8 باور غلط راجع به راه ‌های انتقال ایدز

8 باور غلط راجع به راه ‌های انتقال ایدز

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

دنیا از روزهایی که مردم نگران ابتلا به ويروس اچآیوی بودند، فاصله گرفته‌است و در كل می‌توان گفت كه افراد از راه‌های انتقال ایدز آگاه شده و از آن‌ها اجتناب می‌کنند. اما هنوز ممکن است برخی افراد دقیقاً مطلع نباشند که چه چیزهایی بی‌خطر و چه چیزهایی خطرناک هستند. درست است که اچ‌آی‌وی نوعی ویروس مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است، اما مانند آن‌ها شيوع پيدا نمی‌كند. در حقیقت، ابتلا به آن بسیار سخت‌تر است. شما زمانی به این ویروس مبتلا می‌شويد که مایعات خاصی از بدن فرد آلوده، وارد بدن شما شود. در این مطلب، به 8 اشتباه در تشخیص راه‌های انتقال ایدز پرداخته‌ایم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

1. انتقال ایدز از طریق لمس كردن زخم باز روی بدن فرد آلوده به اچ‌آی‌وی

انتقال از این راه امکان‌پذیر است، زیرا مایعات بدن مانند خون می‌توانند از طریق خراش‌های پوستی یا زخم‌ها و غشاهای پوستی نیز عبور كند. اما این طریق انتقال ویروس اچ‌آی‌وی نادر است.

آیا اگر کسی كه مبتلا به ایدز است، روی پوست شما خراش ایجاد كند، شما را گاز بگیرد و یا آب دهانش را روی پوست شما بریزد، امكان انتقال ایدز وجود دارد؟

در صورتی كه این خراش یا گازگرفتگی باعث ایجاد زخم بر روی پوست شما شود، امكان انتقال ویروس وجود دارد، اما این اتفاق، رویداد رایجی نیست. ریختن آب دهان از لحاظ بهداشتی تمیز نیست، اما در حقیقت معمولاً باعث انتقال ایدز نمی‌شود.

 

2. انتقال از طریق صندلی توالت یا مخزن آب

انتقال از این روش به چند دلیل امكان‌پذیر نیست. اول این كه احتمال وجود مایعات بدن كه قابلیت انتقال ویروس را دارند، به صورت خالص در سطوح عمومی وجود ندارد. اگر هم وجود داشته باشد، ویروس قبل از ورود به بدن فرد دیگر می‌میرد، زیرا نمی‌تواند به مدت طولانی در خارج از بدن موجود زنده، زنده بماند.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

3. انتقال ایدز از طریق نوشیدن از لیوان مشترك

استفاده از لیوان یا ظروف مشترك، خطری برای انتقال ویروس اچ‌آی‌وی ندارد. به یاد داشته باشید كه ویروس اچ‌آی‌وی در بزاق نیست. این ویروس به محض خارج شدن از بدن، به سرعت می‌میرد.

 

4. انتقال ایدز از طریق خوردن غذایی كه توسط فرد بیمار استفاده شده‌است

حتی اگر اثری از خون یا مایعات فرد آلوده در غذا وجود داشته باشد، امكان انتقال ایدز از این راه وجود ندارد. همچنین این كه ویروس نمی‌تواند طی روند پخت و پز و یا در اسید معده‌ زنده بماند. پس انتقال ایدز از طریق خوردن غذایی كه توسط فرد بیمار استفاده شده باشد، از راه‌های انتقال ایدز محسوب نمی‌شود.

البته انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از طریق خوردن غذا در موارد نادر اتفاق افتاده‌است؛ برای مثال هنگامی كه كودكی، غذایی را كه قبلاً یک فرد آلوده جویده‌است، بخورد.

 

5. انتقال ایدز از طریق حشرات یا كنه

انتقال این ویروس از طریق حشرات یا كنه امكان‌‌پذیر نیست.

6. انتقال ایدز از طریق در آغوش گرفتن

ویروس اچ‌‌آی‌وی فقط از طریق مایعات خاص به بدن منتقل می‌شود، اما راه‌های انتقال آن متفاوت است. این مایعات شامل خون، مایع منی، پیش‌آب (مایع ترشح شده از آلت تناسلی قبل از انزال)، مایعات مترشحه از واژن و مقعد و نیز شیر مادر است. بنابراین در آغوش گرفتن و دست دادن، بی‌خطر محسوب می‌شود.

 

7. انتقال ایدز از طریق سرفه یا عطسه

انتقال از این راه ممكن نیست، زیرا ویروس از طریق هوا عبور نمی‌کند و می‌توان با اطمینان گفت که انتقال ایدز از طریق سرفه یا عطسه، از راه‌های انتقال ایدز به شمار نمی‌آید.

8. انتقال ایدز از طریق اشک، عرق، استفراغ یا ادرار

عرق و اشک موجب انتقال اچ‌آی‌وی نمی‌شوند، حتی اگر اثری از خون فرد در آن باشد. همچنین تاكنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی از طریق استفراغ یا ادرار مشاهده نشده‌است.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما