450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان (Ovarian Cancer)  به عوامل مختلفی مانند میزان پیشرفت سرطان در زمان تشخیص، وضعیت سلامتی بیمار و نوع واکنش بیمار به درمان دارد. در پاسخ به این سؤال که آیا سرطان تخمدان کشنده است یا خیر، باید گفت که هر چقدر زودتر این بیماری تشخیص داده شود، درمان آن موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. در ادامه به بررسی مهم‌ترین روش‌های درمان سرطان تخمدان می‌پردازیم.

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

 

روش درمان سرطان تخمدان یا کانسر تخمدان چگونه است؟

درمان سرطان تخمدان معمولاً شامل ترکیبی از جراحی و شیمی درمانی است. البته در برخی از موارد، تنها از روش جراحی استفاده می‌شود.

 

جراحی

جراحی اصلی‌‌ترین روش درمان سرطان بدخیم تخمدان است. هدف از جراحی در فرآیند درمان سرطان تخمدان زنان، برداشتن بافت سرطانی است. این روش شامل موارد زیر است:

 

جراحی برای برداشتن یک تخمدان

در مراحل اولیه‌ی سرطان که بیماری تنها در یک تخمدان گسترش یافته‌است، جراحی ممکن است شامل برداشتن تخمدان و لوله‌ی فالوپ آن باشد. این روش می‌تواند به حفظ توانایی بیمار در باروری کمک کند.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان

اگر سرطان در هر دو تخمدان بیمار وجود داشته باشد، اما هیچ نشانه‌ای از گسترش سرطان به دیگر قسمت‌ها وجود نداشته باشد، ممکن است روش درمانی شامل برداشتن هر دو تخمدان و هر دو لوله‌ی فالوپی باشد. در این روش ممکن است به رحم بیمار آسیب وارد گردد، اما هنوز هم می‌تواند با استفاده از تخمک فریز‌شده‌ی خود یا تخمک یک اهداکننده باردار شود.

 

جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان و رحم

 اگر سرطان بیمار گسترش یافته باشد و یا پس از عمل، دیگر قصد بارداری نداشته باشید، فرآیند درمان شامل برداشتن تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، رحم، غدد لنفاوی مجاور و مقداری بافت چربی احشای شکمی (اومنتوم) است.

جراحی سرطان پیشرفته

 اگر سرطان بیمار پیشرفته باشد، پزشک ممکن است شیمی درمانی و به دنبال آن عمل جراحی را برای رفع هرچه بیش‌تر سرطان توصیه کند.

 

شیمی درمانی سرطان تخمدان

شیمی درمانی سرطان تخمدان یک روش درمانی-دارویی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. داروهای شیمی درمانی می‌توانند به صورت وریدی تزریق و یا از طریق دهان مصرف شوند. برخی اوقات دارو مستقیماً به داخل شکم تزریق می‌شود.

شیمی درمانی اغلب بعد از عمل، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی که ممکن است در بدن باقی مانده باشند، استفاده می‌شود. همچنین، برای درمان سرطان تخمدان می‌توان قبل از عمل نیز از این روش استفاده کرد.

درمان هدفمند

در درمان هدفمند از داروهایی استفاده می‌شود که نقاط ضعف سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند. داروهای درمانی هدفمند معمولاً پس از درمان اولیه یا در صورت مقاومت بیماری در برابر سایر روش‌ها، مصرف می‌شوند. پزشک سلول‌های سرطانی بیمار را بررسی می‌کند تا مشخص کند کدام روش درمانی هدفمند تأثیر بیش‌تری در درمان او خواهد داشت.

 

آیا بارداری پس از درمان سرطان تخمدان امکان‌پذیر است؟

روش‌‌های درمانی سرطان تخمدان -از جمله شیمی ‌درمانی، جراحی تخمدان و دیگر روش‌ها- می‌‌توانند به اندام‌‌های تولید مثل بیمار آسیب وارد کنند و احتمال باروری او را در آینده کاهش دهد. برای افزایش احتمال باروری، از روش‌هایی مانند فریز کردن تخمک یا حفظ و فریز کردن بافت تخمدان برای استفاده در آینده و دیگر روش‌های درمانی استفاده می‌شود.

یکی از عوارض برداشتن تخمدان، عدم توانایی بیمار در باروری است. در این صورت، بیمار می‌تواند از روش پیوند تخمدان یا استفاده از تخمک یک اهداکننده برای بارداری استفاده کند.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.