اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر الهام امیرآذر
سلام، در مورد تره سوالی دارید؟
تره

تره

allium ampeloprasum

گیاهی پرورش یافته و دارای برگهای نواری شکل، نسبتاً پهن و با غلاف دراز است، از مشخصات دیگر آن این است که قاعده نسبتاً ضخیم آن در داخل پیاز جای دارد.گلهای آن گلی یل سفید رنگ و مجتمع به صورت چتر بزرگ کروی است.قسمت مورد استفاده این گیاه برگ و پیاز کوچک آن است که به حالت خام یا پخته مصرف می شود.

فواید تره

1. ضماد تره برای نرم کردن ورم‎ها مفید است.
2. تره ضدعفونی کننده روده‎ها است.
3. کسانی که رماتیسم دارند از تره استفاده کنند.
4. تره بازکننده انسدادها و گرفتگی‎ها است.
5. برای جلوگیری از خونریزی بینی تره را له کرده با سرکه مخلوط کنید روی پیشانی بگذارید.
6. تره قاعده‎آور است.
7. تقویت کننده نیروی جنسی است و محرک جنسی است در صورتی که با عسل خورده شود.
8. کسانی که تنگی نفس دارند سوپ جو با تره بخورند.
9. ترشی تره (تره را در سرکه بخیسانید) بازکننده گرفتگی کبد است.
10. جهت درمان بواسیر ضماد تره را در محل درد بگذارید.
11. ضماد تره برای گزیدن افعی خوب است خوردن آن با آب و عسل سموم جانوران را خنثی می‎کند.
12. تره برای گرم مزاجان مفید و خوب است با گشنیز بخورند، البته زیاد استفاده نشود.
13. برای درمان امراض سردرد 10 گرم تخم تره و 10 گرم تخم مورد در 400 سی‎سی آب دم‎کرده روزی سه فنجان بخورید.
14. در صورت گزش زنبور تره را کوبیده به‎صورت ضماد روی نیش زنبور بگذارید.
15. خوردن تره از سرطان جلوگیری می‎کند.
16. تره خام پاک کننده ریه و کیسه صفرا است.
17. کلروفیل موجود در تره باعث تقویت عضله قلب می‎گردد.
18. تره در ایجاد نیرو و قدرت و سلامتی بدن نقش مؤثری دارد.
19. پتاسیم موجود در تره برای کودکان رنجور و کم‎اشتها بهترین داروست.
20. کسانی که دچار زیادی چربی و اسیداوریک خون می‎باشند تره را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
21. تره خلط‎آور بوده و سینه را صاف می‎کند.
22. تره قلیایی کننده خون است.
23. برای بیماری برص ضماد تره را بگذارید.
24. برای ماه گرفتگی ضماد تره را بگذارید.
25. تره از بیماری قلب جلوگیری می‎کند.
26. ماساژ با آب تره باعث تقویت مو می‎شود (آب تره + گزنه به‎طور مساوی سر را ماساژ دهید).
27. برای رفع کمبود کلسیم صبحانه همراه نان و پنیر 10 دانه فندق و نصف گردو همراه با تره بخورید.
28. کسانی که سرما خورده‎اند برای بازشدن صدای آن‎ها از سوپ تره استفاده کنند.
29. شیاف تره پاک‎کننده ترشح رحم و ضدعفونی کننده و مانع از افتادن جنین می‎شود.
30. چنانچه آن را با سرکه و نمک پخته و زنی که مبتلا به ورم رحم است در آن بنشیند مفید است.
31. ضماد برگ تره با سماق و کمی نمک برای اگزما و زخم‎های چربی مفید است.
32. ضماد تره جهت تسکین بعضی دردهای عصبی (نورالوژی) مفید است.
33. کسانی که ورم کیسه صفرا دارند تقریباً در برنامه غذایی خود آن را بگنجانند.
34. تره زردی چهره را از بین می‎برد.

مطمئنید با مصرف تره مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر نیما مهرجویی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر نیما مهرجویی

مضرات استفاه از تره

زیادخوردن تره در شب باعث پریشان خوابی می‎شود.

افرادی که طبع سودایی دارند تره کمتر مصرف کنند.

خوردن زیاد تره خون را می‎سوزاند و بینایی را کاهش می‎دهد و لثه را خراب می‎کند.

طریقه مصرف تره

در استعمال خارجی اگر تره به محل گزیدگی زنبور یا زنبورعسل مالش داده شود درد را تسکین می دهد. تره پخته شده در شیر را معمولاً به صورت ضماد بر روی اولسرهای چرکین یا در آماس های رماتیسمی یا نقرسی یا لمباگوها جهت تسکین و بهبود بیماری اثر می دهند. تره پخته شده در زیر خاکستر موجب سرباز کردن دمل ها، آبسه ها و Panaris می شود؛ برای این کار می توان شیره تره را در آرد وارد کرده به صورت خمیری درآورد و یا آن را با قسمت نرم درون نان مالش داد و سپس بر روی دمل یا آبسه اثر داد. تنقیه جوشانده تره بهترین نرم کننده است و در رفع امتلاء روده بزرگ بسیار نافع می باشد.
طرز تهیه دم کرده تره : برای استفاده از خواص تخم تره در حدود یک قاشق مرباخوری از آنرا گرفته و در یک قوری کوچک آبجوش دم می کنند و حاصل را دو سه بار در روز می نوشند. می توان به جای تخم تره از اب تره استفاده کرد.

ترکیبات تره

تره دارای اسانس مرکب از ترکیبات سولفوره است. برگ آن دارای آنزیم های مختلف مانند مالتاز، دکستریناز، انورتاز و امولسین می باشد. در ریشه گیاه نوعی هیدرات کربن وجود دارد که آرابینوز و گالاکتوز از آن نتیجه می شود.

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
شاهتره

شاهتره

شاه تره یک گیاه بومی ایران است و در زبان عربی به آن شاه ترج می گویند و نام علمی آن FUMARIA PARVIFLORA است.
این گیاه کمی تلخ مزه است .
یکی از پزشکان قدیم ایران بنام " ابن ماسویه " شاه تره را جهت معالجه گزیدن زنبور مفید می دانسته است. یک نوع از این گیاه در اروپا رشد می کند که وجه مشترک درمانی این دو گیاه ، تقویت معده ،
تحریک اشتها و درمان امراض جلدی است.

علف چشمه،بولاغ اوتی،آب تره

علف چشمه،بولاغ اوتی،آب تره

این سبزی در فصل بهار بیشتر در آش کاربرد دارد. نام‌های دیگر آن عبارتند از آب تره، شاهی آبی، جرجیر بیابانی، ترتیزک آبی، علف چشمه، قره العین و ...
در طب سنتی، بولاغ اوتی دارای طبعی «گرم و تر» است. بولاغ اوتی به تیره شب‌بو تعلق دارد. گیاهی است علفی و پایا که از ساقه‌های خوابیده آن که عموما ضخیم و گوشت‌دار است، ریشه‌های کوچک و سفید رنگ به صورت شبکه‌ای خارج می‌شود که ارتباط آنها در نقاط مختلف زمین را باعث می‌گردد. برگهای آن متناوب و گوشت‌دار به رنگ سبز تیره و عاری از کرک است. در قسمت انتهایی ساقه آن گلهای سفید رنگی مجتمع به شکل خوشه ظاهر می‌شود که پس از آمیزش هر یک میوه‌ای به صورت خورجین و به طول 2 تا 2.5 سانتیمتر تبدیل می‌گردد.
دانه‌اش قهوه‌ای رنگ مدور و واقع در دو ردیف در داخل میوه است، طول ساقه آن به تناسب شرایط محیط زندگی تفاوت می‌کنند. بطوری که در جریانهای آب کم عمق ساقه‌اش کوتاه ولی در جریانهای آب نسبتا عمیق که زلال نیز باشد از 2 متر هم تجاوز می‌کند. نمونه‌هایی از این گیاه در ارتفاعات زیاد می‌رویند. معمولا طعمی تلخ دارند و برعکس نمونه‌هایی که در اعماق زیاد آب رشد می‌کنند طعم تند خود را از دست می‌دهند.

تره فرنگی،گندنا

تره فرنگی،گندنا

تره‌فرنگی یا گندنا (نام علمی: Allium ampeloprasum) ، یک سبزی از سرده والک و از خانواده نرگسیان است. این سبزی که مصارف گوناگون خوراکی دارد معمولاً بدون طبخ مصرف نمی‌شود و لازم است که تفت داده شود.

شاهی(تره تیزک)

شاهی(تره تیزک)

شاهی (تره تیزک) garden cress از خانواده چلیپاییان با نام علمی lepidium sativum می باشد.شاهی گیاهی یک ساله به ارتفاع 20تا 30 سانتی متر است که در نواحی مختلف ایران پرورش می یابد. این گیاه دارای نشاسته و روغن فرار است. این گیاه با فرا رسیدن بهار در دسترس ما قرار می گیرد و به عنوان غذا و دارو مصرف می شود. شاهی به عنوان غذا و دارو مصرف می شود. سبزی شاهی را خیلی راحت می توان کاشت و خیلی راحت و سریع آماده برداشت می شود. 

شاتره

شاتره

شاتره یا شاهتره با نام عمومی Common fumitory, Earth smoke گیاهی است علفی به ارتفاع تا 80 سانتی متر که در مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی به حالت خودرو می روید.
شاخه های ظریف فراوان و برگ هایی با تقسیمات بسیار زیاد، باریک و کوچک دارد. گل های شاتره کوچک به رنگ سفید یا سفید مایل به گلی است که به صورت مجتمع و گل آذین خوشه قرار گرفته اند. میوه ها کوچک و کروی هستند. قسمت مورد استفاده ی شاتره تمام قسمت های هوایی آن می باشد.
گونه ی Officinalis این گیاه در ایران رویش ندارد و آن چه به نام شاتره در بازار ایران وجود دارد، مربوط به دو گونه ی Parvifelora fumaria و Fumaria villantii است.

شاتره

شاتره

شاتره گیاهی علفی است که در فصل بهار در مزارع، باغ‌ها، کنار جاده‌ها و زمین‌های کشاورزی به‌وفور می‌روید. اغلب روستاییان ظاهر این گیاه را می‌شناسند.
به همین دلیل است که این روزها اکثر خانم‌های روستایی را در دشت و صحرا در حال جمع‌آوری اقسامی از گیاهان دارویی می‌بینیم.
اگر شما هم برای تفریح به یکی از دشت‌های سرسبز حوالی شهر سفر کردید و وسوسه چیدن این گیاه دارویی به دلتان افتاد، بدانید که این گیاه شاخه‌های ظریف فراوان و برگ‌هایی با تقسیمات بسیار زیاد دارد.
گل‌های آن کوچک، انبوه و به رنگ سفید مایل به گلی است و به صورت متراکم در کنار هم قرار گرفته است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ، گل و شاخه آن است.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .