آیا با وجود تنبلی تخمدان امکان بارداری وجود دارد؟

آیا با وجود تنبلی تخمدان امکان بارداری وجود دارد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تنبلی تخمدان یا ﺳﻨﺪرم ﺗﺨﻤﺪان ﭘﻠﻲ‌کیستیک (Polycystic Ovarian Syndrome: PCOS) یک بیماری هورمونی شایع در زنان است. تنبلی تخمدان، چرخهی پریود را مختل می‌کند و باعث دشواری در بارداری می‌شود. بین 70 تا 80 درصد از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، دچار مشکلات باروری هستند. با این حال، زنان مبتلا به تنبلی تخمدان هم می‌توانند باردار شوند، اما بیش‌تر از سایرین در معرض خطرات و عوارض جانبی این بیماری قرار دارند.

در ادامه، شما را با تنبلی تخمدان و تاثیر آن روی بارداری بیش‌تر آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

تنبلی تخمدان و بارداری 

 تنبلی تخمدان علاوه بر اینکه قدرت باروری شما را کاهش می‌دهد، خطر برخی از عوارض بارداری را نیز افزایش خواهد داد، مانند:

 • سقط جنین
 • فشار خون بالای ناشی از بارداری (پره اکلامپسی)
 • دیابت بارداری
 • زایمان زودرس

 

تحقیقات نشان داده‌اند که زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، دو برابر بیشتر از سایرین، با خطر زایمان زودرس مواجه هستند. همچنین، احتمال نیاز زنان مبتلا به تنبلی تخمدان به سزارین، بیش‌تر است؛ زیرا ممکن است نوزادان آن‌ها نسبت به سن حاملگی بزرگ‌تر باشند که این موضوع زایمان طبیعی را با مشکل مواجه می‌کند. احتمال بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان و خطر مرگ جنین در هنگام زایمان نیز، در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان بیش‌تر است.

علاوه بر این، برخی از زنان مبتلا به PCOS به دلیل عدم تعادل هورمونی، ممکن است در شیردهی و تولید شیر کافی برای نوزادان خود مشکل داشته باشند. متخصصان تغذیه می‌توانند در بارداری و در طول دوره‌ی شیردهی، نقش اساسی در سلامت زنان مبتلا به PCOS داشته باشند. همین حالا با یکی از بهترین متخصصین تغذیه در سامانه مشاوره آنلاین پزشکی دکتر ساینا گفتگو کنید.

چگونه با وجود تنبلی تخمدان باردار شویم؟

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان باید برای باردار شدن، تلاش بیش‌تری کنند. این بدان دلیل است که مقادیر بالای هورمون‌های مردانه، مانع از آزادسازی تخمک (تخمک‌گذاری) در این زنان می‌شود. با این حال، زنان مبتلا به این اختلال هم می‌توانند با مدیریت صحیح علائم تنبلی تخمدان و استفاده از روش‌های درمان ناباروری که باعث بهبود تخمک‌گذاری می‌شود، باردار شده و یک نوزاد سالم داشته باشند. 

برای افزایش شانس باروری با تنبلی تخمدان گزینه های متعددی پیش روی شما قرار دارد:

تغییر سبک زندگی برای باردار شدن با تنبلی تخمدان

شما می‌توانید با یکسری تغییرات در سبک زندگی خود، شانس بچه دار شدن خود را افزایش دهید:

 • حفظ تعادل وزن: حتی 5 تا 10 درصد کاهش وزن احتمال بارداری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • تغذیه سالم
 • کاهش قند خون
 • ورزش منظم
 • نظارت بر تخمک‌گذاری و زمان‌بندی روابط جنسی در نزدیکی دوره‌ی تخمک‌گذاری

تجویز دارو برای باردار شدن با تنبلی تخمدان

اگر موارد بالا را رعایت کرده‌اید و هنوز باردار نشده‌اید، شاید پزشک برای کمک به تخمک‌گذاری، بعد از انجام آزمایش، داروهای خاصی را تجویز کند. درمان دارویی تنبلی تخمدان شامل استفاده از یک یا ترکیبی از داروهای زیر است:

 • قرص‌های ضد بارداری می‌توانند در تنظیم هورمون‌‌ها و قاعدگی شما مؤثر باشند.
 • احتمال دارد پزشک برای شما داروهای کاهنده قندخون تجویز کند؛ زیرا می‌تواند خطر بروز پره اکلامپسی (فشار خون بارداری)، ماکروزومیا (جنین بزرگ)، دیابت حاملگی، زایمان زودرس و سقط جنین را کاهش دهد.
 • در صورت لزوم ممکن است پزشک زنان برای شما قرص های باروری تجویز کند؛ شما این دارو‌ها را فقط با مشورت پزشک می‌توانید مصرف کنید.

نمونه‌هایی از این دارو‌ها عبارتند از:

 • کلومیفن (Clomid)
 • ترکیبی از کلومیفن و متفورمین یا گنادوتروپین‌های تزریقی، مانند هورمون تحریک کننده‌ی فولیکول (Follicle-Stimulating Hormone: FSH) و هورمون لوتئینکننده (Luteinizing hormone: LH)
 • در برخی شرایط، لتروزول (Femara) توصیه می‌شود.

جراحی برای باردار شدن با تنبلی تخمدان

اگر دارو‌ها مؤثر نباشند، ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان جراحی را برای از بین بردن مقدار کمی از بافت تولید‌کننده‌ی هورمون‌های اضافه‌ی مردانه در تخمدان‌‌ها پیشنهاد کند.

روش‌های کمک باروری برای باردار شدن با تنبلی تخمدان

گزینه‌ی دیگر برای باردار شدن، لقاح در خارج از بدن (In Vitro Fertilization: IVF) است، که بهترین شانس برای حاملگی در مبتلایان به تنبلی تخمدان است. با این حال، این گزینه می‌تواند هزینه‌ی بالایی داشته باشد و معمولاً فقط در صورتی که روش‌های دیگر موثر نباشند، انتخاب می‌شود.

خوش‌بختانه اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، پس از شروع یک دوره درمانی با پزشک زنان و تغییر در سبک زندگی، باردار می‌شوند. شما می‌توانید درباره بهترین روش درمان تنبلی تخمدان با یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان از طریق سامانه مشاوره آنلاین پزشکی دکتر ساینا گفتگو کنید.

آیا باید به خاطر داشتن تنبلی تخمدان مراقبت‌های خاصی در حین بارداری انجام دهیم؟

همانطور که پیشتر گفتیم خانم‌های مبتلا به تنبلی تخمدان، بیش‌تر از دیگر خانم‌ها در معرض خطر سقط جنین و عوارض زایمان مانند دیابت حاملگی، زایمان زودرس، فشار خون ناشی از بارداری و ماکروزومی (برای نوزادان با وزن هنگام تولد 4000 گرم یا بیش‌تر) قرار دارند.

اگر PCOS دارید و باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، بسیار مهم است که هرچه سریعتر با پزشک زنان مشورت کنید. تشخیص این بیماری در اکثر خانمهای مبتلا به تنبلی تخمدان، مدتی طول می‌کشد. اما خبر خوب این است که هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود و شما سریعتر وارد مرحله درمان و مراقبت‌های قبل و حین بارداری شوید، بارداری شما موفقیت بیشتری خواهد داشت.

برای مشاوره با دکتر زنان همین حالا کلیک کنید :

 

تغذیه‌ مناسب برای بارداری با تنبلی تخمدان شامل چه مواردی می‌شود؟

خوردن غذاهایی سرشار از کربوهیدرات توسط زنان مبتلا به تنبلی تخمدان خطرناک است و شانس باردار شدن آنها را کاهش می‌دهد. متخصصین تغذیه معمولا به بیماران مبتلا به تنبلی تخمدان توصیه می‌کنند که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین داشته باشند. همچنین باید کربوهیدرات‌های ساده، از جمله نوشیدنی‌های شیرین (مانند آب میوه، نوشابه، نوشیدنی‌های ورزشی)، آب نبات و دسر را محدود یا از آن‌ها اجتناب کنند. به طور کلی، تنبلی تخمدان در دوران بارداری باید مانند بیماری دیابت حاملگی در نظر گرفته شود و دستورالعمل‌های مربوط به رژیم غذایی شخص باید به دیابت حاملگی شباهت داشته باشد. با این وجود، این رژیم غذایی برای تمام بانوان مناسب نیست و می بایست در مورد رژیم غذایی تنبلی تخمدان حتما با متخصص زنان مشورت کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.