درباره سرطان سینه چه می‌دانید؟

درباره سرطان سینه چه می‌دانید؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

سرطان یک اصطلاح کلی در مورد دسته‌ای از بیماری‌هاست که با رشد غیرطبیعی و مهارنشده سلول‌ها همراه است. سرطان سینه از سلول‌های پستان آغاز می‌شود و می‌تواند به بافت‌های اطراف آن حمله کرده و در دیگر قسمت‌های دیگر بدن نیز گسترش پیدا کند. در این مقاله به نکات مهمی درباره سرطان سینه اشاره شده است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

سرطان سینه چیست؟

حقایقی درباره‌ی سرطان سینه

 

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه یا پستان (Breast Cancer) نوعی بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت‌های پستان شکل می‌گیرند. سرطان پستان هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های پستان شروع به رشد غیرطبیعی می‌کنند. این سلول‌ها نسبت به سلول‌های سالم با سرعت بیش‌تری تقسیم شده و همچنان انباشته می‌شوند تا یک توده تشکیل دهند. سلول‌ها ممکن است از طریق پستان به گره‌های لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن نیز گسترش یابند.

بعد از سرطان پوست، سرطان پستان شایع‌ترین سرطان تشخیص داده‌شده در زنان در سراسر جهان است. سرطان پستان هم در آقایان و هم در خانم‌ها می‌تواند رخ دهد، اما در زنان به مراتب بیش‌تر است. تحقیقات نشان می‌دهند که از هر 8 زن، 1 نفر حداقل یک بار در طول زندگی خود این بیماری را تجربه کرده‌است. در حالی که نمی‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد، اما می‌توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

همین حالا از بهترین متخصصین انکولوژی مشاوره بگیرید :

محققان عوامل هورمونی، محیطی و سبک زندگی را جزو دلایل افزایش خطر ابتلا به این نوع سرطان دانسته‌اند؛ اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند، به سرطان مبتلا شده و افراد دیگر دارای شرایط خطری هرگز با این مشکل مواجه نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان سینه در اثر تعامل پیچیده‌ی آرایش ژنتیکی افراد و عوامل محیطی ایجاد شود.

 

حقایقی درباره‌ی سرطان سینه

  • بسیاری تصور می‌کنند که اگر سابقه‌ی خانوادگی سرطان سینه داشته باشند، احتمالاً آن‌ها نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ اما حقیقت این است که با  وجود این که زنانی که دارای سابقه‌ی خانوادگی سرطان سینه هستند، در گروه پرخطر قرار می‌گیرند، اما بیش‌تر زنانی که دچار این بیماری شده‌اند سابقه‌ی خانوادگی نداشته‌اند.
  • توجه داشته باشید که یک مشاور ژنتیک می‌تواند با بررسی سوابق سلامتی خانوادگی، به شما کمک زیادی کند. پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان‌های پستان با جهش‌های ژنتیکی منتقل می‌شوند که در طی نسل‌های یک خانواده اتفاق افتاده‌است.
  • افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. اگر یائسگی در سنین بالاتر شروع شود، احتمال بیش‌تری برای ابتلا به این نوع سرطان وجود خواهد داشت.

  • اگر دوره‌ی قاعدگی در قبل از 12 سالگی شروع شود، خطر ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد.
  • زنانی که هرگز باردار نشده‌اند نسبت به زنانی که یک یا چند بارداری داشته‌اند، با خطر بیش‌تری مواجه هستند.
  • زنانی که فرزند اول خود را بعد از سن 30 سالگی به دنیا می‌آورند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه در آن‌ها افزایش پیدا کند.
  • چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
  • نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.