان تأخیر داشته‌اند، پیدا کرده‌اند. با این حال، بسیاری از کارشناسان این شواهد را ضعیف می‌دانند.

فعالیت جنسی زود‌هنگام

 این موضوعی است که ممکن است باعث نگرانی والدین شود. اما شواهد و مدارک قابل استنادی مبنی بر این که بچه‌های دارای بلوغ زودرس احیاناً در سنین خیلی پایین از نظر جنسی فعال هستند، وجود ندارد.

فشار روحی

حتی وقتی برای افراد 12 ساله بلوغ به شكل معمولی اتفاق می‌افتد، می‌تواند تجربه‌ی غریبی باشد. این موضوع می‌تواند برای بچه‌های خردسالی که با بلوغ زودرس مواجه می شوند، استرس بیشتری به همراه داشته باشد. آن‌ها ممکن است به دلیل متفاوت بودن از همسالان خود، احساس ناراحتی کنند. قاعدگی زودرس برای دخترانی که 9 سال یا كمتر سن دارند و یا دچار تأخیر در رشد می‌شوند، نگران‌کننده است. والدین می‌توانند با آموزش به فرزندان خود در مورد تغییراتی که در انتظارشان است، به آن‌ها کمک کنند.

سایر خطرات

برخی از مطالعات، ارتباط‌هایی را بین بلوغ زودرس در دختران و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در بزرگسالی را نشان داده‌اند. با این حال، شواهد به طور دقیق مشخص نیست و تحقیقات بیش‌تری نیاز است.

اگر فرزندی دارید که نشانه‌های بلوغ زودرس را نشان داده‌است، همین حالا می‌توانید با یکی از متخصصان این حوزه گفتگوی آنلاین داشته باشید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما