از چه سنی و چطور آموزش جنسی به کودکان را شروع کنیم؟

از چه سنی و چطور آموزش جنسی به کودکان را شروع کنیم؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

وقتی آموزش جنسی به کودکان را شروع کرده و دربارهی رابطه‌ی جنسی با فرزندان خود صحبت می‌کنید، مهم است که مسائل را به گونه‌ای توضیح دهید که فرزند شما با توجه به سن و سطح رشد خود، بتواند آن‌ها را درک کند. هر کودک متفاوت است. در این مطلب سعی کرده‌ایم راهنمایی‌هایی را درباره‌ی این که کودکان در مراحل مختلف زندگی خود تا چه حد باید درباره‌ی مسائل جنسی و تولید مثل بدانند، ارائه دهیم.

 

آموزش جنسی به کودکان ۱۳ تا ۲۴ ماهه

کودکان نوپا باید بتوانند تمام قسمت‌های بدن -از جمله دستگاه تناسلی- را نام ببرند. استفاده از نام‌های صحیح برای اعضای بدن، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا هر گونه مسئلهی بهداشتی، سوءاستفاده‌ی جنسی و آسیب را بهتر درک کنند؛ همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند که این قسمت‌ها مانند سایر نقاط بدن عادی هستند. این باعث افزایش اعتماد به نفس و تأثیر مثبت در دید آن‌ها نسبت به بدن می‌شود.

بیش‌تر کودکان دو ساله تفاوت بین زن و مرد را می‌دانند و معمولاً می‌توانند تشخیص دهند که آیا یک فرد مرد است یا زن. کودک باید این درک کلی را داشته باشد که هویت جنسیتی فرد توسط دستگاه تناسلی آن‌ها تعیین نمی‌شود و جنسیت را می‌توان به روش‌های مختلف بیان کرد.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

آموزش جنسی به کودکان ۲ تا ۴ ساله

کودکان در این سن باید درک کنند که بدن افراد متفاوت است و اشکالی ندارد که متفاوت باشد. آن‌ها باید بدانند که بدن ما می‌تواند آن‌چه را که احساس می‌کنیم به ما بگوید. ما احساسات مختلف زیادی داریم و می‌توانیم آن‌ها را در بدن خود احساس کنیم.

کودکان باید درک کنند که بدن آن‌ها مال خودشان است هیچ کس نمی‌تواند بدون اجازه آن را لمس کند. هیچ کس به جز پدر و مادر و پزشک اجازه ندارد دستگاه تناسلی او را لمس کند. اگر آن‌ها به این سطح از درک برسند، در صورت تجربه‌ی سوء استفاده‌ی جنسی، به احتمال بیش‌تری آن را به پدر و مادر خود اطلاع می دهند.

آن‌ها همچنین باید یاد بگیرند که قبل از این که شخص دیگری را لمس کنند، از او اجازه بگیرند‌. در این سن باید به کودکان درباره‌ی حفظ حریم خصوصی بدن توضیح داده شود؛ برای مثال آن‌ها باید بدانند که چه مواقعی عیبی ندارد که لخت باشند.

کودکان در این سن باید بیش‌تر درباره‌ی عملکردهای بدن خود بیاموزند. بیش‌تر بچه‌ها در این سن فکر می‌کنند که دختران فقط یک محل خروج برای مدفوع و ادرار خود دارند. بسیاری از آن‌ها اعتقاد دارند که نوزادان در معده رشد می کنند، دقیقاً همان جایی که غذا در آن وجود دارد‌.

آموزش جنسی به کودکان ۵ تا ۸ ساله

بیش‌تر کودکان در این سن شروع به اکتشاف  بدن خود می کنند. اصول اولیه‌ی بلوغ باید تا پایان این دوره‌ی سنی به کودکان آموزش داده شود. زیرا تعدادی از کودکان، قبل از ۱۰ سالگی دچار رشد و تکامل بلوغ می‌شوند. آن‌ها همچنین باید درباره‌ی اهمیت بهداشت و مراقبت از خود در دوران بلوغ بدانند. دانستن این نکات، آن‌ها را برای تغییراتی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد، آماده می کند و به آن‌ها اطمینان می‌دهد که این تغییرات طبیعی است.

آن‌ها باید بیاموزند که بزرگسالان غالباً با رفتار‌هایی مانند بوسیدن، بغل کردن و لمس کردن احساسات و صمیمیت خود را نشان می‌دهند. در این دوره کودکان باید تعاریف دوست، عشق و خانواده را درک کنند.

عشق

عشق یعنی داشتن احساسات عمیق و گرم نسبت به خود و دیگران. مردم می‌توانند انواع مختلفی از عشق را تجربه کنند. مردم عشق را به طرق مختلف به والدین، ​​خانواده و دوستانشان ابراز می‌کنند.

دوستی

می‌توانید دوستان زیادی داشته باشید یا فقط با چند نفر دوست باشید. دوستان می‌توانند از یکدیگر عصبانی شوند و هنوز هم دوست باشند. دوستان وقت خود را در کنار هم می‌گذرانند و با یکدیگر آشنا می‌شوند. آن‌ها می‌توانند گاهی اوقات یکدیگر را اذیت کنند و از هم دلخور شوند. دوستی به صداقت وابسته است.

خانواده

انواع مختلفی از خانواده‌ها وجود دارد. خانواده‌ها می توانند با گذشت زمان تغییر کنند. هر عضو خانواده چیزی منحصر به فرد برای عرضه دارد. اعضای خانواده از یکدیگر مراقبت می کنند. خانواده‌ها قوانینی برای کمک به زندگی مشترک دارند. اعضای یک خانواده می‌توانند در جاهای مختلفی از دنیا زندگی کنند و هنوز هم یک خانواده باشند.

آموزش جنسی به کودکان ۹ تا ۱۲ سال

از آن جایی که کودکان احتمالاً در این سن روابط تنگاتنگی با رایانه و کامپیوتر خواهند داشت، باید ایمنی استفاده از آن‌ها را بیاموزند. آن‌ها باید آگاه باشند که عکس ‌برهنه از خود و سایرین در اینترنت به اشتراک نگذارند.

با شروع بلوغ، کودکان به آرامی تمایلات جنسی بیش‌تری احساس می‌كنند و احساسات عاشقانه‌ای نسبت به همسالان خود پیدا می‌كنند.

آموزش جنسی به نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله

در این سن نوجوانان باید اطلاعات دقیقی درباره‌ی قاعدگی و احتلام (خروج مایع منی در هنگام خواب) دریافت کنند و بدانند که همه‌ی این‌ها فرایندی طبیعی و سالم است. نوجوانان باید تفاوت یک رابطه‌ی سالم را با یک رابطه‌ی ناسالم درک کنند.

اگرچه نوجوانان در این سن درباره‌ی مسائل خصوصی خود کم‌تر حرف می‌زنند، اما اگر والدین در مورد رابطه‌ی جنسی زودتر با فرزند خود صحبت کنند، این احتمال وجود دارد که نوجوان در صورت بروز مشکلات سخت و خطرناک، به والدین خود مراجعه کند.

طبیعی است که والدین ندانند که دقیقاً چطور با فرزندان خود درباره‌ی مسائل جنسی صحبت کنند. اما نباید به دلیل ندانستن، این مسئله را کنار بگذارند. همین الان می‌توانید با مشاوران و متخصصان این حوزه مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.