اعتیاد به پورن چگونه در مردان و زنان به وجود می‌آید؟

اعتیاد به پورن چگونه در مردان و زنان به وجود می‌آید؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

فيلم‌های پورن همیشه وجود داشته و بحث برانگیز بوده‌اند. برخی از مردم به آن‌ها علاقه‌مند نیستند و برخی  به شدت از آن‌ها استفاده می‌کنند. همه‌ی اینها به ترجیح و انتخاب شخصی بر مي‌گردد. رفتار غیرقابل کنترل برای مشاهده‌ی فيلم پورن -که از آن به عنوان اعتیاد به فیلم پورن یاد می‌شود- می‌تواند همانند سایر اعتیادهای رفتاری برای برخی از افراد مشکل ساز باشد. برخی از متخصصان می‌گویند که مشاهده‌ی زياد فيلم پورن بر عملکرد مغز تأثیر منفی می‌گذارد.

در این مطلب به نحوه‌ی تأثیر پورنوگرافی بر عملکرد مغز و اعتیاد به پورن پرداخته‌ایم.

 

اعتیاد به پورن چیست؟

یک بار مشاهده‌ی فيلم پورن و لذت بردن از آن به همین سادگی باعث نمی‌شود که شما به آن معتاد شوید و رفتار شما به اصلاح نیاز ندارد. اعتیاد مربوط به عدم کنترل این رفتار است و این موضوع می‌تواند مشکلات قابل توجهی برای شما ایجاد کند، مثلاً اگر شما:

 • دریابید وقتی که برای تماشای فيلم پورن صرف می‌کنید در حال افزايش است.
 • احساس کنید که ديدن فيلم پورن برايتان به منزله‌ی رفع نياز است.
 • در مورد عواقب مشاهده‌ی فيلم پورن احساس گناه مي‌کنید.
 • با بی‌توجهی به انجام مسئولیت‌ها یا خواب شبانه‌ی مورد نیاز خود، ساعت‌ها براي ديدن فيلم پورن وقت مي‌گذاريد.
 • به شريكتان اصرار می‌ورزيد كه فيلم پورن ببيند یا خیال‌پردازی‌های پورنو را انجام دهد، حتی اگر ميل به انجام آن‌ها نداشته باشد.
 • قادر به لذت بردن از رابطه‌ی جنسی بدون مشاهده‌ی فيلم پورن نیستید.
 • قادر به مقاومت در برابر فيلم پورن نیستيد، حتی اگر زندگی شما را مختل کرده باشد. 

در این صورت بايد بگوييم كه شما دچار اعتياد به پورن شده‌ايد. 

واقعیت این است که يافتن فيلم پورن دشوار نيست، اما عادت نكردن به آن دشوار است. مشاهده‌ی مکرر فيلم پورن می‌تواند یک مشکل شخصی، اجتماعی و حتی حرفه‌ای باشد و زمینه‌ی اعتیاد به پورن را فراهم آورد. برای ترک اعتیاد به پورن می‌توانید با روانشناسان سامانه مشاوره پزشکی دکتر ساینا ارتباط برقرار کنید.

برای دریافت مشاوره جنسی با روانشناس همین حالا کلیک کنید :

از کجا بفهمم به تماشای فیلم پورن اعتیاد پیدا کرده‌ام؟

پاسخ به این مسئله که علائم اعتیاد به فيلم پورن چگونه است، دشوار است. ممکن است شما شروع به دیدن فيلم پورن کنید چون که دلتان می‌خواهد و به نظر نمی‌رسد که تماشای آن‌ها برای شما مشکلی ايجاد كند. همچنين ممکن است از حسی که این فیلم‌ها به شما می‌دهد، لذت ببرید و به همين دليل شروع به ديدن آ‌ن‌ها کنید. در آن زمان، ممکن است برایتان مهم نباشد که عادت مشاهده‌ی فيلم پورن می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود یا بعداً احساس بدی در مورد آن پيدا ‌کنید. در واقع این اوج لحظه‌ای است که شما نمی‌توانید در برابر آن مقاومت کنید. اگر سعی کنید جلوی ديدن فيلم پورن را بگیرید، متوجه خواهيد شد که به راحتی نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

 این اعتياد ممکن است در دوره‌ای شروع شود که احساس خستگی، تنهایی، اضطراب یا افسردگی می‌کنید. اعتياد به فيلم پورن می‌تواند مانند سایر اعتیادهای رفتاری، برای هر کسی اتفاق بیفتد.

برخی از متخصصان می‌گویند که همان فعالیت مغزی که در اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دیده می‌شود، در افرادی که فيلم پورن زیاد می‌بینند نيز وجود دارد. برخی از کاربران فيلم پورن علائم اعتیاد را از خود نشان می‌دهند، مثلاً:

 • قادر به پرهیز از تماشای فيلم‌های پورن نيستند و مدت زيادي بدون ديدن آن‌ها دوام نمي‌آورند.
 • مشکلات کنترل رفتاري دارند.
 • مدام برای ديدن دوباره‌ی پورنوگرافی اشتیاق دارند.
 • به دلیل مشاهده‌ی فیلم پورن به مسائل مربوط به روابط توجهی نمی‌کنند.

تحقیقات دیگر این عقیده را رد می‌کنند که فيلم پورن می‌تواند اعتيادآور باشد. جدای از این موارد، كسانی كه بیش از حد فيلم پورن مشاهده می‌کنند، می‌توانند با مشكلات واقعی و عجيب و غریبی روبه‌رو شوند.

اعتیاد به پورنوگرافی یا احساس اضطرار به تماشای آن

از آن جا که ممکن است مردم تمایلی به صحبت کردن در مورد آن نداشته باشند، دانستن این که چند نفر به طور مداوم از فيلم پورن لذت می‌برند و یا این که چند نفر در برابر آن مقاومت نشان مي‌دهند، دشوار است. در یک نظرسنجی مشخص شده است که 9 درصد از افرادی که فيلم پورن مشاهده می‌کنند، در توقف تماشای آن ناموفق بوده‌اند.

امروزه دسترسی به فيلم پورن از طریق اینترنت و سرویس‌های پخش بسیار آسان‌تر از گذشته شده‌ است. این دسترسی آسان باعث می‌شود که اگر تماشای فيلم پورن به اعتیاد تبدیل شود، توقف آن سخت باشد. برخي روان‌شناسان، اعتیاد به فيلم پورن را به عنوان روش رسمي تشخیص سلامت روان در نظر نمي‌گيرند. اما تحقيقات نشان می‌دهند که ديدن فيلم پورن اعتیادهای رفتاری جدی ايجاد مي‌كند.

یک مقاله به این نتیجه رسیده است که پورنوگرافی اینترنتی، مکانیزم‌هایی اساسی را برای اعتیاد به مواد مخدر نیز برای افراد فراهم می‌کند. تحقیقات مربوط به مقایسه‌ی مغز افرادی که به فيلم پورن اعتياد دارند با مغز افرادی که معتاد به مواد مخدر یا الکل هستند، نتایج متفاوتی نشان داده است. همچنين دیگر محققان نيز اظهار داشته‌اند که اضطرار یا اجبار درونی به ديدن فیلم پورنوگرافی ممکن است بیش‌تر از اعتياد به پورن مخرب باشد.

اضطرار یا اجبار درونی در مقابل اعتیاد به پورن

اضطرارها یا اجبارهای درونی، رفتارهای تکراری و بدون‌انگیزه‌ی منطقی هستند و اغلب با کاهش اضطراب همراه هستند. اعتیاد با وجود پیامدهای منفی، نوعي ناتوانی در متوقف کردن رفتار است. اما هم اعتیاد به پورن و هم اضطرار به پورنوگرافی عدم کنترل رفتار فرد را به دنبال دارند. در هر صورت، اگر تماشای فيلم پورن مشکل‌ساز شود، روش‌هایی برای بازیافتن کنترل و تسلط بر رفتار وجود دارد.

 

عوارض دیدن فیلم پورن چیست؟

اثرات ديدن فيلم پورن مي‌تواند شامل موارد زير باشد:

 • كاهش کیفیت روابط
 • کاهش رضایت جنسی
 • عزت نفس پایین

اگر شما مسئولیت‌ها یا تعهداتي در زندگي خود داريد، با اعتياد به فيلم پورن ممكن است با مشکلات شغلی یا مالی مواجه شويد. البته ديدن فيلم پورن همیشه باعث نگرانی نمی‌شود. این رفتار می‌تواند حاصل یک حس کنجکاوی باشد. اين كه فرد از ديدن فيلم پورن لذت ببرد (در صورتي كه كنترل شده باشد) هميشه با عوارض احتمالي همراه نيست.

ممکن است متوجه شوید که همسر یا دوست شما:

 • در ساعت‌های کاری در محل کار یا سایر مکان‌ها و زمان‌های نامناسب فيلم پورن تماشا مي‌كند.
 • زمان زيادي را صرف تماشای پورن می‌کند.
 • نمی‌تواند وظایف مهم اجتماعی، شغلی یا سایر وظایف خود را انجام دهد.
 • مشکلات ارتباطی دارد.
 • سعی کرده است که از این کار جلوگیری کند، اما نمی‌تواند خود را از ديدن فيلم پورن دور نگه دارد.

در صورتي كه شما به اين شخص اهميت مي‌دهيد، ممکن است زمان آن رسیده باشد تا به او كمك کنید و کنار او باشید.

تأثیر دیدن فيلم پورن در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها

افرادی که به طور مرتب از فيلم پورن استفاده می‌کنند، تمایلات شدید یا هوس جنسی بالايي دارند و وقتی اضطراب دارند نیز به سمت ديدن فيلم پورن مي‌روند. آن‌ها همچنین تمایل دارند که در محل کار و در خانه مشاجره کنند. برخی از کارشناسان معتقدند که بین استفاده بیش از حد از فيلم پورن و نارضایتی از روابط، ارتباط مستقيمي وجود دارد.

تعاریف گوناگونی در مورد این که ديدن فيلم پورن تا چه حد اعتيادآور است، وجود دارد. اما اکثر کارشناسان قبول دارند که اگر این امر در فعالیت‌های روزانه‌ی افراد دخالت کند، بايد جوانب احتياط رعایت شود كه به اعتياد به پورن منجر نشود. به عنوان مثال اگر شرایط زیر را دارید، بايد در مورد اعتیاد به پورن جوانب احتياط بيش‌تری را رعايت كنيد:

 • از انجام کارهایی که واقعاً از آن‌ها لذت می‌برید، باز مي‌مانيد تا بتوانید فيلم پورن بیش‌تری ببینید.
 • در زندگی جنسی احساس ناکامی می‌کنید.
 • علاقه‌ی شما به برخوردهای اجتماعی کاهش می‌یابد.

دیدن فيلم پورن تحریک‌کننده‌ی مغز است تا درباره‌ی آن خیال‌پردازی کند و در آینده نیز مجدداً به سراغش برود. اگر سعی کرده‌اید تماشاي فیلم پورن را متوقف كنيد اما موفق نبوده‌ايد، همین حالا می‌توانید با یکی از متخصصان سلامت جنسی و روان‌شناسان سامانه‌ی دکتر ساینا مشاوره‌ی تلفنی یا آنلاین داشته باشید و درباره‌ی اعتیاد به پورن و اختلال عملکرد جنسی خود مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره جنسی با روانشناس همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.