اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد ترتیزک آبی،سیزاب سوالی دارید؟
ترتیزک آبی،سیزاب

ترتیزک آبی،سیزاب

brook lime

گیاهى پایا، آبزی، به ارتفاع ۲۰ تا ۸۰ سانتى‌متر که توسط بذر و ریزوم تکثیر مى‌یابد. ساقه‌ها متعدد، خوابیده، بدون کرک و در قسمت بالا منشعب هستند. برگ‌ها دمبرگ‌دار، منقسم و شانه‌اى با برگچه‌هائى بیضى یا تخم‌مرغى شکل و کامل که برگچهٔ انتهائى بزرگتر از دیگر برگچه‌ها است. - اندام‌هاى زایشى: گل‌ها سفیدرنگ یا کمى متمایل به‌صورتى است. کاسبرگ‌ها گسترده، گلبرگ‌ها طویل و دو برابر کاسبرگ‌ها، طول آنها ۴ تا ۶ و عرض آن ۵/۲ میلى‌متر است. میوهٔ این گیاه خورجین، کمانى شکل و به طول ۸ تا ۱۱ و عرض دو میلى‌متر و هم‌اندازه و یا طویل‌تر از دمگل است. بذرهاى آن قهوه‌اى رنگ و مدور بوده و لعابدار است. موسم گلدهى این گیاه اردیبهشت و خردادماه است. محل رشد و پراکنش این علف هرز اختصاصاً در چشمه‌ها، مجارى آب و به‌خصوص در جریان‌هاى ملایم آب زلال زندگى مى‌کنند. به تناسب شرایط محیط رشد مى‌کند، به این معنى که در آب‌هاى کم‌عمق کوتاه بوده و در آب‌هاى نسبتاً عمیق ممکن است ارتفاع آن به دو متر هم برسد.

فواید ترتیزک آبی،سیزاب
مطمئنید با مصرف ترتیزک آبی،سیزاب مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر پریا تبریزی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر پریا تبریزی

مضرات استفاه از ترتیزک آبی،سیزاب

مضرات خاصی برای ترتیزک آبی بیان نشده است.

طریقه مصرف ترتیزک آبی،سیزاب

قاشق غذاخوری گیاه را چند لحظه در یک لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند ) و گیاه تازه همراه با سالاد یا عصاره آنرا ( یک قاشق غذاخوری سه بار در روز ) برای درمان احتباس ادراری می خورند ( این اثر مورد تردید است ).

ترکیبات ترتیزک آبی،سیزاب

مواد موثر سیزاب تقریبا کاملا ناشناخته است. احتمالا حاوی یک ساپونین، تانن و گلیکوزیدی به نام اوکوبین است. ترکیبات شیمیایی: گلوکوناستورتین، ویتامین های C و D، سدیم، برخی آنزیم ها.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .