تکنیک‌‌های ساده برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال

تکنیک‌‌های ساده برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

پاسخگویی به سؤالات جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تربیت فرزندان است. تربیت جنسی کودکان باید از سنین پایین شروع شود. صحبت از جنسیت و رابطه‌ی جنسی در سنین پایین می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا بفهمد که رابطه‌ی جنسی یک بخش طبیعی از زندگی است و در آینده هنگام صحبت درباره‌ی آن احساس شرم و خجالت نداشته باشد. همچنین این موضوع از سوء استفاده و آسیب رسیدن به کودک جلوگیری می‌کند.

تربیت جنسی کودکان باید از بدو تولد آغاز شود و با رشد و افزایش درک او تکمیل گردد. همچنین باید این کار در حین یک گفتگوی دوستانه و از طریق پرسش و پاسخ انجام شود. شاید برای بسیاری از والدین، پرداختن به این موضوع دشوار باشد و آگاهی چندانی درباره‌ی آن نداشته باشند، به همین دلیل قصد داریم در ادامه به معرفی برخی از تکنیک‌های‌ ساده برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال بپردازیم.

 

چگونه با کودکان درباره مسائل جنسی و اعضای بدنش صحبت کنیم؟

صحبت با کودک زیر دو سال

می‌توانید در طول روز و حین انجام کارهای روزمره‌ی او، درباره‌ی اجزای بدن و جنسیت او صحبت کنید. به عنوان مثال، در حمام یا در حالی که به فرزند خود کمک می‌کنید تا لباس بپوشد، وقت مناسبی برای آموزش تفاوت جنسیت به کودکان است.

صحبت با کودک 2 تا 3 ساله‌

بیش‌تر کودکان 2 تا 3 ساله در مورد بدن خود و سایر کودکان بسیار کنجکاو هستند. آن‌ها همچنین در‌می‌یابند که بدن پسران و دختران با هم فرق دارد. ممکن است فرزندتان از شما در خصوص علت تفاوت دختران و پسران بپرسد یا درباره‌ی آلت تناسلی خود سؤال کند.

 می‌توانید به کودک خود بیاموزید که هر یک از اجزای بدن دارای یک نام است و وظیفه‌ی انجام کاری را دارد. به عنوان مثال، برای او توضیح دهید که آلت تناسلی او چه کاربردی دارد.

می‌توانید برای تربیت جنسیتی فرزندان خود از کتاب نیز استفاده کنید. می‌توانید تصاویر اجزای مختلف بدن پسران و دختران را به فرزند خود نشان دهید، نام آن‌ها را به او بگویید و درباره‌ی تفاوت‌های پسران و دختران با او صحبت کنید.

صحبت با کودک 4 تا 5 ساله‌

کودکان 4 تا 5 ساله اغلب از والدین خود سؤال می‌کنند که بچه‌ها از کجا می‌آیند. پاسخ به سؤالات جنسیتی کودک باید متناسب با درک او باشد.

اگر فرزند شما می‌پرسد: «من از کجا آمده‌ام؟» می‌توانید از او بپرسید: «خودت چه فکر می‌کنی؟». این کار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که واقعاً منظور کودک از این سؤال چیست و میزان درک او را بسنجید. سپس می‌توانید یک توضیح ساده مانند «نوزادان در مکانی در بدن مادرشان به نام رحم رشد کنند» را بیان کنید.

اگر باردار هستید نیز ممکن است فرزند شما سؤال کند: «بچه‌ها از کجا می‌آیند؟». در این صورت،‌ یک جواب ساده اما دقیق به او بدهید؛ مثلا بگویید: «خواهر یا برادر کوچک تو در رحم من در حال رشد است و هنگامی که به اندازه‌ی کافی رشد کرد، از آن خارج می‌شود».

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

صحبت با کودک 6 تا 7 ساله‌

پس از شش سالگی، بسیاری از کودکان به چگونگی به وجود آمدن نوزادان علاقه‌مند می‌شوند و ممکن است در مورد آن سؤال کنند.

اگر فرزند شما پرسید: «کودک چگونه وارد رحم می‌شود؟»، از او بپرسید که او چه فکر می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا از میزان درک و آموخته‌های پیشین او آگاه شوید. سپس می‌توانید اقدام به توضیح تولید مثل برای او به زبان ساده کنید. اطلاعاتی که به کودک می‌دهید باید با توجه به درک او باشد؛ به عنوان مثال، می‌توانید به او بگویید که برای بچه‌دار شدن نیاز است که یک اسپرم مرد و یک تخمک زن با هم ترکیب شوند.

شما می توانید توضیح دهید که این اتفاق وقتی رخ می‌دهد زن و مرد رابطه‌ی جنسی داشته باشند، یعنی وقتی مرد آلت تناسلی خود را درون واژن زن قرار دهد. همچنین خوب است که توضیح دهید که مقاربت جنسی کاری است که افراد بزرگ‌تر انجام می‌دهند و برای کودکان مناسب نیست.

لازم نیست برای تربیت جنسی کودک صبر کنید تا او سؤال بپرسد

لازم نیست صبر کنید تا فرزندتان درباره‌ی مسائل جنسی از شما سؤال کند تا تربیت کودک را شروع کنید. می‌توانید با پرسیدن این سؤال که «آیا تا به حال فکر کرده‌ای که چگونه به دنیا آمده‌ای و از کجا به وجود آمده‌ای؟»، گفتگو را شروع کنید. همچنین می‌توانید یک زن باردار را به او نشان دهید و به فرزند خود بگویید که این زن یک نوزاد در شکم خود دارد که در حال رشد است؛ سپس بگویید: «آیا می‌دانی چگونه بچه درون شکم او قرار گرفته است؟»

همچنین می‌توانید کتابی با موضوع این که بچه‌ها از کجا می‌آیند، با ذکر نکات تربیتی کودکان برای او بخوانید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از این که فرزند شما به سن بلوغ برسد، در مورد مسائل جنسی با او صحبت کنید.

 

برای صحبت کردن درباره‌ی مسائل جنسی مشارکت کودک را جلب کنید

ابتدا از میزان آموخته‌های قبلی کودک و درک او در خصوص مسائل جنسی آگاهی کسب کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از او بپرسید: «فکر می‌کنی بچه‌ها از کجا می‌‌آیند؟». سپس، اشتباهات او را تصحیح کنید و واقعیت را به کودک خود بگویید. به عنوان مثال، به او بگویید که نوزاد در شکم مادر خود قرار ندارد و در یک عضو خاص در بدن مادر به نام رحم رشد می‌کند.

مسائلی را با کودک خود در میان بگذارید که توانایی درک آن‌ها را دارد

به عنوان مثال، بچه‌های شش ساله جزئیات دقیقی در مورد تخمک‌گذاری لازم ندارند، اگرچه ممکن است علاقه داشته باشند که بدانند زنان تخمک‌های بسیار کوچکی دارند که می‌توانند منجر به ایجاد یک نوزاد شوند. بهتر است در صورت امکان، توضیحات کوتاه و واقعی ارائه دهید. اگر فرزند شما به اطلاعات بیش‌تری نیاز داشته باشد، از شما سؤال می‌کند.

 

از اسامی صحیح اجزای بدن استفاده کنید

بهتر است هنگام صحبت درباره‌ی اجزای بدن، از نام واقعی آن‌ها استفاده کنید. این کار به کودک می‌آموزد که اگر درباره‌ی اجزای بدن خود صحبت کند، کار غیرطبیعی نکرده است. علاوه بر این، اگر فرزند شما نام صحیح اجزای بدن خود را بداند، به صورت واضح می‌تواند سؤالات جنسی خود را با شما در میان بگذارد.

اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید بگویید «نمی‌دانم»

کودک شما نیاز ندارد که شما همه چیز را بدانید؛ او تنها باید بداند که می‌تواند همه‌ی سؤالات خود را از شما بپرسد. اگر جواب برخی از سؤالات فرزند خود را نمی‌دانید، به او بگویید که خوشحالید که سؤالش را از شما پرسیده است، اما اکنون جواب آن را نمی‌دانید و پس از این که در مورد آن اطلاعات کسب کردید، به او پاسخ می‌دهید.

 

هر دو والدین در تربیت جنسی کودک شرکت کنید

بهتر است هر دو والدین در تربیت جنسی کودکان مشارکت داشته باشند. در این صورت کودک می‌آموزد که صحبت کردن درباره‌ی جنسیت و مسائل جنسی طبیعی است و همچنین  به او کمک می‌کند تا احساس راحتی بیش‌تری با بدن خود داشته باشد. درست است که نقش مادر در تربیت فرزند بیش‌تر از پدر است، اما انجام این کار تنها به عهده او نیست. 

خودتان را برای تربیت جنسی کودک آماده کنید

ممکن است اطلاعات کافی درباره‌ی مسائل جنسی نداشته باشید و یا از صحبت کردن درباره‌ی آن‌ها خجالت بکشید و چندان راحت نباشید. پس قبل از این که تربیت جنسی کودکان خود را شروع کنید، در این رابطه مطالعه کرده و یا با یک روان‌شناس صحبت کنید و در ابتدا درباره‌ی مسائلی صحبت کنید که به اندازه‌ی کافی آگاهی دارید.

شما می‌توانید با روانشناسان کودک از طریق سامانه مشاوره پزشک دکتر ساینا کمک بگیرید:

به کودک خود بیاموزید که هیچ کس حق ندارد اندام جنسی او را لمس کند

اندام جنسی کودک را به او بیاموزید و به او یاد دهید که هیچ کس حق ندارد اندام خصوصی او را لمس یا نوازش کند. مطمئن شوید که یاد گرفته است به چنین درخواست‌هایی جواب منفی بدهد. تفاوت لمس کردن درست و نادرست را به او یاد دهید و به او بگویید که اگر شخصی به صورت غیرطبیعی او را لمس کرد، به شما یا معلم خود اطلاع دهد. صحبت با فرزندتان در مورد سوء استفاده جنسی می‌تواند به ایمنی او کمک کند.

 

بازی کودک با آلت تناسلی نگران‌کننده نیست

بازی کودکان با آلتشان یک نوع کنجکاوی است برای شناخت کارکرد آن؛ پس نگران نشوید و کودک خود را با این عضو بدنش آشنا کنید.

 

کودکان نباید از بدن خود شرمنده باشند

کودکان نباید از بدن خود شرمنده باشند. اگر تربیت جنسی کودکان به خوبی انجام نشود، می‌تواند منجر به تشکیل یک تصویر بد از اندام جنسی و بدن او شود و در‌ آینده در برقراری رابطه‌ی جنسی برای او مشکل ایجاد کند.

 

از روانشناس کمک بگیرید

در صورتی که فکر می‌کنید به تنهایی توانایی تربیت جنسی فرزند خود را ندارید و یا مورد غیرطبیعی در او مشاهده کردید، حتماً از روانشناسان کمک بگیرید. سامانه‌ی دکتر ساینا امکان مشاوره‌ی تلفنی با روانشناس کودک را برای شما فراهم کرده است. برای ارتباط با روان‌شناسان، کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید تا با یکی از متخصصان این حوزه، گفتگوی تلفنی داشته باشید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.