بهترین سن برای بارداری چه سنی است | بارداری تا چه سنی مجاز است؟

بهترین سن برای بارداری چه سنی است | بارداری تا چه سنی مجاز است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

امروزه به لطف وجود لوازم پیشگیری از بارداری و در دسترس بودن فناوری‌های کمک بارداری، زوج‌ها نسبت به گذشته کنترل بیش‌تری در رابطه با زمان بارداری خود دارند. به تأخیر انداختن بارداری امکان‌پذیر است، اما می‌تواند بارداری را سخت‌تر کند. به طور طبیعی، افزایش سن میزان باروری را کاهش داده و خطرات احتمالی بارداری‌های بعدی را افزایش می‌دهد. اما برخی می‌گویند که سن مناسب معینی برای بارداری وجود ندارد و تصمیم به فرزندآوری به عوامل زیادی، از جمله سن و آمادگی والدین، بستگی دارد.

این که بیش از 30 یا 40 سال دارید، به این معنی نیست که شما نمی‌توانید یک نوزاد سالم داشته باشید. در ادامه قصد داریم به بررسی شرایط بارداری در سنین مختلف و دوره‌های مختلف زندگی بپردازیم. در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به بررسی بهترین سن بارداری برای زنان و مردان پرداخته و عوامل مؤثر بر آن را بررسی می‌کنیم.

 

شانس بارداری در سنین مختلف چگونه است؟

بارداری در دوران 20 سالگی

زنان در دوران 20 سالگی زندگی خود بهترین شرایط باروری و بیش‌ترین شانس باردار شدن را دارند. در این زمان، آن‌ها بیش‌ترین تخمک‌های باکیفیت را در اختیار دارند و خطرات بارداری بسیار پایین است. به نظر می‌رسد که سن مناسب بارداری برای زنان، این دوران باشد. در سن 25 سالگی، احتمال بارداری پس از 3 ماه تلاش تقریباً 20 درصد است.

بارداری در دوران 30 سالگی

باروری در حدود 32 سالگی به تدریج کاهش می‌یابد و بعد از 35 سالگی، حتی کم‌تر می‌شود. تا این سن هر زن حدود 1 میلیون تخمک از دست داده‌است. تعداد تخمک‌ها به تدریج با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در سن 35 سالگی، احتمال بارداری پس از 3 ماه تلاش در حدود 12 درصد است. خطر سقط جنین و ناهنجاری‌های ژنتیکی نیز بعد از 35 سالگی افزایش می‌یابد. ممکن است مادر در این سن در دوران بارداری، هنگام زایمان و بعد از تولد نوزاد با عوارض بیش‌تری روبه‌رو شود.

تخمین زده می‌شود در سن 37 سالگی حدود 25000 عدد از تخمک‌های زن باقی مانده باشند. پس بارداری در سن 38 سالگی به بعد می‌تواند با خطرات زیادی همراه باشد. به همین دلیل، پزشک ممکن است غربالگری و آزمایش‌های اضافی را برای شما و نوزادتان توصیه کند.

کادر متخصصان زنان و زایمان سامانه‌ی دکتر ساینا در هر لحظه از شبانه‌روز پاسخگوی سؤالات شما هستند. برای مشاوره‌ آنلاین یا گفتگوی تلفنی با متخصصان، همین حالا می‌توانید برروی لینک زیر کلیک کنید.

برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان همین حالا کلیک کنید :

بارداری در دوران 40 سالگی

میزان باروری زنان در دوران 40 سالگی به شدت کاهش می‌یابد. در سن 40 سالگی، احتمال بارداری پس از 3 ماه تلاش در حدود 7 درصد است.

با گذشت زمان، کمیت و کیفیت تخمک‌های زنان کاهش می‌یابد. تخمک‌های قدیمی‌تر می‌توانند دارای مشکلات کروموزومی بیش‌تری باشند. این امر احتمال بروز نقص‌های مادرزادی را در کودک افزایش می‌دهد.

بیش‌تر زنان در دوران 40 سالگی زندگی خود هنوز هم می‌توانند باردار شوند و نوزاد سالم داشته باشند، اما ریسک بارداری در این سن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. این خطرات شامل موارد زیر هستند:

 • نیاز به زایمان از طریق سزارین
 • تولد نوزاد نارس
 • تولد نوزاد با وزن کم
 • مرده‌‌زایی
 • بیماری‌های مادرزادی

مشکلات پزشکی مانند دیابت و فشار خون بالا، در زنان بعد از 35 سالگی بیش‌تر دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به عوارض حاملگی مانند دیابت حاملگی و پری-اکلامپسیا (Pre-Eclampsia) شود.

باید توجه داشته باشید که بارداری در سن 43 سالگی با ریسک‌های زیادی همراه است. به همین دلیل بعد از 40 سالگی، پزشک آزمایش‌ها و کنترل‌های بیش‌تری انجام می‌دهد تا از عوارض احتمالی جلوگیری کند.

بهترین سن برای بارداری زنان چه سنی است؟

از نظر تئوری، زنان می‌توانند از شروع دوره‌ی قاعدگی تا یائسگی باردار شوند و سن متوسط باروری در زنان بین 12 تا 51 سال است. بنابراین، از نظر علمی آخرین سن بارداری زنان تا قبل از یائسگی است، اما در عمل معمولاً این طور نیست.

کارشناسان می‌گویند که بهترین زمان برای بارداری بین اواخر 20 سالگی و 30 سالگی است. این محدوده‌ی سنی با بهترین نتایج -هم برای شما و هم برای کودکتان- همراه است. در برخی از مطالعات، بهترین سن بارداری اول، اواسط 30 سالگی ذکر شده‌است.

 

چرا با افزایش سن احتمال بارداری کمتر می شود؟

هر زن حدود 2 میلیون تخمک دارد که تعداد آن‌ها به تدریج و با گذشت زمان کاهش می‌یابد. تا سن 37 سالگی، حدود 25000 تخمک باقی می‌ماند. هر زن در سن 51 سالگی، فقط 1000 تخمک دارد. ممکن است این تعداد هنوز هم زیاد به نظر برسد، اما کیفیت تخمک‌ها نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آندومتریوز، مشکلات لوله‌های رحمی و دیگر بیماری‌هایی که بر روی باروری تأثیر منفی دارند، افزایش می‌یابد.

به دلیل این عوامل‌، باروری شما به تدریج در حدود 32 سالگی کاهش می‌یابد و از 35 تا 37 سالگی‌، حتی کم‌تر می‌شود. شانس بارداری پس از سه ماه تلاش در سنین مختلف به شرح زیر است.

 • 18 درصد در 25 سالگی
 • 16 درصد در 30 سالگی
 • 12 درصد در سن 35 سالگی
 • 7 درصد در 40 سالگی

سایر عواملی ممکن است شانس بارداری شما را کاهش دهد، به شرح زیر است:

 • سیگار کشیدن
 • درمان‌های سرطان (مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی)
 • عفونت لگن

بهترین سن برای بارداری دوم چه سنی است؟

تحقیقات نشان داده‌است که فاصله‌ی کم‌تر از ۱۸ ماه و یا بیش‌تر از ۵ سال بین دو بارداری می‌تواند مشکلاتی را برای والدین و کودکان ایجاد کند.

 

بهترین سن بارداری برای مردان چه سنی است؟

باروری در مردان نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما این روند در مردان دیرتر از زنان اتفاق می‌افتد. کاهش باروری در مردان معمولاً از حدود 40 سالگی شروع می‌شود، پس می‌توان بهترین سن را برای پدر شدن این سن در نظر گرفت. چرا که پس از این سن، حجم مایع منی و تعداد اسپرم در مردان کاهش می‌یابد و تحرک اسپرم‌ها نیز کم‌تر می‌شود. اسپرم‌های یک مرد مسن بیش‌تر از اسپرم‌های یک مرد جوان دچار ناهنجاری‌های ژنتیکی می‌شوند.

هر چقدر سن یک مرد بیش‌تر باشد، مدت زمان بیش‌تری طول می‌کشد تا بتواند همسر خود را باردار کند و در این حالت او را -صرف نظر از سن همسر- بیش‌تر در معرض خطر سقط جنین قرار خواهد داد.

این بدان معنی نیست که یک مرد نمی‌تواند پس از 40 سالگی پدر شود، اما ممکن است انجام این کار برای او کمی دشوارتر از سنین جوانی باشد.

بارداری در سنین بالاتر فوایدی هم دارد!

به تأخیر انداختن بارداری، علاوه بر این که به شما فرصت می‌دهد تا پیشرفت شغلی بیش‌تری داشته باشید و رابطه‌ی خود را مستحکم‌تر کنید، مزایای دیگری هم برای شما و هم برای فرزندتان خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده‌است که مادرانی که سن بیش‌تری دارند، کم‌تر بر سر کودکان خود فریاد می‌زنند و آن‌ها را مجازات می‌کنند. فرزندان آن‌ها در دبستان نیز مشکلات اجتماعی، عاطفی و رفتاری کم‌تری دارند.

همچنین مطالعات نشان داده‌است که کودکانی که از مادران مسن‌تر متولد می‌شوند، به طور کلی سالم‌تر هستند و در مقایسه با همسالان خود که مادران جوان‌تری داشته‌اند، تحصیلات بهتری دارند.

بارداری در سنین بالاتر حتی ممکن است عمر را شما را طولانی‌تر کند. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌است که احتمال رسیدن به  سن 90 سالگی در زنانی که فرزند خود را دیرتر به دنیا آورده‌اند، بسیار بیش‌تر بوده‌است.

علاوه بر سن، عواملی دیگری نیز ممکن است بر نتایج بالا مؤثر باشد، اما این یافته‌ها نشان می‌دهند که تأخیر در فرزند‌آوری مزایایی نیز دارد.

 

چه زمانی باید برای مشکلات باروری به پزشک مراجعه کنید؟

اگر مدت زمان زیادی برای بارداری اقدام کرده‌اید اما موفق نشده‌اید، وقت آن است که به یک متخصص باروری مراجعه کنید. به طور کلی در شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر کم‌تر از 30 سال سن دارید و یک سال برای بارداری اقدام کرده‌اید.
 • اگر بیش از 30 سال دارید و 6 ماه برای بارداری اقدام کرده‌اید.

همچنین زوج‌هایی که دارای بیماری‌های ژنتیکی شناخته‌شده هستند یا کسانی که چندین مورد سقط جنین داشته‌اند، باید به پزشک یا متخصص باروری مراجعه کنند.

 

سخن پایانی درباره بهترین سن برای بارداری

هر چه زمان می‌گذرد، بارداری با چالش‌های بیش‌تری همراه است. با این وجود اگر در دوران 30 یا 40  سالگی قرار دارید، هنوز هم می‌توانید یک کودک سالم داشته باشید.

در نهایت، بهترین سن برای بارداری زمانی است که احساس کنید آمادگی انجام آن را دارید و پیشنهاد نمی‌شود که تا بهبودی شرایط مالی و یا رضایت از لحاظ شغلی صبر کنید تا برای داشتن فرزند اقدام کنید.

اگر فعلاً قصد ندارید که بچه‌دار شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با یک پزشک یا متخصص باروری صحبت کنید تا مطمئن شوید در آینده مشکلی درباره بارداری برای شما پیش نمی‌آید. برای دریافت مشاوره‌ی آنلاین پزشکی یا گفتگوی تلفنی با متخصصان زنان و زایمان و مامایی، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

همین حالا از بهترن متخصص زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.

نظر مخاطبان
زهرااسلامی
1399/4/28 16:0

منم فکر میکنم زود باشه اما دودلم

زهرااسلامی
1399/4/28 16:4

منم فکر میکنم زود باشه اما دودلم امروز رفتم برا بارداری اقدام کنم ۲ سال ۳ ماه عروسی کردم سن خودم ۲۱ شوهرم۳۲ از همین میترسم ک دیر بشه 😥😥 و سنش بیشتر بشه😢😢😭 اما خودمونم ی کوچلو بچه دوس دارم خدا را شکر معاینم کردن و سونو همه میم عالیی بود حالا جیکار کنم ..... قرصهامو بگیرم بخورم منظورم اسید فولیک و ویتامین