اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد اقاقیا سوالی دارید؟
اقاقیا

اقاقیا

acacia

درخت سریع‌الرشد و خزان پذیر با تاج گسترده و برگهایی مرکب از تعدادی برگچه بیضوی به رنگ سبز تیره که خوشه‌هایی آویخته گلهای معطر و سفید رنگ آن در اواسط بهار و اول تابستان ظاهر می‌شوند. گلها شبیه گل نخود بوده و عطر آنها در فضا می‌پیچد. حداکثر بلندی 25 متر و گسترده گی درخت به 15 متر می‌رسد.
اقاقیا در مکان آفتابی و در هر نوع خاک حتی خشک و فقیر به شرط آنکه غرقاب نباشد رشد می‌کند. شاخه‌های درخت شکننده هستند و ممکن است در اثر بادهای شدید آسیب ببینند. حداقل دمای قابل تحمل آن 15ـ درجه سانتیگراد است.

فواید اقاقیا

مصرف اقاقیا سردرد و سرگیجه را برطرف می کند.
مصرف اقاقیا باعث طول عمر می شود.
اقاقیا انرژی زاست.
مصرف اقاقیا برای حفظ فشار خون موثر است.
با التهاب و آرتریت مقابله می کند.
مانع بروز سرطان می شود.
کاهش دهنده وزن است.
اقاقیا بینایی را تقویت می کند.
برای سلامت قلب مفید است.
سیستم دفاعی بدن را تقویت میکند.
اثر سمی و مضر شیمی درمانی و پرتودرمانی را کاهش می دهد.
برای استحکام استخوان ها مفید است.
اقاقیا روند پیری را به تاخیر می اندازد.
مانع تهوع صبحگاهی می شود.
به عملکرد کلیه کمک می کند.
حالت اضطراب و استرس را برطرف می کند.
برای هضم غذا موثر است.
مصرف اقاقیا برای سلامت لثه ها مفید است.
از بروز آلرژی پیشگیری می کند.
برای سلامت کودکان مفید است.
خواص درمانی گل اقاقیا : آرام کننده ، مقوی ، قابض ، نرم کننده و صفرابر
برگ : ضد اسپاسم ، ملین و صفرابر
پوست : مقوی و ملین ملایم . امروزه به علت دانستن ترکیبات سمی مصرف درمانی آن بسیار محدود گشته است .
موارداستعمال در پزشکی سنتی : به عنوان قابض ، صفراآور ، پیشاب آور ، قی آور ، نرم کننده پوست ، ملین ، میکروب کش ، آرام بخش و نیرو بخش.

مطمئنید با مصرف اقاقیا مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر آرزو نهاوندی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر آرزو نهاوندی

مضرات استفاه از اقاقیا

امروزه به علت دانستن ترکیبات سمی مصرف درمانی آن بسیار محدود گشته است .

طریقه مصرف اقاقیا

مقدار و دستور مصرف : 4 – 3 گرم روزی سه بار به صورت دم کرده .
گل اقاقیا قابض تقویت کننده، آرام بخش،صفرا بر و درمان مناسبی برای سردرد میباشد. برای این منظور می توان گل اقاقیا را در آب جوشاند و سپس مصرف نمود. جوشانده برگ تازه این گیاه در آب و نشستن در وان که داخل آب آن از این محلول ریخته شده باشد درمان مناسبی برای زخم بواسیر و ترشحات سفید زنانه است. برای بهبود زخمها و ترمیم جای آنها می توان از کوبیده شده برگ تازه اقاقیا به شکل ضماد استفاده کرد. مصرف اقاقیا ضد خونریزی و مسمومیت است و به شکل استعمال خارجی و ضماد سبب تقویت اعضای بدن و درمان ورم میشود.

ترکیبات اقاقیا

صمغ اقاقیا حاوی قندهای طبیعی از نوع رامنوز، آرابینوز و گالاکتوز است. همچنین حاوی اسید گلوکورونیک و متوکسی گلوکورونیک می‌باشد. درصمغ عربی کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم نسبتاً زیاد است. صمغ عربی درآب و گلیسیرین حل می‌شود ولی در الکل نامحلول است.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .