در آموزش مسائل جنسی به کودکان چه مواردی را می‌توانم بگویم؟

در آموزش مسائل جنسی به کودکان چه مواردی را می‌توانم بگویم؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

رابطه‌ی جنسی بخش مهمی از انسان بودن است. این مسئله بر احساس ما نسبت به خودمان به عنوان زن و مرد و انتخاب‌های مهمی که ما به عنوان انسان انجام می‌دهیم، تأثیر می‌گذارد. ممکن است فکر کنید که چیزهایی که در مورد رابطه‌ی جنسی می‌دانید بدیهی است، اما وقتی صحبت از ایجاد زمینه برای آموزش مسائل جنسی به کودکان می‌شود تا بتوانند درک صحیحی از رابطه‌ی جنسی داشته باشند، موضوع کمی پیچیده‌تر می‌شود.

 

چرا آموزش مسائل جنسی به کودکان مهم است؟

بهتر است این سوال را اینگونه مطرح کنید که «چرا باید با کودکانمان درباره رابطه‌ی جنسی صحبت کنیم؟»

صحبت با فرزندان در مورد رابطه‌ی جنسی بسیار مهم است، چون به آن‌ها کمک می‌کند تا نگرش سالمی نسبت به رابطه‌ی جنسی داشته باشند و رفتار جنسی مسئولانه را یاد بگیرند. صحبت آزادانه درباره‌ی رابطه‌ی جنسی با فرزندانتان، به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات دقیقی به آن‌ها منتقل کنید. در واقع ممکن است آن‌چه که بچه‌ها در جاهای دیگر یاد می‌گیرند، درست و قابل اعتماد نباشد و یا بیان‌کننده‌ی ارزش‌ها و اصول شخصی و اخلاقی مورد نظر شما نباشد.

در واقع برای درک عواقب احتمالی فعال بودن جنسی -از جمله بارداری، بیماری‌های مقاربتی و همه‌ی عواطف احساسی که ناشی از یک رابطه‌ی جنسی است- ما مسئولیم که کودکان را آگاه کنیم.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

آموزش مسائل جنسی به کودکان شامل چه مسائلی است؟

مسائلی که به طور کلی در مراحل مختلف  باید به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود، شامل موضوعات اصلی زیر است:

 • آناتومی بدن انسان
 • باروری و کنترل تولد
 • مقاربت جنسی و بارداری
 • انواع مختلف رابطه‌ جنسی، از جمله سکس دهانی و خود ارضایی
 • انواع مختلف گرایش‌های جنسی، از جمله همجنس‌گرایی و دوجنس‌گرایی
 • جنبه‌های مختلف جسمی و عاطفی رابطه‌ی جنسی
 • بیماری‌های مقاربتی
 • تجاوز
 • عواقب رفتن به اماکن خصوصی با افراد غریبه و سفر کردن با گروه‌ها و دوست‌های مختلف
 • چگونگی انتخاب لباس و ظاهر
 • پیام‌هایی که به دیگران درباره‌ی علایق رفتارهای جنسی فرستاده می‌شوند.

حتما می‌پرسید که از چه سنی آموزش جنسی به کودکان را شروع کنیم؛ در مقاله زیر به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. در ادامه به شما خواهیم گفت که سوالات جنسی کودکان را چگونه باید پاسخ دهیم.

چگونه به سوالات جنسیتی کودکان پاسخ دهیم؟

بعضی از بچه‌ها ممکن است از صحبت در مورد سکس خجالت بکشند یا اعتراف کنند که چیزی نمی‌دانند. بنابراین ممکن است سؤال مستقیمی نپرسند. اما شما باید به دنبال فرصت برای آموزش جنسی به کودکان باشید. فرصت‌ها ممکن است از صحنه‌ای در تلویزیون یا یک فیلم، یک کتاب یا مقاله یا ظاهر شدن تغییرات قابل مشاهده در فرزند شما، مانند رشد سینهها یا موهای صورت باشد.

روند بلوغ جسمی و روند تحریک جنسی را برای کودک توضیح دهید. به یاد داشته باشید که به حریم خصوصی فرزندتان احترام بگذارید، سعی کنید که نشان دهید به او در تصمیم‌گیری اعتماد دارید و به او اعتماد به نفس دهید.

مطالعات نشان می‌دهند که اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان در این است که هر چقدر کودکان بیش‌تر در معرض تصاویر جنسی در رسانه‌ها قرار بگیرند، احتمال این که در سنین جوانی درگیر رفتارهای جنسی شوند، بیش‌تر است. این در حالی است که آموزش صحیح رفتارهای جنسی، غالبا منجر به فساد در امور اخلاقی و جنسی نمی‌شود.

کودکانی که در خانه آموزش‌های جنسی صحیح را دریافت می‌کنند، کم‌تر احتمال دارد که درگیر فعالیت‌های جنسی پرخطر شوند. بنابراین فرصت‌های روزمره را از دست ندهید. بهتر است از فرصت‌های روزمره برای بحث در مورد رابطه‌ی جنسی استفاده کنید. یکی از مهمترین مواردی که باید به کودک بیاموزید این است که به او بگویید که هیچ فرد دیگری، مجاز به لمس قسمت‌های خصوصی بدن او نیست.

اگر در خانواده کسی باردار است، به فرزند خود بگویید که نوزادان در داخل رحم مادر رشد می‌کنند. اگر کودک شما کنجکاو بود، می‌توانید در مورد چگونگی تولد نوزاد، جزئیات بیش‌تری را ارائه دهید. وقتی کودک شما در مورد بدن خود سؤال می‌کند، پاسخ‌های مستقیم و متناسب با سن ارائه دهید.

بسیاری از کودکان نو پا، کنجکاوی جنسی طبیعی خود را از طریق تحریک آلت تناسلی خود بیان می‌کنند. اگر کودکتان را در حال انجام این کار دیدید، نگران نشوید و برخورد تندی نکنید؛ بهتر است بدانید که این، یک اتفاق طبیعی است که ممکن است در روند رشد جنسی کودک رخ دهد. با این وجود بسیار مهم است که به فرزند خود بیاموزید که موضوعات این چنینی، کاملا خصوصی هستند و نباید در معرض دید عموم قرار گیرد.

بعضی اوقات، خود ارضایی مکرر می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلی باشد که در زندگی کودک وجود دارد. شاید او احساس اضطراب می‌کند یا به اندازه‌ی کافی در خانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد. علت این رفتار می‌تواند حتی نشانه‌ی سوء استفاده جنسی باشد. اگر در مدیریت این موضوع مشکل دارید، قبل از هر اقدامی یک مشاوره روانشناسی کودک دریافت کنید:

برای آموزش مسائل جنسی در سنین نوجوانی چگونه عمل کنیم؟

اگر تا سنین بزرگسالی اقدام به صحبت با فرزند خود نکرده‌اید، بهتر است این کار را شروع کنید. برای شروع هرگز دیر نیست. در این مرحله مباحث دشوارتری وجود دارد که باید درباره ی آن‌ها صحبت شود، مثل:

 • پیشگیری از بارداری
 • بیماری‌های مقاربتی
 • «نه» گفتن

مزیت اصلی صحبت کردن با فرزندان در سنین پایین این است که شما آن‌ها را با انتقال دانش توانمند کرده‌اید تا بتوانند در مورد رابطه‌ جنسی تصمیمات خوبی بگیرند. همچنین برقراری ارتباط صمیمی با فرزند، این اطمینان را به او می‌دهد که می‌تواند در مورد هر چیزی با شما صحیت کند.

در نهایت باید در نظر داشته باشید که این موارد فقط بخش کوچکی از گفتگوهایی است که طی سال‌های متمادی باید بین والدین و کودک رد و بدل شود. بنابراین از صحبت با فرزندتان نترسید. برای دریافت راهنمایی‌های بیش‌تر همین الان می‌توانید از روانشناسان سامانه‌ مشاوره پزشکی دکتر ساینا کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.

نظر مخاطبان
نگار
1399/5/13 20:42

پسرمن ۶ سالش هست و من متوجه شدم که یکبار ویدیوی سکسی توی گوشی خواهرم دیده، چندبار از من پرسیده و نمیدونم دقیقا چی بگم؟