اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد کیسه کشیش سوالی دارید؟
کیسه کشیش

کیسه کشیش

shepherds purse

مشخصات گیاه شناسی :
برگ های تحتانی و قاعده ای گیاه دراز و عموماً دندانه دار یا دارای بریدگی های عمیق هستند.
برگ های فوقانی باریک و نیزه ای و بدون بریدگی یا دندانه می باشند. گل های بسیار ریز و سفید رنگ آن در گل آذین های خوشه متراکم قرار گرفته اند. مشخصه اصل این گیاه میوه های کوچک و مثلثی شکل آن است.
 

فواید کیسه کشیش
مطمئنید با مصرف کیسه کشیش مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر حدیث ایزدیار پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر حدیث ایزدیار

مضرات استفاه از کیسه کشیش

مضراتی برای کیسه کشیش یافت نشد.

طریقه مصرف کیسه کشیش

قسمت مورد استفاده :
گیاه شکوفه دار خشک قسمت مورد استفاده دارویی است.
اثرات دارویی و طرز استعمال :
1.قطع خونریزی : کیسه کشیش به عنوان داروی بند آورنده خون مصرف دارد این ویژگی به دلیل قابلیت آن در انقباض عروق است. به این جهت جوشانده آن متشکل از 1 ـ 2 قاشق از گیاه خشک در یک لیتر آن به صورت خوراکی توصیه می شود.
2.درمان خونریزی زنانه : به دلیل قابلیت انقباض عروق در درمان خونریزی های بین دوران قاعدگی می توان کیسه کشیش را مصرف نمود. به طوری که مصرف یک قاشق چای خوری از پودر خشک گیاه در هر ساعت این ناراحتی را رفع می کند. طبق اطباء قدیم مصرف دو روز گیاه مذکور با روش فوق این ناراحتی را کاملاً رفع می کند.
3.استعمال داخلی: خونریزی های رحمی دوران بلوغ ویائسگی,التهاب توام باخونریزی رحم,قاعدگی های مفرط ونامنظم,هماتوری(پیدایش خون درادرار),هموپتیزی(خون ریزی دستگاه تنفس),هموفیلی,سنگ مجاری ادرار,سوزاک,واریس,همورویید,اسهال,اسکوربوت
استعمال خارجی : زخم ها
روش مصرف گیاه دارویی:
استعمال داخلی: دم کرده ی ۳۰تا۶۰گرم دریک لیترآب ,جوشانده شده,سپس ۱۰دقیقه دم گرددوسه فنجان درروزبین وعده های غذایی مصرف شود
عصاره ی روان: یک تاپنج قاشق مرباخوری درروزمصرف شود
تنتور: ۱۵تا۲۰قطره,دویاسه باردرروزمصرف شود
شربت ضدخونریزی زهدانی:
موادلازم:عصاره ی سیال کیسه ی کشیش ۱۰گرم,الیکسیروگاروس۲۵گرم,شربت ساده۱۵۰میلی لیتر
یک قاشق سوپخوری هردوساعت مصرف شود
ضدقاعدگی های دردناک:
کیسه ی کشیش:۵۰گرم,برنجاسف:۵۰گرم,آب یک لیتر
۵دقیقه جوشانده شده سپس ازصافی عبورمی دهند.هنگام بروزاولین دردیک لیوان ازآن رامیل کرده ویک ساعت بعددومین لیوان رامصرف می نمایند
دردوران بلوغ,چهارروزقبل ازدوران قاعدگی برای درمان بی نظمی ,بی کفایتی یازیادی خون ریزی استفاده شود
استعمال خارجی: استعمال موضعی گیاه تازه ی خردشده برروی زخم هاموثراست

ترکیبات کیسه کشیش

ترکیباتی چون تانن، اسید بورساسیک که نوی آلکالوئید است و کولین از مهمترین ترکیبات شیمیایی گیاه به شمار می آید.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .