اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد دمنوش بابونه سوالی دارید؟
دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک به ارتفاع تقریباً سانتی متر و دارای بویی معطر که در چمن زارها و اراضی شنی می‌روید .
ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید ، برگ‌های آن کوچک ،متناوب و دارای بریدگی‌های باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است. گل‌های آن مجتمع در یک طبق هستند که در تابستان به صورت منفرد و در انتهای ساقه گل دهنده ظاهر می‌شوند. در هر طبق ، گل‌های سفید در اطراف و گل‌های زرد در قسمت وسط قرار دارند.
جالینوس حکیم ، آن را برای درمان تب ولرزهای نوبه ای به کار می‌برد.

فواید دمنوش بابونه

تاثیر برروی دستگاه گوارش
یکی از مهمترین خواص بابونه، درمان زخم معده و ورم معده است؛ این گیاه به آسانی این مرض را درمان می‌کند.آن‌هایی که سالهاست با این مرض دست به گریبان هستند و از قرص‌های مختلف گران قیمت استفاده می‌کنند ، می‌توانند با استفاده از بابونه خرج داروی خود را پس‌انداز کنند و همچنین سلامتی خود را بازیابند.
برای درمان زخم معده ،یک دمنوش غلیظ بابونه درست کنید و طرز تهیه آن به این صورت است که چهار قاشق چای خوری بابونه را در یک لیوان آب جوش بریزید تا دم بکشد و صبحگاه، ناشتا این لیوان دمنوش را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه روس دست راست خود و سپس طرف چپ و بعد روی شکم هر کدام به مدت چهار دقیقه بخوابید؛ سپس بعد از پانزده دقیقه می‌توانید، صبحانه خود را میل کنید . این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به کلی شفا یابد.
از دمنوش بابونه برای دفع کرم معده و روده استفاده کنید.
درمان کننده بی اشتهایی است .
برای رفع ورم معده موثر است.
اسانس بابونه چون اثر قی آور دارد در مورد مسمویت غذایی مصرف می‌شود.
جویدن بابونه برای التیام زخم‌هایی دهان مفید است.
تاثیر بر روی دستگاه عصبی:
دمنوش بابونه اعصاب را تقویت می‌کند.
تقویت کننده مغز است.
برای رفع بی خوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت، کافی است 10 دقیقه قبل از این که به رختخواب بروید، یک فنجان دمنوش بابونه بنوشید.
درمان کننده سردرد و میگرن
تاثیر بر روی دستگاه حرکتی :
برای تسکین دردهای عضلانی دمنوش بابونه بنوشید.
روغن بابونه را به منظور از بین بردن کمردرد ،درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید.
تاثیر بر روی دستگاه قلبی_عروقی:
دمنوش بابونه درمان کننده کم خونی است.
تاثیر بر روی پوست:
اسنانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای دفع ناراحتی های پوستی نظیر کهیر و خارش مفید است.
تاثیر بر روی غدد:
بابونه تسکین دهنده دردهای عادت ماهانه است.
آن‌هایی که یائسه شده‌اند بهتر است همه روزه دمنوش بابونه بنوشند؛ زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می‌کند.
این دمنوش ترشح شیر مادران را افزایش می‌دهد.
بابونه درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهانه است.
تاثیر بر روی دستگاه تنفسی:
دمنوش بابونه ضد آلرژی است.
تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی :
خوردن پنج گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرک نیروی جنسی است.
استفاده از بابونه ، سنگ مثانه را خرد و دفع می‌کند.
اگر کسی قطره قطره ادرار می‌کند ، به او دمنوش بابونه دهید تا درمان شود.
دمنوش بابونه ادرار آورد است .
دمنوش بابونه قاعده آور می‌باشد.
خواص دیگر:
حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد ؛ برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان بریزید و مدت پانزده دقیقه در آن دراز بکشید.
برای در گوش درد و سنگینی گوش، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.
بخور بابونه میتواند در کاهش التهابات چشمی موثر باشد ؛ از این رو ، یک قاشق غذا خوری بابونه خشک را داخل یک لیتر آب جوش ریخته ، بعد از پانزده دقیقه این دمنوش را بخور دهید.
برای تسکین درد در هنگام دندادن در آوردن بچه‌ها به آن‎‌ها دمنوش بابونه بدهید.
دمنوش بابونه برای عفونت‌های زنانه ، داروی بسیار مناسبی است.
اگر با دمنوش بابونه‌ ، موی بلوند را بشویید آن را روشن تر و شفاف تر می‌کند.
شست وشوی سر با دمنوش بابونه باعث تقویت می‌شود ، رویش مو را تقویت می‌کند و باعث جلوگیری از ریزش موی سر می‌شود.
برای تسکین درد ، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کنید و روی محل دردناک بمالید تا درد آن عضو تخفیف پیدا کند .
دمنوش بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است.
برای دفع زردی مفید است.

مطمئنید با مصرف دمنوش بابونه مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حمیدرضا منصوری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حمیدرضا منصوری

مضرات استفاه از دمنوش بابونه

این گیاه برای زنان باردار ، منع مصرف دارد. همچنین زیاده روی در مصرف این گیاه می‌تواند برای فشار خون و نیز پروستات مشکل ساز شود.

طریقه مصرف دمنوش بابونه

ترکیبات دمنوش بابونه

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
شربت بابونه

شربت بابونه

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک به ارتفاع تقریبا 30 سانتیمتر دارای بوئی معطر که در چمنزارها و اراضی شنی می روید. ساقه آن برنگ سبز مایل به سفید، برگهای آن کوچک متناوب و دارای بریدگیهای باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است.

بابونه

بابونه

عرق بابونه را از گل های این گیاه در فصل گلدهی تهیه می کنند.

بابونه آلمانی

بابونه آلمانی

بابونه آلمانی با نام علمی L) Matricaria chamomillal ) گیاهی از تیره ی کاسنی و تیره ی فرعی رادیه (Radiae) است. ارتفاع این گیاه بین 30 تا 70 cm متغیر است گل ها از دو نوع گلچه ی زبانه ای و لوله ای تشکیل شده اند و در انتهای ساقه مشاهده می شوند. گلچه های زبانه ای به رنگ سفید و تعداد آن ها متفاوت و بین 12 تا 18 عدد در هر گل است و این گلچه ها از نظر جنسی ماده هستند. گلچه های لوله ای نیز به رنگ زرد دیده می شوند این گلچه ها از نظر جنسی نر ماده (دو جنسی( بوده که پس از باز شدن استوانه ای شکل می شوند. این گل ها در مخروط نهنج واقع شده اند. ماده ی موثر بابونه اسانس می باشد که در قسمت پایین گلچه ها ساخته و ذخیره می شود. یکی از مشخصات اصلی گل های بابونه ی آلمانی که آن را از سایر جنس های با گل های مشابه متمایز می کند. وجود فضای خالی در بین گل است. به طوری که اگر گل ها به صورت طولی برش داده شوند فضایی خالی در بین آن ها دیده می شود. 
 

بابونه گاوی

بابونه گاوی

بابونه گاوی یا بابونه اروپایی یکی از گیاهان دارویی است که در درمان میگرن و بعضی بیماریهای التهابی مورد استفاده قرار میگیرد. این گیاه از جنس بابونه‌های گاوی (Tanacetum) و از تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها است. بابونه گاوی در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. بابونه گاوی از تعداد دفعات حمله میگرن می کاهد . نام های دیگر در فارسی: بابونه ی کبیر، اقحوان بزرگ، کرکاش، کرکیش، درخت مریم. مشخصات: گیاهی است به ارتفاع 80 سانتیمتر و چند ساله، گلهای آن زرد و با گابرگ سفید می باشند که عطری بسیار قوی دارند. برگهای بابونه گاوی به سه قسمت تقسیم می شوند و گل های آن دسته جمعی می رویند.

بابونه،آقحوان

بابونه،آقحوان

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک بارتفاع تقریبا 30 سانتیمتر دارای بوئی معطر که در چمنزارها و اراضی شنی می روید . ساقه آن برنگ سبز مایل به سفید ، برگهای آن کوچک متناوب و دارای بریدگیهای باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است . گلهای آن مجتمع در یک طبق که بطور منفدر در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود . در هر طبق گلهای سفید در اطراف و گلهای زرد در قسمت وسط قرار دارند .

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .