9 راه انتقال ایدز به بدن که ممکن است جدی گرفته نشوند!

9 راه انتقال ایدز به بدن که ممکن است جدی گرفته نشوند!

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

ویروس اچآیوی (Human Immunodeficiency Viruses: HIV) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند. اچآیوی می تواند باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) شود. تشخیص عفونت ناشی از اچآیوی، در مرحله‌ی آخر بیماری امکان‌پذیر است. این ویروس سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف می‌کند و در صورت عدم درمان، می‌تواند کشنده باشد. پس آشنایی با راه‌های انتقال ایدز بسیار ضروری و با اهمیت تلقی می‌شود.

هر فرد آلوده می‌تواند تحت شرایط خاص، این ویروس را به فرد دیگر منتقل کند. شناخت درست راه‌های انتقال ایدز و بی‌اعتنایی به خرافات می‌تواند هم از انتشار اطلاعات نادرست و هم از انتقال اچآیوی جلوگیری کند. در این مطلب راه‌های انتقال ایدز را شرح داده‌ایم.

انتقال ایدز از طریق واژن

انتقال ایدز از طریق واژن، هم از زن به مرد و هم از مرد به زن امكان‌پذیر است. یک زن می‌تواند از طریق واژن ویروس اچآیوی را دریافت کند. همچنین این ویروس می‌تواند از طریق سوراخ آلت تناسلی مرد و یا وجود هر گونه بریدگی و زخم روی آلت مرد، وارد بدن او شود. اما در حقیقت ریسك انتقال ایدز به زنان از طریق واژن بالاتر است.

انتقال ایدز بدون مصرف کاندوم

داروهای ضد ویروسی قبل از مواجهه ( Pre-Exposure Prophylaxis: PrEP ) احتمال ابتلای افراد سالم را در هنگام مقاربت با افراد آلوده كاهش می‌دهد. با این حال، حتی اگر از داروهای ضد ویروس اچآیوی استفاده می‌كنید، از کاندوم نیز استفاده کنید تا احتمال انتقال ویروس به شریك جنسیتان و همچنین ابتلا به هرگونه عفونت جنسی دیگر را تا حد امکان کاهش دهید. احتمال انتقال ایدز بدون کاندوم بسیار بیش‌تر از رابطه‌ی ایمن‌شده با کاندوم است.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

انتقال ایدز از طریق مقعدی

از این طریق نیز هر یک از شرکا می‌تواند بیماری را از فرد دیگر دریافت کند، اما شخص تحت نفوذ در معرض خطر بیش‌تری قرار دارد.

اگرچه کاندوم از انتقال این ویروس جلوگیری می‌كند، اما احتمال پارگی آن حین رابطه‌ی‌ مقعدی نیز وجود دارد. استفاده از ژل‌های لوبریكانت محافظت‌كننده‌ی كاندوم راه‌ حلی هوشمندانه برای سکس مقعدی است، زیرا خطر پارگی كاندوم را به حداقل می‌رساند. داروهای ضد ویروس اچآیوی نیز می‌توانند احتمال انتقال ایدز به شریك شما را از طریق مقعدی به حداقل برسانند. با این حال باز هم استفاده از كاندوم ضروری است و احتمال انتقال ایدز را کاهش می‌دهد.

انتقال ایدز از رابطه‌ی دهانی

احتمال انتقال ایدز از این طریق بسیار كم‌تر از رابطه‌ی واژنینال یا مقعدی است، اما غیرممكن نیست. در این نوع رابطه، فردی که مایع منی یا مایع واژن وارد دهانش می‌شود، بیش‌تر از فرد دیگر در معرض خطر است. بنابراین برای جلوگیری از انتقال ویروس از این راه نیز بهتر است از كاندوم استفاده كنید.

 

انتقال ایدز از طریق سرنگ یا سوزن مشترك

امكان انتقال ویروس نه تنها از طریق سرنگ یا سوزن امكان‌پذیر است، بلكه از طریق تمام لوازم مورد نیاز برای تهیه‌ی داروهای تزریقی -که مورد استفاده‌ی فرد آلوده بوده‌است- امكان انتقال وجود دارد؛ مثل سرنگ، قاشق و یا ظرف.

انتقال ایدز از طریق تتو یا پیرسینگ

از نظر تئوری این مورد امكان‌پذیر است؛ آن هم در صورتی كه سوزن تتو یا پیرسینگ برای شخص آلوده استفاده شده و برای نفر بعدی استریل نشود. اما با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا می‌گوید که هیچ موردی مبنی بر ابتلا به ویروس اچ آی وی از این طریق ثبت نشده‌است.

 

ابتلا به ایدز از طریق انتقال خون

این مورد نیز از نظر تئوری امكان‌پذیر است، اما امروزه با وجود سازمان‌های معتبر ریسك كم‌تری برای این خطر وجود دارد. با اینحال ابتلا به ایدز از طریق انتقال خون، از راه‌های انتقال ایدز در نظر گرفته می‌شود.

انتقال ایدز از طریق مادر به فرزند

یک زن آلوده به ویروس اچآیوی می‌تواند آن را در دوران بارداری یا هنگام تولد نوزاد، به فرزند خود منتقل کند. این ویروس از طریق شیر مادر نیز قابل انتقال است. اما در صورتی كه مادر در دوران بارداری، زایمان یا پس از زایمان داروی ضد ویروس اچآیوی مصرف كند، امكان انتقال این بیماری به فرزند كاهش می‌یابد. به طور کلی انتقال ایدز از طریق مادر به فرزند از اصلی‌ترین راه‌های انتقال ایدز به شمار می‌آید.

 

انتقال ایدز از طریق بوسه

یکی از راه‌های انتقال ایدز، بوسه است. اگرچه این اتفاق غیرممکن نیست، اما به سختی صورت می‌گیرد و نادر است. اما اگر کسی که به این ویروس آلوده باشد و هر دو شخص  دچار خونریزی لثه و یا زخم دهانی باز باشند، این ویروس می‌تواند از طریق خون ناشی از زخم دهانی یا لثه وارد خون فرد سالم و باعث ابتلای او به بیماری ایدز شود.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.