چگونه بدون ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، رابطه‌ی جنسی داشته باشیم؟

چگونه بدون ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، رابطه‌ی جنسی داشته باشیم؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین
 

بیماری‌های مقاربتی (Sexually Transmitted Disease: STD) انواعی از عفونت‌ها هستند که در طول تماس جنسی با شخص دیگر شیوع پيدا مي‌كنند. تماس شامل لمس کردن نيز مي‌شود، زیرا برخی از STD‌ها می‌توانند از تماس پوست با پوست نیز منتقل شوند.

به طور کلی، STD‌ها بسیار قابل پیشگیری هستند. طبق گفته‌ی مراکز کنترل بیماری و منبع پیشگیری از انتقال بيماری‌های مقاربتي، سالانه تقریباً 20 میلیون مبتلايSTD جدید در ایالات متحده تشخیص داده می‌شوند. با این وجود، اگر افراد تصمیمات جدي در مورد سلامت جنسی خود بگیرند، می‌توان از تعداد زیادی از این عفونت‌ها جلوگیری کرد.تنها روش تضمین شده برای جلوگیری از ابتلا به بيماری‌های مقاربتي، امتناع از تماس جنسی است. اما اکثر مردم این مسئله را راه‌ حل عملی نمی‌دانند. با اين حال، هنگام انجام فعالیت‌های جنسی، مراحلی وجود دارد که افراد می‌توانند برای محدود کردن خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن STD انجام دهند.

چگونه می‌توان از شيوع بيماری‌های مقاربتي جلوگیری کرد؟

 • تا زمانی که برای بيماری‌های مقاربتي مورد آزمايش قرار نگرفته‌اید، رابطه‌ی جنسی برقرار نكنيد.
 • دستورالعمل پزشک خود را برای درمان رعایت کنید.
 • هر زمان که سکس دارید -به ویژه با شرکای جدید- از کاندوم استفاده کنید.
 • پس از ابتلا به بیماری های مقاربتی و قبل از اتمام دوره درمان، رابطه‌ی جنسی خود را از سر نگیرید، مگر این که پزشک به شما گفته باشد که این مسئله برايتان مشکل‌ساز نیست.
 • برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
 • مطمئن شوید که شریک جنسی یا شرکای شما نیز تحت درمان قرار می‌گیرند.
همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :

استفاده‌ی صحیح از کاندوم؛ روشی مناسب برای پیشگیری  از بيماری‌های مقاربتي

هنگام استفاده از کاندوم و سایر وسایل برای برقراری رابطه‌ی جنسی ایمن، پیروی از دستورالعمل‌های موجود روي جعبه بسيار مهم است. استفاده‌ی صحیح از کاندوم، آن‌ را مؤثرتر و ایمن‌تر می‌کند. هنگام استفاده از کاندوم، این موارد ایمنی را رعایت کنید:

 • تاریخ انقضاء كاندوم را بررسی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که بسته‌بندی کاندوم دارای مقداری هوا است، زيرا این نشان می‌دهد که کاندوم سوراخ نشده‌است.
 • کاندوم را به درستی در جای مناسب قرار دهید.
 • کاندوم را پس از اتمام تماس جنسي، به روشي ايمن از آلت خود جدا كرده و دور بياندازيد.
 • در حین مقاربت، از روان‌کننده‌ی ايمن و مورد اعتماد براي کاندوم استفاده کنید.
 • هنگام برداشتن كاندوم بعد از رابطه‌ی جنسی، روی کاندوم را نگه دارید تا مايع مني به بیرون ريخته نشود.
 • کاندوم را به درستی دور بياندازيد.
 • هرگز از كاندوم استفاده‌شده دوباره استفاده نكنيد.

در گذشته تصور این بود كه استفاده از كاندوم، از ابتلا به بیماری‌های بنیادی ناشي از انتقال مایعات بدني جلوگیری می‌كند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده از كاندوم واژن و گردن رحم زن را تحریک می‌کند و ممکن است خطر عفونت STD را افزایش دهد. توصیه‌های فعلی برای جلوگیری از اين بيماري‌ها استفاده از کاندوم Nonoxynol-9 است.

همچنين اين كه برای جلوگیری از ابتلا به بيماری‌های مقاربتي، حتماً از رابطه‌ی جنسی با هر فرد که دارای زخم‌های دستگاه تناسلی، بثورات پوستی، ترشحات یا علائم دیگر است خودداری کنید.

از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس‌زیر خود خودداری کنید. قبل و بعد از مقاربت بدنتان را بشویید. واکسن‌های مربوط به هپاتیت ب را دریافت کنید.  آزمايش ايدز را انجام دهيد.

افرادی که به الكل يا مواد مخدر اعتياد دارند، اغلب از داشتن رابطه‌ی جنسی ایمن برخوردار نیستند؛ بنابراين در رابطه با اين افراد احتياط كنيد.

تنها وقتی که می‌توان رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده انجام داد، زماني است که فقط شما و شریكتان با يكديگر سکس دارید، حداقل شش ماه از زمان آخرين رابطه‌تان با فرد قبلي گذشته باشد و جواب آزمايش STD  هر دوي شما منفي باشد. در غیر این صورت شما باید از روش‌هاي جلوگيري از بيماری‌های مقاربتي و بارداری استفاده كنيد.

خطرات احتمالی رابطه‌ی جنسي با وجود استفاده از روش‌هاي پيشگيري

کاندوم و سایر موانع در جلوگیری از تبادل مایعات بدني آلوده، بسیار مناسب هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند در به حداقل رساندن تماس پوست به پوست کمک کنند و انتقال بیماری‌هایی را که از طریق لمس  کردن گسترش می‌یابد، کاهش دهند. با این حال، این روش‌ها به طور کامل مانع از انتقال بيماری‌های مقاربتي نمی‌شوند. بيماری‌های مقاربتي که از طریق تماس پوست به پوست پخش می‌شوند عبارتند از:

 • سفلیس
 • تبخال تناسلی
 • زگیل تناسلی

شخصي كه مبتلا به تبخال تناسلي است، ممکن است بخواهد با پزشک خود در مورد درمان دائم این مشکل صحبت کند. در نظر داشته باشید که این امر به جلوگیری از شیوع تبخال و جلوگیری از انتقال آن کمک می‌کند، اما این عفونت را درمان نمی‌کند.

اگر یک رابطه‌ی جنسی پرخطر را تجربه کرده‌اید یا الان دقیقاً نمی‌دانید کدام روش برای رابطه‌ی جنسی مؤثرتر است، تنها نیستید. میلیون‌ها نفر در ایران و جهان وجود دارند که اطلاعات زیادی درباره‌ی بيماری‌های مقاربتي ندارند، اما می‌توانید همین الان به کمک سامانه دکتر ساینا از متخصصان این حوزه، مشاوره تخصصی دریافت کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.