اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد اکلیل الملک،وج سوالی دارید؟
اکلیل الملک،وج

اکلیل الملک،وج

melilot

به فارسی و در کتب طب سنتی « ناخنک » و « اکلیل الملک » نام برده می شود ، گیاهی است از خانواده Leguminosae نام علمی آن Trigonella grandiflora Boiss می باشد و معمولا میوه ان را که مورد مصرف پزشکی است ، اکلیل الملک می نامند . ● مشخصات گیاهی است با اختلافات جزئی شبیه شنبلیله ولی برگها و گلهای ان کمی درشت و میوه ان هلالی برنگ نخودری روشن است که در داخل ان دانه های زرد رنگ و معطر قرار دارد.. این دارو در بازار ایران با نام ناخنک عرضه میشود.

فواید اکلیل الملک،وج

 این گلها دارای خواص ، ضد تشنج ، قبض کننده ، مرهم سینه و ضد عفونی است . به همین جهت است که بوی ادرار را ازبین میبرد و ترشحات را زیاد میکند و مجاری ادرار را ضد عفونی میکند.همچنین در اسهال خونی و ورم روده مصرف میشود . چون دارویی مسکن وخواب آور است آن را در تحریکات عصبی و انواع نورالوژی و همچنین در سرفه های عصبی و گاز روده ها استعمال میشود .برای معالجه برنشها و ورم عقب حلق ، دمکرده آن به مقدار 20تا30 گرم در یک لیتر آب بعد از هر غذا که موجب هضم غذا هم میشود ، باید مصرف شود . چهل تا پنجاه گرم از گل اکلیل الملک در یک لیتر آب جوش دمکرده ، داروی خواب موثر برای کسانی که در مصرف داروهای خواب آور شیمیایی زیاده روی کرده اند مفید است .و برای شستشوی چشمها و معالجه ورم ملتحمه و ورم پلکها بسیار مفید است . به عنوان محلول شستشوی بدن نیز این دمکرده برای اشخاصی که رماتیسم دارند و بدنشان زخم است ، موجب تسکین درد رماتیسم و التیام زخم آن میشود.اکلیل الملک را در فرانسه شاه افسر و اسیپرک مینامند . محل رویش اکلیل الملک را در نواحی شمال ایران ، اطراف تهران ، بلوچستان ، آذربایجان و نواحی غرب ذکر کرده اند. اکلیل الملک یا اکلیل کوهی ، سر شاخه های آن ادرار آور و ضد تشنج وصفرا است . تزریق دمکرده آن در ورید ، ترشح ادرار را دو برابر میکند . در موارد ضعف عمومی و خستگی و دوره نقاهت مفید و همچنین در سوء هضم و دستگاه گوارش ، تیفوئید و گریب ، رفع نزله های مزمن ، تنگ نفس ، سیاه سرفه و قطع عادت ماهانه زنان ، جلوگیری از ترشحات زنانه ، خنازیر ، طپش قلب ، سر درد یک طرفه فلج و صفرا ، در ورم مزمن کیسه صفرا، استسقا بزرگ و کوچک شدن کبد ، برگ اکلیل را در شراب ریخته برای معالجه ورم مفاصل ،تومورخنازیر،برای رفع آثار ضربه و پیچ خوردگی مفاصل به طور ضماد مستعمل است .

مطمئنید با مصرف اکلیل الملک،وج مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر فاطمه یعقوبی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر فاطمه یعقوبی

مضرات استفاه از اکلیل الملک،وج

افراد مستعد میگرن نباید از این گیاه استفاده کنند. «زیاده روی در خوردن اسانس خطر مرگ دارد »

طریقه مصرف اکلیل الملک،وج

 از نظر خواص اعتدال دهنده اخلاط و مقوی بدن است و ورمهای سفت را نرم می کند . از نظر خواص اعتدال دهنده اخلاط و مقوی بدن است و ورمهای سفت را نرم می کند. ضماد تخم ان با سرکه و روغن گل سرخ اگر بر سر گذارده شود و یا ریختن آب دم کرده ان بر سر برای رفع سردرد ، سرگیجه ، سکته مغزی ، لقوه ، فراموشی و مالیخولیای سبک مفید است . اگر ۸ گرم ان با ۲۰ گرم عسل خورده شود برای فلج و سستی اعضای بدن نیز برای فلج و سستی اعضا مفید است. خوردن اب دم کرده ان بتنهایی و یا با ادویه مناسب مانند بابونه و صعتر و شبت نیز برای امراض فوق مفید است. خوردن اب دم کرده ان برای رفع درد معده و کبد و طحال و رحم مفید است . اگر اب دم کرده ان با انجیر و عسل خورده شود برای ازدیاد ترشح شیرو اسپرم نافع و مدر است و قاعده اور . خوردن ۱۲ گرم عصاره گیاه و تخم گیاه با دوشاب برای ورم الات داخل شکم و بدون تخم ان برای رفع درد و اگر با زعفران مخلوط شود برای تسکین ضربان همه اعضا مفید است. خوردن دم کرده شاخه وبرگ ان مدر است و قاعده اور و برای اخراج جنین کمک میکند. مضر بیضه ها می باشد از این نظر باید با عسل و انجیر و مویز خورده شود. مقدار خوراک ان ، از تخم ان تا ۱۰ گرم و از عصاره گیاه تا ۸۰ گرم است . جانشین ان از نظر خواص بابونهو فراسیون است. معرق – مدر – افزایش ترشح کیسه صفرا و شیره معده – تقویت پیاز مو(شستشو)- ضد درد (ضماد)- نافع برای فلجی دست و پا(ضماد).

ترکیبات اکلیل الملک،وج

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .