آنچه زنان باردار درباره‌ی عوارض سزارین نمی‌دانند

آنچه زنان باردار درباره‌ی عوارض سزارین نمی‌دانند

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

به طور کلی، زایمان سزارین نسبت به سایر عمل‌های جراحی یک عمل بسیار بی‌خطر است. در واقع بیش‌تر عوارض سزارین به دلیل خود عمل نیست، بلکه ناشی از عواملی است که باعث این نوع زایمان شده است. به عنوان مثال، زنی که جفت او خیلی زود از بندش جدا شود ممکن است نیاز به زایمان سزارین اضطراری داشته باشد. این نوع زایمان می‌تواند خون‌ریزی قابل توجهی داشته باشد. در این حالت، مشکلات در درجه‌ی اول ناشی از قطع جفت است، نه خود عمل جراحی سزارین.

در شرایط دیگر در حین زایمان طبیعی ممکن است مادر به صورت اورژانسی نیاز به زایمان سزارین داشته باشد. در این شرایط ممکن است زمان لازم برای بی‌حسی اپیدورال یا ستون فقرات وجود نداشته باشد (زیرا فرآیند انجام این نوع بیهوشی پیچیده است) و ممکن است بیهوشی عمومی لازم باشد. بنابراین در این مورد هم عوارض ناشی از سزارین، ناشی از نوع بیهوشی است و نه عمل جراحی. عوارض بیهوشی عمومی به طور قابل توجهی بیش‌تر از مواردی است که با بی‌حسی نخاعی یا اپیدورال انجام می‌شود.

 

عوارض زایمان سزارین شامل چه مواردی می‌شود؟

برخی از عوارض احتمالی زایمان سزارین به شرح زیر است:

تب یا عفونت بعد از زایمان سزارین

پس از پارگی غشاءها طی زایمان سزارین، بافت‌های مختلف -به ویژه رحم- مستعد ابتلا به عفونت هستند. باکتری‌هایی که به طور عادی در مهبل زندگی می‌کنند و عموماً بی‌ضرر هستند، به راحتی در رحم پخش می‌شوند. اگر باکتری در رحم باشد، برش زایمان سزارین ممکن است منجر به اندومتریت (عفونت رحم) شود.

برخی از زنان به جای این که دچار عفونت داخلی رحم شوند، در محل برش در لایه‌های بیرونی پوست دچار عفونت می‌شوند. به این حالت اغلب عفونت زخم پس از سزارین گفته می‌شود. عفونت‌های زخم اغلب با تب و درد شکم همراه هستند.

عفونت پوست یا هر لایه‌ای از بافت که بریده شده باشد به طور طبیعی با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. این عفونت‌ها همچنین می‌توانند باعث ایجاد آبسه‌هایی شوند که با چرک پر می‌شوند.

در صورت وجود آبسه، ممکن است پزشک مجبور شود مجدداً زخم را باز کند تا محل آلوده را تخلیه و تمیز کند. بهبودی مادر پس از این نوع عوارض سزارین، کندتر از حالت عادی صورت می‌گیرد.

از دیگر معایب زایمان سزارین این است که گاهی اوقات، عفونت می‌تواند به اندام‌های دیگر گسترش یابد یا باکتری‌هایی که زخم را آلوده می‌کنند، بسیار تهاجمی شوند. این عفونت‌ها نادر هستند، اما می‌توانند خطرناک باشند. با درمان مناسب، مانند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و بستری شدن، حتی جدی‌ترین عفونت‌ها هم قابل درمان هستند.

اندومتریت بعد از زایمان سزارین

اندومتریت می‌تواند یکی دیگر از عوارض سزارین باشد. این مشکل در زنانی که زایمان سزارین داشته‌اند نسبت به آن‌هایی که زایمان طبیعی داشته‌اند، ۵ تا ۲۰ برابر بیش‌تر اتفاق می‌افتد. خوشبختانه، تقریباً همه‌ی موارد اندومتریت را می‌توان با آنتی‌بیوتیک درمان کرد و به نظر نمی‌رسد که این نوع عفونت زنان در آینده از بارداری‌های ایمن جلوگیری کند.

در موارد بسیار نادر، عفونت اندومتریت ممکن است جدی شده و نیاز به هیسترکتومی داشته باشد. همچنین در موارد بسیار نادرتر، عفونت ممکن است منجر به مرگ شود.

مهم است که بدانید که این عارضه‌ها به قدری نادر هستند که متخصصان زنان زایمان در کل دوره‌ی شغلی خود فقط یک مورد هیسترکتومی یا مرگ ناشی از عفونت را می‌بینند. مشکلاتی از این قبیل معمولاً پس از انجام کار طولانی، هنگامی که غشاءها مدت زیادی قبل از شروع عمل جراحی پاره شده‌اند، بیش‌تر دیده می‌شوند.

آتونی رحم بعد از زایمان سزارین

پس از زایمان نوزاد و خروج جفت، رحم باید جمع شود تا رگ‌های خونی که جفت را در دوران بارداری تغذیه کرده‌اند، بسته شوند. آتونی رحم زمانی اتفاق می‌افتد که رحم آرام و بدون تنش باقی بماند. این مشکل می‌تواند بعد از زایمان طولانی یا تولد یک نوزاد بزرگ یا دوقلو اتفاق بیفتد.

هنگامی که رحم آتونی دارد، خون‌ریزی ممکن است خیلی سریع باشد. خوشبختانه، تعدادی داروی بسیار مؤثر برای معالجه آتونی رحم تولید شده است. بیش‌تر این داروها از انواع مواد طبیعی در بدن به نام پروستاگلاندین‌ها ساخته شده‌اند.

با استفاده از پروستاگلاندین‌ها، عوارض طولانی مدت ناشی از آتونی رحم بسیار نادر است. اما اگر داروها اثر نکنند و خون‌ریزی قابل توجه باشد، ممکن است برای مادر جراحی جهت برداشتن رحم لازم باشد.

خون‌ریزی بعد از زایمان سزارین

در حالی که متوسط از دست دادن خون برای زایمان واژینال در حدود 500 سی‌سی (حدود دو فنجان) است، میانگین خون‌ریزی در سزارین دو برابر بیش‌تر است و با مقداری در حدود چهار فنجان خون برابری می‌کند.

دلیل این امر این است که رحم باردار یکی از بزرگ‌ترین منابع خون در میان اندام‌های بدن است. در هر زایمان سزارین، رگ‌های خونی بزرگی قطع می‌شوند، زیرا جراح دیواره‌ی رحم را باز می‌کند تا به کودک دسترسی پیدا کند.

بیش‌تر خانم‌های سالم باردار می‌توانند این مقدار از ریزش خون را بدون هیچ مشکلی تحمل کنند. اما گاهی اوقات، از دست دادن خون می‌تواند بیش‌تر از مقدار ذکرشده باشد و عوارضی ایجاد کند.

عوارض خطرناک مختلفی می‌توانند در پی از دست دادن خون در طول زایمان سزارین یا بعد از آن اتفاق بیفتند که عبارتند از خون‌ریزی بعد از زایمان، آتونی و شوک.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

سایر عوارض زایمان سزارین

 •  آسیب‌دیدگی اندام‌های داخلی
 • هیسترکتومی اورژانسی
 • لخته شدن خون
 • واکنش به دارو یا بیهوشی
 • مشکلات عاطفی
 • بافت اسکار و مشکل در زایمان‌های بعدی
 • مرگ مادر
 • آسیب به کودک

خوشبختانه عوارض جدی ناشی از زایمان سزارین نادر است. در کشورهای توسعه‌یافته، مرگ مادر نیز بر اثر زایمان سزارین بسیار نادر است. مرگ در خانم‌هایی که زایمان سزارین دارند، بیش‌تر از خانم‌هایی است که زایمان واژینال انجام داده‌اند، اما احتمالاً مرگ مادر مربوط به عوارض دوره‌ی بارداری است که انجام زایمان سزارین را ضروری می‌کند.

چه عواملی خطر عوارض سزارین را افزایش می‌دهد؟

بسیاری از عوارض زایمان سزارین غیرقابل پیش‌بینی و بسیار نادر است، اما مواردی وجود دارد که عوارض را بیش‌تر می‌کند. این عوامل خطرزا شامل موارد زیر است:

 • چاقی
 • اندازه‌ی بزرگ نوزاد
 • عوارض اضطراری که نیاز به زایمان سزارین دارد
 • زایمان طولانی یا سابقه‌ی جراحی
 • داشتن بیش از یک کودک
 • حساسیت به بیهوشی، داروها یا لاتکس
 • عدم تحرک مادر
 • تعداد کم گلبول‌های خون مادر
 • استفاده از بی‌حسی اپیدورال
 • زایمان زودرس
 • دیابت

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.