450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

بهترین روشهای تشخیص سرطان تخمدان در زنان

بهترین روشهای تشخیص سرطان تخمدان در زنان

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تشخیص سرطان تخمدان با توجه به سوابق پزشکی و معاینهی بدنی آغاز می شود. معاینه‌ی بدنی شامل بررسی لگن و اندام تناسلی بیمار است. اگر پزشک هنگام معاینه‌ی لگن به مورد مشکوکی برخورد کند و یا علائمی بیابد که ممکن است ناشی از سرطان تخمدان باشد، روش‌های دیگر را برای یافتن علت توصیه می‌کند. معمولاً از یک یا چند آزمایش خون نیز برای تشخیص این بیماری استفاده می شود. با دکتر ساینا همراه باشید تا با روشهای تشخیص سرطان تخمدان در زنان آشنا شوید.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

تشخیص سرطان تخمدان با معاینه‌ی لگنی

در این روش، پزشک بخش خارجی اندام تناسلی زن را مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس دو انگشت خود را در درون واژن بیمار قرار می‌دهد و هم‌‌زمان با دست دیگر خود بر ناحیه‌ی شکم‌ او فشار وارد می‌کند تا بتواند رحم و تخمدان را احساس کند. در صورتی که توده مشکوکی وجود داشته باشد، با استفاده از این روش قابل تشخیص است.

انجام منظم معاینه‌ی لگنی می‌تواند به تشخیص سرطان تخمدان در زمان مناسب، کمک کند. به همین دلیل، برای زنان مسن و افرادی که خطر ابتلا به این بیماری در آن‌ها بیش‌تر است، انجام سالیانه‌ی این آزمون ضروری است.

تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی

سونوگرافی رحم و تخمدان یا سیتی اسکن از شکم و لگن، یکی از روش‌های رایج برای تشخیص سرطان تخمدان است. این روش می‌تواند به تعیین اندازه، شکل و ساختار تخمدان‌ها کمک کند. برای افرادی که تمایل دارند بدانند سونوگرافی تخمدان چگونه انجام می شود، باید گفت که این کار از طریق ارسال امواج صوتی به درون واژن صورت می‌گیرد تا تصاویر سونوگرافی از تخمدان به دست می‌آید. وجود تومور یا توده مشکوک، به کمک این روش قابل شناسایی است.

سونوگرافی به تنهایی برای تشخیص سرطان تخمدان با کافی نیست؛ چرا که بیش‌تر تومورهای تخمدانی، سرطانی نیستند و تنها راه برای تشخیص دادن تومورهای سرطانی (چه خوش‌خیم چه بدخیم)، بیوپسی است که در ادامه توضیح داده شده است. درواقع سونوگرافی کمک می کند تا از انجام جراحی های غیرضروری جلوگیری شود؛ تنها افرادی تحت جراحی قرار می گیرند که توده های مشکوک به تومورهای سرطانی داشته باشند.

تشخیص سرطان تخمدان با لاپاروسکوپی

پزشکان برای بررسی قسمت‌های داخلی بدن، از آزمایش‌های تصویربرداری نظیر لاپاروسکوپی استفاده می‌کنند. این روشهای تصویربرداری می‌توانند وجود توده در نواحی لگن را نشان دهند، اما نمی‌توانند سرطانی بودن آن توده را تأیید یا رد کنند. این آزمایش در صورتی می‌تواند مفید باشد که پزشک به دنبال کشف سرطان تخمدان گسترش‌یافته به سایر بافت‌ها و اندام‌های بدن باشد.

در روش لاپاروسکوپی، از یک لوله‌ی نازک و روشن استفاده می شود تا پزشک بتواند از طریق آن، تخمدان‌ها و سایر اندام‌ها و بافت‌های ناحیه لگن را مشاهده کند. لوله از طریق یک برش کوچک در قسمت تحتانی شکم وارد شده و تصاویر لگن یا شکم را به یک مانیتور می‌فرستد. لاپاروسکوپی می‌تواند به پزشک کمک کند تا میزان گسترش تومورهای سرطانی را تشخیص دهد.

همین الان با یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره کنید :

تشخیص سرطان تخمدان با بیوپسی

تنها راه برای تشخیص قطعی سرطان، برداشتن یک قطعه از بافت و بررسی آن در آزمایشگاه است. این روش، بیوپسی نامیده می‌شود. در خصوص سرطان تخمدان، بیوپسی معمولاً با برداشتن تومور توسط یک جراحی کوچک انجام می‌شود. در این روش، مایعات شکمی یا بخشی از بافت تخمدان برای نمونه‌‌برداری و تشخیص سرطان تخمدان برداشته می‌شوند.

 

تشخیص سرطان تخمدان با آزمایش خون

یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای تشخیص سرطان تخمدان ، آزمایش خون است. پزشک آزمایش خون را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که بیمار به اندازه‌ی کافی گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت دارد. همچنین، با استفاده از نمونه‌ی خون می‌توان عملکرد کلیه، کبد و سلامت عمومی بدن را بررسی کرد. اما برای تشخیص دقیقتر سرطان تخمدان ، سطح ماده‌ی‌ شیمیایی CA125 در خون زنان اندازه گیری می‌شود. افزایش مقدار این ماده در خون، یکی از نشانه‌های سرطان است. پزشکان معتقدند که انجام آزمایش خون هر چهار ماه یک بار، می‌تواند به تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان کمک کند.

ممکن است پزشک برای تشخیص سرطان تخمدان چند روش نام‌برده را در این مطلب بر اساس صلاح‌دید خود تجویز کند. اگر در این رابطه نگرانی دارید یا می‌خواهید نظر پزشکان دیگری را نیز دریافت کنید، همین حالا می‌توانید با یکی از متخصصان سامانه‌ی دکتر ساینا گفتگو کنید.

 

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.