درد زیر شکم در بارداری نشانه‌ی چیست؟

درد زیر شکم در بارداری نشانه‌ی چیست؟

یکی از انواع مشکلاتی که زنان در دوران بارداری با آن مواجه می‌شوند، درد زیر شکم است. درد‌های ناحیه‌ی شکم یا گرفتگی عضلات آن در دوران بارداری شایع است، اما نگرانی ندارد؛ چرا که معمولاً علت درد زیر شکم در اوایل بارداری، رشد رحم است. با این حال، برخی اوقات این مشکل می‌تواند نشانه‌ی یک خطر جدی باشد.

اگر درد خفیف و موقتی باشد، جای نگرانی وجود ندارد و با استراحت کردن از بین می‌رود. در ادامه به بررسی انواع درد زیر شکم در بارداری می‌پردازیم و موارد جدی را که نیاز به بررسی پزشک دارند، بررسی می‌کنیم؛ همچنین، روش‌هایی معرفی می‌کنیم که به تسکین این نوع دردها کمک می‌کنند.

 

چه عواملی باعث درد زیر شکم در بارداری می‌شوند؟

بدن در دوران بارداری، هر ماه دچار تغییرات زیادی می‌شود و به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها درد‌هایی در ناحیه‌ی شکم خود تجربه می‌کنند. درد زیر شکم در بارداری با بزرگ‌تر شدن شکم شروع می‌شود و در سه ماهه‌ی دوم و سوم افزایش می‌یابد. بیش‌ترین میزان درد در هفته‌های آخر بارداری رخ می‌دهد که شکم در بزرگ‌ترین اندازه‌ی خود قرار دارد.

درد زیر شکم در بارداری به دلایل مختلفی از جمله شکل بدن، نوع بارداری، میزان انعطاف پوست و دیگر عوامل و شرایط پزشکی بستگی دارد. البته این درد در بیش‌تر موارد نگران‌کننده نیست و با گذشت زمان یا اتمام دوران بارداری از بین می‌رود. برخی از رایج‌ترین دلایل درد زیر شکم در بارداری به شرح زیر هستند:

کشش

در کلیه‌ی مراحل بارداری، پوست و ماهیچه‌های فرد باردار به شدت در حال تغییر و کشیده شدن هستند. این موضوع سبب بروز مشکلاتی مانند ترک پوستی، خارش و درد می‌شود. ناحیه‌ی زیر شکم در مرکز این تغییرات قرار دارد و ممکن است در این فرایند تحریک شود.

فشار رحم

در سه ماهه‌ی اول بارداری، رحم نسبتاً كوچك است و خارج از لگن خاصره قرار نمی‌گیرد. اما با رشد جنین، رحم فراتر از موقعیت معمول خود قرار می‌گیرد و با گذشت زمان، افزایش فشار روی ناف ممکن است باعث ایجاد درد، خارش و ناراحتی شود. علاوه بر این، فشار حاصل از ترشح مایع آمنیوتیک (Amniotic Fluid) و رشد جنین سبب بروز درد زیر شکم در بارداری می‌شود.

فتق ناف (Umbilical Hernia)

فتق ناف هنگام فشار بیش از حد به شکم اتفاق می‌افتد. البته این وضعیت فقط مربوط به زنان باردار نیست. زنانی که دارای اضافه وزن هستند، بیش‌تر در معرض این عارضه قرار دارند. علاوه بر درد شکم، ممکن است متوجه وجود برآمدگی در نزدیکی ناف و یا دچار تورم و استفراغ شوید.

در صورت وجود هر یک از این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که این مشکل درمان نشود، می‌تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

عفونت روده

عفونت روده ممکن است باعث درد شدید در ناحیه‌ی شکم شود و معمولاً همراه با علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ، اسهال و تب است. این نوع عفونت می‌تواند در دوران بارداری یک مشکل جدی باشد و باید توسط پزشک معالجه شود و داروهایی برای کنترل استفراغ و درد ناشی از آن تجویز شود.

سوراخ کاری یا پیرسینگ ناحیه شکم (Piercing)

وجود سوراخکاری یا پیرسینگ در ناحیهی شکم یا ناف و استفاده از جواهرات در این ناحیه می‌تواند منجر به بروز درد و عفونت در دوران بارداری شود. اگر قصد دارید که در دوران بارداری این جواهرات را خارج کنید، حتماٌ با پزشک خود صحبت کنید، چرا که ممکن است سبب بروز عفونت و آبسه شود.

 

برای کاهش درد زیر شکم در بارداری چه کنم؟

برای این که درد زیر شکم در بارداری را کاهش دهید، سعی کنید از اعمال فشار به آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به پهلو بخوابید یا با استفاده از یک بالش از شکم خود پشتیبانی کنید تا فشار کم‌تری به آن وارد شود.

استفاده از کمربند حاملگی می‌تواند به تسکین درد -مخصوصاً در هنگام ایستادن- کمک کند. شما می‌توانید از لوسیون‌های مخصوص بارداری جهت رفع خشكی و خارش پوست خود استفاده کنید.

استفاده از کمپرس گرم و سرد در ناحیه‌ای که احساس خارش یا درد می‌کنید، می‌تواند به تسکین درد کمک کند. از استفاده از کمپرس‌های خیلی گرم یا بسته‌های یخ که در حوله پیچیده نشده‌اند، خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث سوختگی و افزایش حساسیت ناف شود.

اگر درد ناشی از فتق ناف نباشد‌، ماساژ حاملگی می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

 

چه زمانی باید برای درد زیر شکم در بارداری به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد شما خیلی شدید است یا پوست ناحیه‌ی شکم ملتهب، قرمز یا ترک خورده است و یا علائم زیر را تجربه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

  • تب
  • استفراغ
  • تورم
  • گرفتگی
  • خون‌ریزی

در صورت بروز این علائم ممکن است درد زیر شکم ناشی از عواملی چون عفونت، فتق ناف و دیگر مشکلات پزشکی بوده و نیاز به درمان داشته باشد. برای اطمینان از دلیل درد زیر شکم، همین حالا می‌توانید به یکی از متخصصان زنان و زایمان سامانه‌ی دکتر ساینا متصل شوید و به صورت تلفنی یا آنلاین با پزشک گفتگو کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.

نظر مخاطبان
آسیه احمدپور
1399/7/18 21:29

سلام یک روز کامل است ک زیر شکمم درر میکنه دردش پنج دقیقه ی بار شروع میشه آیا جای نگرانی هست و باید ب پزشک مراجعه کنم

1399/7/27 14:48
دکتر ساینا
آسیه جان، اگه ادامه پیدا کرد حتماً با پزشکتون صحبت کنید. پزشک تشخیص می‌ده که نیاز به چک کردن حضوری وجود داره یا نه. اگه الان همچنان ادامه داره و امکان مشاوره حضوری ندارین، همین‌الان می‌تونین با یکی از پزشکان ما صحبت کنی.د