اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد خار مریم سوالی دارید؟
خار مریم

خار مریم

Silybum marianum

خار مریم (Silybmommarianum  ) گیاهی دارای طبع گرم است و خاصیت درمانی فراوانی دارد. این گیاه با نام‌های "خار شیری" یا "خار اسکاتلندی" نیز شناخته می‌شود. گیاه خار مریم گل‌هایی با رنگ قرمز تا بنفش و برگ‌هایی با رنگ سبز مایل به زرد و به‌همراه وریدهای سفید رنگ دارد. این گیاه مخروطی شکل بوده و در طول دوره رشد خود، ۳۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متر قد می‌شکد.

فواید خار مریم
 • خار مریم یک آنتی‌اکسیدان و سم‌زدای طبیعی است و به کاهش التهاب کمک می‌کند. این گیاه در درمان اختلالات فوق کلیوی و سندرم روده تحریک پذیر کاربرد دارد و برای درمان اختلال پوستی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • گیاه خار مریم برای کبد و سم زدایی از کبد مفید است و به دفع سنگ‌های صفراوی نیز کمک می‌کند.
 • مصرف گیاه خارمریم به‌عنوان دمنوش به تقویت استخوان‌ها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.
 • گیاه خارمریم یک داروی گیاهی موثر برای پیشگیری از سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان رحم است. علاوه براین، رشد سلول‌های سرطانی را هم کاهش می‌دهد.
 • خوردن گلچه‌های گیاه خار مریم به کاهش میزان کلسترول خون کمک می کند.
 • مقادیربالای آنتی اکسیدان‌های موجود در گیاه خار مریم به کاهش رادیکال‌های آزاد بدن کمک کرده و با رفع چین و چروک به جوان سازی پوست صورت و رفع لکه‌های تیره پوستی کمک می‌کند.
 • عصاره خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ است و به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند.
مطمئنید با مصرف خار مریم مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حمیدرضا منصوری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حمیدرضا منصوری

مضرات استفاه از خار مریم

 • افرادی که به گیاهان خانواده کاسنی حساسیت دارند بهتر است از مصرف گیاه خار مریم پرهیز کنند.
 • مصرف بیش از حد گیاه خار مریم، عوارضی همچون حساسیت پوستی، اگزما، سردرد و تهوع، ضعیف شدن قوه چشایی، عرق کردن و ضعف را به همراه دارد.
 • گیاه خار مریم باعث افت سطح قندخون خون می‌شود، به همین دلیل افرادی که قندخون پایینی دارند و یا داروهای مرتبط با قندخون مصرف می‌کنند، در استفاده از این گیاه باید احتیاط کنند.

طریقه مصرف خار مریم

 • ریشه‌های گیاه خار مریم را می‌توان به‌طور خام یا جوشانده شده به‌همراه کره یا کباب شده خورد.
 • شاخه‌های جوان این گیاه را می‌توان تا ریشه برید و بصورت آب‌پز شده  مصرف کرد.
 • همچنین ساقه این گیاه را می‌توان بعد از پاک کردن، برای رفع تلخی در طول یک شب در آب خیساند و آن‌را به‌صورت استفاده در انواع خورشت مصرف کرد.
 • برگ‌های این گیاه را نیز می‌توان از خارها پاک نمود و به‌صورت خام به سالاد اضافه کرد یا به‌عنوان یک جایگزین اسفناج مصرف نمود.
 • برای تهیه دمنوش خار مریم نیز کافیست 3.5 گرم دانه نیمکوب شده این گیاه را در ۱۵۰ سی سی آب جوش به‌مدت زمان ۱۰ الی ۱۵ دقیقه  دم کنید.

ترکیبات خار مریم

دانه خار مریم، داری تقریباً ۴ تا ۶ درصد سیلیمارین و عصاره این گیاه حاوی ۶۵–۸۰ درصد سیلیمارین و ۲۰ تا ۳۵ درصد اسید چرب امگا 3  می‌باشند.

سیلیمارین این گیاه دارای هفت نوع فلاونولیگنان )سیلیبین نوعA ، سیلیبین نوع B ، ایزوسلیبین نوع A ، ایزوسلیبین نوع B ، سیلیکریستین، ایزوسلیکریستین و سیلیدیانین) و یک تاکسیفولین (زردینه یا رنگ ساز زرد) می‌باشد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .