سرطان بیضه چیست؟ | اطلاعاتی که همه‌ی مردان به آن نیاز دارند

سرطان بیضه چیست؟ | اطلاعاتی که همه‌ی مردان به آن نیاز دارند

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

سرطان بیضه از بیضه های مردان که در کیسه ی بیضه وجود دارند آغاز می شود. اگرچه این سرطان ممکن است در هر سنی بر مردان تأثیر بگذارد، اما در گروه سنی 15 تا 44 سال بیش‌تر مشاهده می‌شود. این نوع سرطان بسیار نادر بوده و در صورت تشخیص زودرس قابل درمان است. بروز عوارض خطرناک و مرگ در این بیماری بسیار اندک است.

در این مطلب به بررسی سرطان بیضه، علائم اولیه‌ی آن و همچنین روش خودآزمایی برای تشخیص این بیماری می‌پردازیم. به همه‌ی مردان توصیه می‌کنیم که برای آگاهی این مقاله را بخوانند و در صورت وجود هر گونه علائم مشکوک (مانند تورم و وجود توده در بیضه) به پزشک مراجعه کنند.

 

عملکرد بیضه‌ها در سیستم تناسلی آقایان

بیضه‌ها بخشی از سیستم تولید مثل مردان هستند. این دو غده‌ی کوچک به شکل تخم‌مرغ، پشت آلت تناسلی مردانه، جلوی مقعد و درون کیسه‌ی بیضه قرار دارند. بیضه‌ها بین 10 تا 15 گرم بوده و طول آن‌ها حدود پنج سانتی‌متر است. اندازه‌ی دو بیضه بیش‌تر اوقات یکسان است، اما ممکن است گاهی یکی از دیگری بزرگ‌تر باشد. این دو غده‌ سفت هستند و کمی حالت اسفنجی دارند. بیضه‌ها باعث ایجاد هورمون‌های مردانه -به خصوص تستوسترون- شده و نقش مهمی در تولید اسپرم دارند.

 

وقتی غده‌ها دچار سرطان می‌شوند: سرطان بیضه

در مقایسه با انواع سرطان، سرطان بیضه بسیار نادر است. این نوع سرطان هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی به صورت غیر قابل کنترل در بیضه شروع به رشد می‌کنند. بیش‌تر اوقات سلول‌های سرطانی بیضه از سلول‌های اسپرم‌ساز شروع می‌شوند که به سلول‌های زاینده معروف هستند.

همین حالا از بهترین متخصص خون و سرطان مشاوره بگیرید :

انواع سرطان بیضه

دو نوع اصلی از سرطان‌های سلول‌های بیضه (تومور سلول زایا یا ژرم سل) عبارتند از:

سمینوما

 این نوع سرطان بیضه بدخیم اما قابل درمان است. رشد و گسترش سلول‌های سرطانی بسیار آهسته اتفاق می‌افتد و در هر مرحله از سرطان که شناسایی شود، با پرتودرمانی برطرف می‌شود.

غیرسمینوما

سلول‎‌های سرطانی در نوع غیرسمینومایی، رشد و گسترش سریع‌تری نسبت به سمینومس‌ها دارند. این نوع سرطان معمولا بیش از یک نوع خاص از سلول های سرطانی را شامل می شود.

 

سرطان بیضه و علائم هشداردهنده‌ی آن

سرطان بیضه مانند تمام بیماری‌ها با علائم خاص خود همراه است. از نشانه‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس وجود یک توده یا تورم در کیسه بیضه که ممکن است دردناک باشد
 • احساس سنگینی یا بزرگ شدن یک یا هر دو بیضه
 • درد در ناحیه‌ی شکم و کشاله‌ی ران
 • تجمع ناگهانی مایع در داخل کیسه بیضه
 • بزرگ شدن و حساس شدن سینه‌ها
 • کمردرد

 

سرطان بیضه به چه علت ایجاد می‌شود؟

هنوز علت دقیق و مشخصی برای بروز سرطان بیضه وجود ندارد. پزشکان می‌دانند که تغییر در سلول‌های سالم درون بیضه عامل ایجاد این سرطان است. بیش‌تر اوقات این تغییر در سلول‌هایی که وظیفه‌ی تولید اسپرم را دارند، رخ می‌دهند.

همچنین ممکن است برخی از مشکلات مانند افتادگی یا شل شدن بیضه‌، رشد غیرطبیعی بیضه، سابقه‌ی خانوادگی و سندرم کلاین فلتر باعث این بیماری شوند. با این حال در اکثر مردان مبتلا به سرطان بیضه، فاکتور خطر وجود ندارد.

برخی پزشکان برای شناسایی سرطان بیضه در اولین مرحله، خودآزمایی بیضه را پیشنهاد می کنند. اما همه‌ی پزشکان با این کار موافق نیستند. اگر مطمئن نیستید که این روش برای شما مناسب است، در مورد معاینه‌ی بیضه با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه‌ی تشخیص سرطان بیضه در خانه

تشخیص سرطان بیضه و معاینه توسط خود آقایان (خودآزمایی بیضه)، یک عمل بسیار ساده است که باید ماهی یک بار، در حمام و بعد از گرفتن دوش انجام شود، زیرا گرما باعث شل شدن پوست کیسه‌ی بیضه (اسکروتوم) می‌شود که بهترین حالت برای پیدا کردن هر چیز غیرمعمول در داخل بیضه‌ها است. به خاطر داشته باشید که هر یک از بیضه‌ها را جداگانه معاینه کنید.

با کمک هر دو دست، شست خود را جلوی بیضه و انگشتان اشاره و میانی را در زیر و پشت بیضه قرار دهید. بعد به آرامی با حرکت انگشتان بر روی پوست کیسه‌ی بیضه آن را لمس کنید (مالش ندهید). با همین حالت تمام سطح بیضه را بررسی کنید. یک بیضه‌ی سالم باید صاف، بدون توده و همچنین بدون حساسیت و درد نسبت به لمس شدن باشد.

بعد از بررسی بیضه‌ها، اپیدیدیم را که به حالت عمودی پشت بیضه قرار دارد، لمس و بررسی کنید. توجه کنید که اپیدیدیم دارای برجستگی است. آن را با توده غیرطبیعی بیضه اشتباه نگیرید. توده‌های سرطانی بیش‌تر اوقات در جلوی بیضه ایجاد می‌شوند.

به خاطر داشته باشید که هدف از این خودآزمایی، بررسی بزرگی، سنگینی، وجود توده و احساس درد در بیضه‌ها است. اگر هیچ‌کدام از این مشکلات ندارید، در ماه‌های بعد به طور مرتب این آزمایش را تکرار کنید.

 

نحوه‌ی تشخیص سرطان بیضه توسط پزشک

ممکن است در حین انجام آزمایش بیضه در خانه متوجه توده یا مشکل خاصی شده باشید و به پزشک مراجعه کنید. پزشک علاوه بر معاینه‌ی بدنی برای این که توده را احساس کند، برای تأیید و یا رد آن آزمایش‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • آزمایش خون
 • سونوگرافی از بیضه‌ها
 • تصویربرداری از بیضه‌ها
 • سی‌تی اسکن

 

روش‌های درمان سرطان بیضه

روش‌های درمان سرطان بیضه با توجه به نوع و مرحله‌ی سرطان و همچنین سلامت کلی فرد بیمار انجام می‌شود. بیش‌تر اوقات درمان سرطان بیضه به روش ارکیکتومی (برداشتن یک یا هر دو بیضه) صورت می‌گیرد.

واقعیت این است که  جراحی برای برداشتن بیضه، درمان اصلی تقریبا درً تمام مراحل و انواع سرطان بیضه است. همچنین اگر سرطان بیضه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، جراحی تنها روش درمانی است، اما اگر گسترش یافته باشد، پزشک شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را برای جلوگیری از رشد سلول‌های ناسالم توصیه می‌کند.

 

روش‌های پیشگیری از سرطان بیضه

از آن‌جا که هنوز علت سرطان بیضه مشخص نیست، نمی‌توان هیچ راه‌ حل قطعی برای پیشگیری از آن ارائه داد، اما داشتن یک زندگی سالم می‌تواند تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کند. راهکارهای زیر به طور یقین بسیار مفید خواهند بود:

 • رژیم غذایی سالم بر پایه میوه و سبزیجات داشته باشید.
 • خواب کافی و راحت داشته باشید.
 • کشیدن سیگار را متوقف کنید.
 • ورزش کنید.
 • استرس‌های غیرضروری را از بین ببرید.
 • از مصرف خودسرانه ی دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
همین حالا از بهترین متخصص خون و سرطان مشاوره بگیرید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.