از هماتوم در بارداری چه می‌دانید؟

از هماتوم در بارداری چه می‌دانید؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

منظور از هماتوم در بارداری، نوعی خون‌ریزی واژن است که از آن به عنوان خون‌ریزی ساب کوریونیک (Subchorionic bleeding) نیز یاد میشود. هماتوم بارداری با تجمع غیرطبیعی خون بین جفت و دیواره‌ی رحم ایجاد میشود. علت این اتفاق هنوز به طور کامل درک نشده است. هر زمان که در دوران بارداری خون‌ریزی داشته باشید، احتمالاً نگران خواهید شد. در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در بارداری منجر به لکه بینی یا خون‌ریزی شود، با دیدن خون دستپاچه نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید. در همین ابتدا باید بدانید که در بسیاری از مواقع این امر بی‌ضرر بوده و قابل کنترل است. این امر بستگی به شدت و علت خون‌ریزی دارد. خونسردی خود را حفظ کنید و در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

هماتوم بارداری چیست و آیا باید از هماتوم در بارداری ترسید؟

هماتوم در بارداری به حالتی گفته میشود که خون‌ریزی بین کیسه‌ی آمنیوتیک (غشاءها) و دیواره‌ی رحم اتفاق میافتد. این امر میتواند ناشی از جدا شدن جفت از محل اصلی لانه‌گزینی باشد. نتیجه‌ی این اتفاق، خون‌ریزی غشاءهای کوریونی و لایه‌ی بیرونی کیسه‌ی آمنیوتیک است.

زمانی که افراد واژه‌ی «خون‌ریزی» را میشنوند، تصور میکنند که با مقدار زیادی خون مواجه خواهند شد. هماتوم در بارداری، آن قدر هم وحشتناک و شدید نیست. اکثر زنانی که این نوع خون‌ریزی را تجربه کردهاند، دوران بارداری را به طور کامل و به سلامت به پایان رسانیدهاند. آن‌ها میتوانند نوزادان سالمی به دنیا آورند. آن دسته از زنانی که با روشهای کمکی مانند IVF  (In Vitro Fertilization)باردار شدهاند، بیش‌تر در معرض هماتوم قرار دارند. سن نیز عامل مهمی در ایجاد این عارضه است. همچنین این حالت در اولین بارداری بیش‌تر دیده می‌شود.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

هماتوم در بارداری چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

هماتوم در بارداری تقریباً در دو درصد از کل حاملگی‌ها اتفاق می‌افتد. این عارضه علت حدود 20 درصد از کل خون‌ریزیها در سه ماهه‌ی اول بارداری است. میزان خون در هماتوم متغیر است. گاهی اوقات به اندازه‌ی یک لکهبینی است و گاهی نیز میتواند بیش‌تر باشد. رنگ خون میتواند صورتی، قرمز، قرمز روشن یا قهوه‌ای باشد. در این حالت، پزشک برای تشخیص علت از سونوگرافی استفاده خواهد کرد. خون‌ریزی در هر ناحیه از بدن در دوران بارداری ممکن است خطر بروز عوامل مختلف را افزایش دهد. آن دسته از زنانی که دچار خون‌ریزی شدید هستند، در معرض خطر سقط جنین و زایمان زودرس قرار دارند. با این وجود، این خطر به اندازه، محل، علائم و زمان بروز آن در دوران بارداری بستگی دارد.

 

آیا هماتوم در بارداری خطرناک است؟

هر چقدر هماتوم در بارداری شدیدتر باشد، احتمال عوارض آن نیز بیش‌تر خواهد بود. اما با این حال، این امر برای همه‌ی زنان صادق نیست. بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری خون‌ریزی را تجربه میکنند و در عین حال نوزادانی سالم به دنیا میآورند. در صورت خون‌ریزی یا لکه‌بینی، با پزشک خود تماس بگیرید. در این حالت او احتمالاً در مورد میزان، زمان و رنگ لکه‌بینی یا خون‌ریزی از شما سؤال خواهد کرد. توصیه‌ی کلی این است که در این حالت دراز بکشید و کم‌ترین میزان تحرک را داشته باشید. با توجه به نوع و حجم خون‌ریزی، ممکن است از شما خواسته شود تا برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت هماتوم در بارداری با سایر خون‌ریزی‌ها چیست؟

هماتوم در بارداری یکی از دلایل خون‌ریزی در این دوران است، اما علت آن دقیق مشخص نیست. این عارضه با لکه‌بینی متفاوت است. حدود ۲۰ درصد از زنان در سه ماه اول بارداری خود لکه‌بینی را مشاهده میکنند. غالباً، خون در چند روز اول بارداری، هنگامی که تخمک بارور شده و به لایه رحم وصل می‌شود، ظاهر خواهد شد. بسیاری از خانمها این خون‌ریزی را با پریود اشتباه میگیرند، چرا که در این حالت بارداری خیلی زود اتفاق افتاده است و آن‌ها هنوز نمیدانند که باردار هستند. لکه‌بینی می‌تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • آزمایش‌ها و تستهای مربوط به واژن
 • افزایش سطح هورمون
 • کاشت
 • ارتباط جنسی
 • انبساط رحم
 • تغییرات دهانه‌ی رحم، از جمله پولیپ‌های دهانه‌ی رحم

لکه‌بینی همان طور که از نامش پیدا است، بسیار محدود است و شامل مشاهده چند لکه خون است. مادران عزیز یادتان باشد که لکه بینی با خونریزی واژینال کاملا متفاوت است. بهتر است درصورت مشاهده لکه خون نیز این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا علت را ریشه‌یابی کند.

آیا منظور از هماتوم در بارداری، همان خون‌ریزی است؟

مادران عزیز یادتان باشد که هماتوم بارداری یا خونریزی ساب کوریونیک تنها یکی از دلایل خونریزی در دوران بارداری است و تا زمانی که پزشک سونوگرافی انجام ندهد نمی‌توان علت خونریزی را تشخیص داد. برای خون‌ریزیهای شدید دوران بارداری به جز خونریزی ساب کوریونیک میتوان به دلایل زیر اشاره کرد:

 • حاملگی مولار (یک بیماری نادر که منجر به تکثیر غیرعادی پرزهای جفتی در رحم می‌شود)
 • حاملگی خارج رحمی (حالتی که در آن تخمک در خارج از رحم بارور می‌شود)
 • پارگی رحم
 • جداسازی جفت از رحم
 • سقط جنین
 • زایمان زودرس (زودتر از ۳۷ هفته)

علائم جدیتر خون‌ریزی واژن غالباً با درد شکم و سرگیجه همراه است.

آیا هماتوم در بارداری خطرناک است؟

هماتوم در بارداری نمیتواند عامل خطرناکی باشد. تشخیص این موضوع به شرایط بیمار و علت به وجود آمدن آن بستگی دارد. بنابراین اگر میخواهید یک بارداری سالم و ایمن داشته باشید، در مراجعه به پزشک تعلل نکنید. علت هماتوم در بارداری هر چه که باشد، سبب آشفتگی مادر در دوران بارداری خواهد شد. به خصوص اگر علائم هماتوم بارداری را در نیمه‌ی اول بارداری مشاهده کردید، در مراجعه به پزشک متخصص زمان را از دست ندهید. در این مدت، فعالیتهای خود را به حداقل برسانید و سعی کنید استرس نداشته باشید.

 

خطرات بالقوه‌ی هماتوم در بارداری چیست؟

به یاد داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق هماتوم‎‎های بارداری، به خودی خود درمان میشوند، اما در موارد نادر، هماتوم بارداری میتواند باعث جداسازی جفت از دیواره‌ی رحم شده و خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد.

درمان هماتوم بارداری اندازه هماتوم بارداری

هماتوم بارداری و سقط جنین

علائم هماتوم بارداری میتواند یک جریان سنگین خون همراه با لخته باشد و یا به لکه‌بینی محدود شود. دلیل آن تنها با انجام سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

 اگر هماتوم بارداری به‌عنوان خون‌ریزی واژن تشخیص داده شود، پزشک معالج برای جلوگیری از سقط جنین اقدام به درمان خواهد کرد. گزینههای درمانی ممکن است شامل پروژسترون یا دیدروژسترون باشد. همچنین پزشک ممکن است به شما توصیه شود که موارد زیر را رعایت کنید:

 • استراحت مطلق داشته باشید.
 • از ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید.
 • از رابطه‌ی جنسی خودداری کنید.
 • از ورزش خودداری کنید.

هماتوم در بارداری با درمان و نظارت دقیق پزشکی به مادران کمک می‌کند تا نوزا خود را سالم به دنیا آورند.

 

کلام آخر دکتر ساینا درباره هماتوم بارداری

مادران باردار عزیز یادتان باشد که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در دوران بارداری منجر به لکه بینی یا خون‌ریزی شود. بسیاری از مواقع این امر بی‌ضرر بوده و قابل کنترل هستند، اما برخی دیگر به درمان و نظارت دقیق پزشکی نیاز دارند. به دلیل اهمیت دوران بارداری بهتر است در صورت مواجه شدن با هر نوع خونریزی واژینال حتما با پزشک خود تماس بگیرید. 

در صورت دریافت مشاوره تخصصی از بهترین دکتر زنان و زایمان کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید. کادر متخصصان زنان و زایمان دکتر ساینا در تمام ساعات شبانه‌روز آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

همین حالا از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشاوره بگیرید :

ده‌ها مطلب مفید دیگر مربوط به مشکلات قبل و حین باردای و نکات مربوط به بعد از زایمان در مجله سلامت دکتر ساینا قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقالات را مطالعه کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.