نزدیکی در زمان بارداری؛ آری یا خیر؟

نزدیکی در زمان بارداری؛ آری یا خیر؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

احتمالاً شما و همسرتان طی دوران بارداری با سؤالات مختلفی درباره‌ی رابطه‌ جنسی درگیر خواهید بود؛ مثل این سوال که آیا نزدیکی در زمان بارداری خطرناک است و به جنین آسیب می رساند؟ یا اینکه چه نوع پوزیشن هایی در بارداری ممنوع است و سوالاتی از این دست. ارتباط صمیمی شما با همسرتان، یکی از الزامات یک زندگی زناشویی لذت‌بخش در حین و بعد از بارداری است. ما در این مطلب از مجله سلامت دکتر ساینا به سؤالات پرتکرار کاربران درباره‌ سکس در دوران بارداری و کم و کیف آن پرداخته‌ایم. 

 

آیا داشتن رابطه جنسی در بارداری مجاز است؟

در صورتی که بارداری شما عادی باشد، انجام رابطه‌ جنسی بخش طبیعی و عادی این دوران است. آمیزش جنسی به جنین که به خوبی توسط عضلات شکمی و عضلات رحمی محافظت می‌شود، آسیبی نمی‌رساند. باید بدانید که انقباضات ارگاسم با انقباضات زایمان مشابه نیست.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که در هفته‌های آخر بارداری از برقراری رابطه‌ جنسی اجتناب کنید، با این عقیده که هورمون‌های موجود در مایع منی می‌توانند انقباضات رحم را تحریک کنند. اما انقباضات ارگاسم مانند انقباضات زایمان نیست، بنابراین مشکلی در این مورد وجود نخواهد داشت.

در چه شرایطی نباید طی بارداری رابطه‌ جنسی برقرار کرد؟

در شرایط خاص ممکن است پزشک تشخیص دهد که نزدیکی در بارداری برای شما مضر است. این موارد به این ترتیب است:

 • در معرض خطر سقط جنین قرار دارید یا سابقه‌ی سقط جنین داشته‌اید.
 • در معرض خطر زایمان زودرس هستید (داشتن انقباضات قبل از هفته‌ی سی و هفتم بارداری).
 • بدون علت مشخص خون‌ریزی، ترشحات یا گرفتگی واژن دارید.
 • کیسه‌ی آمنیوتیک شما در حال نشت مایعات است.
 • طی دوران بارداری گردنه‌ی رحم شما خیلی زود باز شده‌است و کودک شما در فاصله‌ی خیلی کمی از رحم قرار دارد.
 • دوقلو یا چند قلو حامله هستید.
 • در چه شرایطی طی بارداری نباید رابطه جنسی برقرار کرد

در نظر داشته باشید که اگر پزشکتان به شما توصیه کرده‌است که نزدیکی در زمان بارداری برای شما مضر است، این امر نه تنها شامل مقاربت جنسی می‌شود، بلکه هر فعالیتی را که منجر به ارگاسم یا برانگیختگی جنسی گردد، در بر می‌گیرد.

چنانچه باردار هستید و این سوال ذهنتان را درگیر کرده است که آیا برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری برای شما یا جنینتان خطرناک است یا خیر. کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید تا سوالات خود را از بهترین دکتر زنان و زایمان بپرسید. کادر متخصصان دکتر ساینا در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان همین حالا کلیک کنید :

آیا سکس دردناک در دوران بارداری طبیعی است؟

شما نباید هنگام نزدیکی در زمان بارداری احساس درد کنید. رحم شما در حین ارگاسم منقبض می‌شود، اما اگر این انقباض دردناک یا منظم شود، حتماً باید با پزشک خود تماس بگیرید. در این حالت لازم است که رابطه‌ جنسی را قطع کنید و اگر خونریزی واژینال دارید یا کیسه‌ آب شما پاره شده‌است، فوراً به مرکز درمانی مراجعه کنید (لکه‌بینی طبیعی است). حتماً توجه کنید که پس از پاره شدن کیسه آب هیچ چیزی نباید وارد واژن شما شود.

کدام پوزیشن سکس در بارداری بهتر است؟

با بالا رفتن ماه‌های بارداری، طبیعی است که پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که نزدیکی را در دوران بارداری برای شما راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کند. بعد از ماه چهارم بارداری، زنان به هنگام دراز کشیدن به پشت ممکن است احساس تهوع یا سرگیجه کنند. این امر به دلیل افزایش وزن رحم و فشار وارده بر شریان‌های اصلی خون است. بنابراین برخی از پوزیشن‌های قبلی را فراموش کرده و از پوزیشن‌های زیر استفاده کنید:

 • رابطه‌ جنسی از پشت یا همان پوزیشن داگی‌استایل
 • پوزیشنی که زن روی مرد قرار می‌گیرد
 • پوزیشن قاشقی که همسران به‌صورت کنار هم خوابیده رابطه برقرار می‌کنند
 • پوزیشن ایستاده
 • پوزیشن پهلو به پهلو

اگر بارداری خللی در روابط زناشویی شما ایجاد کرده‌است، همین حالا می‌توانید از طریق سامانه‌ پزشکی دکتر ساینا با یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان گفتگو کنید. برای شروع مشاوره آنلاین کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید.

چرا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می‌کند؟

تغییرات میل جنسی طی بارداری در زنان متفاوت است. برخی از زنان با افزایش میل جنسی روبه‌رو می‌شوند، ارگاسم سریع‌تر را تجربه می‌کنند، هنگام بارداری بیش‌تر تحریک می‌شوند و دوست دارند که بیش‌تر از قبل رابطه‌ جنسی داشته باشند. اما میل جنسی برخی از خانم‌ها کاملاً از بین می‌رود یا کم می‌شود. هر دو حالت کاملاً طبیعی هستند.

با افزایش هورمون استروژن و پروژسترون در دوران بارداری، حساسیت در سینه‌ها و جریان خون در ناحیه تناسلی بیش‌تر می‌شود. برخی از زنان به لحاظ عاطفی دوست دارند که بیش‌تر با همسر خود باشند. از سویی دیگر، در این دوران نگرانی‌های قبلی درباره‌ رابطه‌ جنسی ایمن و پیشگیری از بارداری را ندارند. در ماه‌های اول شکم هنوز کوچک است و طبیعی است که بیش‌تر از قبل رابطه‌ جنسی داشته باشید. اما اگر شما جزء دسته از افرادی هستید که تمایلی به برقراری رابطه‌ جنسی در دوران بارداری ندارید یا نگران جنین هستید، این مسئله کاملاً طبیعی است. همین حالا می‌توانید با یکی از روان‌شناسان یا متخصصان زنان و زایمان سامانه‌ پزشکی دکتر ساینا گفتگو کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان همین حالا کلیک کنید :

ده‌ها مطلب مفید درباره‌ مشکلات دوران بارداری در مجله سلامت دکتر ساینا قرار گرفته‌است. اگر در دوران باردای به سر می‌برید، حتماً این مقالات آموزنده را مطالعه کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.