مراحل زایمان طبیعی از درد تا تولد

مراحل زایمان طبیعی از درد تا تولد

زایمان طبیعی برای کسانی که هنوز آن را تجربه نکرده‌اند، مخلوطی از تصاویر دردناک یا خاطره‌های مخدوشی است که از دیگران شنیده‌اند. اما چرا به‌ جای شنیده‌ها به سراغ واقعیت‌های علمی نرویم؟ ما در این مطلب مراحل زایمان طبیعی را بدون هیچ کم و کاستی برای شما شرح داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

 

مرحله‌ی اول زایمان طبیعی : شروع دردهای زایمان

این مرحله شامل آغاز دردهای زایمان است تا زمانی که دهانه رحم مادر کاملاً باز شود. به طور کلی، مرحله‌ی اول بسته به دفعات زایمان مادر می‌تواند تا۲۰ساعت هم طول بکشد. در این مرحله، پزشک یا ماما میزان باز شدن دهانه رحم را بررسی می‌کنند و تا زمانی که انقباضات رحمی به نهایت حد خود نرسیده و دهانه رحم به طور کامل باز نشده باشد، عمل زایمان را شروع نمی‌کنند. شروع دردهای زایمان خود به سه مرحله تقسیم می‌شود:

درد اولیه‌ی زایمان

انقباضات اولیه‌ی رحم از این مرحله شروع می‌شود. سپس رفته رفته دهانه رحم شروع به باز شدن و رحم شروع به نازک شدن می‌کند. دردها کم کم شروع می‌شوند و تا ساعت‌ها به طول می‌انجامند. دردهای اولیه چندان شدید نیستند و فرد می‌تواند در ساعات اولیه آن‌ها را تحمل کند.

درد فعال زایمان

درد فعال به دردهایی گفته می‌شود که مدت زمان بیش‌تری به طول می‌انجامند و شدت آن‌ها نیز بیش‌تر از دردهای اولیه است. همچنین در مرحله‌ی درد فعال، دهانه‌ی رحم بازتر شده و فرد انقباضات بیش‌تری را تجربه می‌کند. البته علایم دیگری از قبیل گرگرفتگی، بی‌حالی و یا حتی درد در قسمت پاها و کمر نیز در این مرحله وجود دارد.

بهتر است مادران باردار این مرحله را نیز به خونسردی مدیریت کنند. به عنوان مثال، به منظور تحمل درد کمی تحرک داشته باشند و در خانه یا بیمارستان قدم بزنند. همچنین، دور شکم و کمر خود را گرم نگه ‌دارند تا کمی از دردشان کاسته شود.

دوره‌ی انتقال

 این مرحله از مراحل زایمان طبیعی نشان‌دهنده‌ی فرا رسیدن زمان زایمان است. مادر دردهای بسیار شدیدی تجربه می‌کند و دهانه‌ی رحم کاملاً باز می‌شود؛ البته، این مرحله مدت زیادی به طول نمی‌انجامد. از دیگر علایم دوره‌ی انتقال این است که احساس تخلیه‌ی روده به مادر دست می‌دهد، زیرا سر جنین در این مرحله از زایمان طبیعی به سمت پایین بوده و روده‌های مادر را تحت فشار قرار می‌دهد.

 

مرحله‌ی دوم زایمان طبیعی : متولد شدن نوزاد

این مرحله شامل باز شدن کامل دهانه رحم تا متولد شدن نوزاد می‌شود. تخت‌های مخصوص زایمان طبیعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به مادر کمک کنند که با قرار گرفتن به حالت نیمه‌نشسته،‌ زایمان طبیعی را انجام دهد. زایمان طبیعی بدون استفاده از هیچ‌گونه ماده‌ی بیهوشی یا بی‌حسی صورت می‌گیرد. در این مرحله، پزشک ابتدا از باز بودن دهانه‌ی رحم به اندازه 10سانتی‌متر اطمینان حاصل می‌کند. سپس از مادر می‌خواهد تا به سمت پایین شکم خود فشار بیاورد. همچنین، از مادر خواسته می‌شود تا نفس‌های عمیق نیز بکشد، زیرا طی زایمان طبیعی دو مورد به تولد فرزند کمک می‌کند. اول فشار مادر به سمت پایین شکم که باعث انقباضات بیش‌تر رحم می‌شود و دیگری دم و بازدم عمیق که باعث فشار آوردن دیافراگم بر شکم می‌شود.

زایمان طبیعی ممکن است از چند دقیقه تا دو ساعت به طول انجامد. جنین باید به درستی و با زاویه‌ای صحیح مسیر رحم را تا بیرون بدن مادر طی کند. سخت‌ترین مرحله‌ی زایمان، خروج اولین قسمت بدن جنین (یعنی سر او) از واژن مادر است. معمولاً به منظور خروج سر جنین قبل از رسیدن سر به واژن، دهانه‌ی واژن را کمی برش می‌دهند تا سر جنین به راحتی بیرون آید. پس از آن، مادر باید باز هم زور بزند و نفس عمیق بکشد تا شانه‌های جنین به نوبت از بدن او خارج شوند. پس از خروج شانه‌ها، جنین سریعاً از بدن مادر بیرون آمده و متولد می‌شود.

 

مرحله‌ی سوم زایمان طبیعی : خروج جفت

این مرحله نیز شامل تولد نوزاد تا زمان بیرون آمدن کامل جفت از بدن مادر می‌شود. همان طور که می‌دانید، جفت بافتی است که بدن مادر را به رحم وصل می‌کند تا به وسیله‌ی بندناف، به جنین غذا و اکسیژن برساند و مواد زاید جنین را دفع کند.

بعد از این که نوزاد از بدن مادر بیرون می‌آید، تا چند لحظه رحم هیچ گونه انقباضی ندارد تا این که دوباره یک انقباض دیگر صورت گیرد. در این انقباض، جفت به همراه کمی خون بیرون می‌آید.

در پایان مراحل زایمان طبیعی، در صورتی که در واژن برش ایجاد شده باشد، آن را با نخ جذبی بخیه می‌زنند.

تردیدها و ترس‌ها از زایمان طبیعی را کنار بگذارید و با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. همین الان هم می‌توانید این کار را انجام دهید. برای گفتگوی تلفنی یا مشاوره‌ی آنلاین با پزشک کافیست اینجا را کلیک کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.