زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود؟

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

خانم‌های باردار ممکن است بر اساس ترجیح خود یا بنا بر نظر پزشک، به ‌جای زایمان طبیعی، به سراغ سزارین بروند. غالباً دلایلی مانند مشکلات حاملگی، زایمان‌های متعدد و عوارض زایمان در این تصمیم تعیین‌کننده هستند، اما در هر صورت، علائم و عوامل معین برای تعیین بهترین زمان انجام عمل سزارین در نظر گرفته می‌شود. در این مطلب درباره‌ی تاریخ زایمان سزارین و باید و نبایدهای این عمل اشاره کرده‌ایم.

 

زایمان سزارین در هفته چندم انجام می‌‍شود؟

حتی اگر عوارض حاملگی وجود داشته باشد، پزشکان تمام تلاش خود را خواهند کرد تا پس از هفته 37 بارداری سزارین را انجام دهند(البته تا وقتی که به کودک یا مادر آسیبی نرسد). البته نوزادان با سرعت‌های مختلفی رشد می‌کنند و برخی از آن‌ها آماده نیستند که در سن 37 هفتگی به دنیا بیایند. طی یک دهه‌ی گذشته، پزشکان انواعی از زایمانهای دیررس و زودرس را مورد مطالعه قرار داده‌اند. یک کشف شگفت‌آور این است که نگرانی‌هایی که در مورد سلامتی کودک طی زایمان‌های زودرس وجود دارد، همچنان تا زمان رسیدن جنین به سن حدود 39 هفته وجود دارد و از بین نمی‌رود. بنابراین نوزادان متولدشده قبل از 39 هفته ممکن است هنوز برخی از مشکلات سلامتی را که نوزادان نارس یا زودرس با آن روبه‌رو هستند، داشته باشند.

اما در مورد نوزادانی که دیرتر از موعد، سزارین می‌شوند، تحقیقات نشان داده است که آن‌ها نیز ممکن است با تأخیر در رشد که تا سن دو سالگی ادامه دارد مواجه شوند، به خصوص در زمینه‌ی به حرف آمدن کودک. بنابراین توصیه‌ای که به مادران باردار داریم این است که اگر مشکل پزشکی یا اورژانسی ندارند، تا حد ممکن حالت ناخوشایند دوره‌ی بارداری را تحمل کنند و اجازه دهند تا فرزندشان در سن ۳۹ هفتگی به دنیا بیاید.

علت تغییر تاریخ زایمان توسط برخی از والدین چیست؟

امروزه شاهد والدینی هستیم که می‌خواهند تاریخ تولد نوزادشان را طبق میل خود تغییر دهند. والدین برای این کار خود دلایل مختلفی دارند، از جمله:

 • ممکن است بخواهند از تاریخهایی که در آن خانواده‌هایشان با غم و اندوه مواجه بوده‌اند، مانند سالگرد درگذشت یک دوست عزیز یا یک لحظه ناراحت‌کننده‌ی دیگر برای انجام زایمان خودداری کنند.
 • ممکن است بخواهند برای تاریخ زایمان سزارین از دیگر روزهای به یادماندنی مانند روزهای تولد و تعطیلات اجتناب کنند تا نوزادشان یک روز منحصر به خود داشته باشد. 
 • ممکن است بخواهند به منظور بزرگداشت تاریخ‌‌های خاص، فرزندشان را در این روزهای به خصوص، به روش سزارین زایمان کنید.
 • نکته‌ دیگری که ممکن است برای تاریخ سزارین در نظر گرفته شود، زمان مدرسه رفتن کودک است. احتمالاً برای اجتناب از تولد کودک در فصل‌هایی که به آن علاقه ندارند، نمی‌توانند کاری کنند! اما تفاوت چند روز با فصل بعدی ممکن است تعیین کند که کودک روز تولد خود را در مدرسه بگذراند یا در تعطیلات عید.

 

 • ممکن است برخی از والدین مساله زمان ورود کودک به مدرسه را برای تاریخ زایمان سزارین در نظر بگیرید. برای مثال برای شروع مدرسه، بسیاری از مدارس برای بچه‌های کلاس اول، تنها کسانی را که نیمه‌ی اول سال به دنیا آمده‌اند، می‌پذیرند. بنابراین برخی شاید بخواهید که تمام تلاش خود را کنید تا فرزندشان قبل از ماه مهر به دنیا بیاید و ‌»نیمه‌اولی» محسوب شود.
 • بعضی از افراد هم یک روز هفته را نسبت به روز دیگر برای زمان زایمان سزارین ترجیح می‌دهند و از پزشک یا بیمارستان مربوطه می‌خواهند که آن روز را برایشان رزرو کند. برای مثال، روز جمعه را انتخاب می‌کنند تا همسرشان یا سایر اعضای خانوادهاشان در چند روز اول پس از زایمان در کنارشان باشند.

دلیل انتخاب هر چه که باشد، متأسفانه ممکن است به انتخاب والدین صورت گیرد و گاه نیازی نمی‌بینند که حتی بخواهند کسی را برای این کار توجیه کنند و کاملاً خودسرانه دست به تغییر تاریخ زایمان سزارین می‌زنند. اما والدین در نظر نمی‌گیرند که هر چه سن افراد بالاتر می‌رود، روز تولدشان اغلب اهمیت کم‌تری می‌یابد. کودک آن‌ها ممکن است به دلیل ناآگاهی والدین، با یکسری عوارض و مشکلات مواجه شود. در ادامه در مورد خطراتی که زایمان زودهنگام یا دیرهنگام برای کودک دارد، صحبت خواهیم کرد.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

تغییر تاریخ زایمان چه عوارضی در پی دارد؟

نوزادانی که در هفته‌ی 37 بارداری به دنیا می‌آیند، رسیده محسوب می‌شوند. اما نوزادانی که قبل از 37 هفته به دنیا آمده‌اند، نارس هستند و در معرض خطر عوارض بعد از زایمان قرار دارند، از جمله:

 • سندرم پریشانی تنفسی (Respiratory Distress Syndrome (RDS))
 • تاکی‌پنیای گذرا (تنفس کم عمق و سریع)
 • ذات‌الریه
 • احتمال افت دمای بدن نوزاد (هایپوترمی)
 • آپنه (عدم تنفس)
 • برادیکاردیا (کاهش ضربان قلب)
 • عفونت یا سپسیس
 • زردی طولانی
 • دستگاه گوارش نابالغ
 • کم‌خونی

کسانی که به دلخواه تاریخ تولد فرزندشان را تغییر می‌دهند باید بدانند که بی‌شک فرزندشان را با عوارض گفته‌شده در مورد زایمان زودرس یا دیررس مواجه خواهند کرد. بنابراین،برنامهریزی زمان زایمان سزارین باید با مشورت پزشک متخصص انجام شود که بتواند هم مزایا و هم خطرات این روش را در نظر بگیرد و شما را از آن‌ها آگاه کند. تاریخ زایمان سزارین بسته به شرایط خاص شما و سیاست‌های ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در هر بیمارستان متفاوت خواهد بود.

بهترین تاریخ زایمان سزارین چه موقع است؟

در صورتی که بارداری، اولین یا دومین بارداری مادر باشد، به احتمال زیاد هفته‌ی 39 بهترین زمان زایمان سزارین خواهد بود. اما اگر بارداری سوم و یا بیش‌تر باشد، زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می‌شود؟ در این صورت شاید پزشک توصیه کند که زایمان سزارین مادر به هفته 38 نزدیک‌تر شود، زیرا ممکن است خطراتی مادر یا فرزند را تهدید کنند.

در مورد افرادی که در دسته‌ی اول قرار می‌گیرند، عوارض و خطرات سزارین بین ۲ تا ۳ درصد است. این عوارض می‌توانند شامل خون‌ریزی، عفونت و آسیب به مثانه یا روده باشند. اما به طور کلی هر چه که فرد سابقه‌ی بیش‌تری در عمل سزارین داشته باشد، خطر ناشی از سزارین بیش‌تر می‌شود.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.