اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آیوپرامید

آیوپرامید

Iopromide

آرتریوگرافی مغزی آرتریوگرافی محیطی و ارزیابی شنت های دیالیز اوروگرافی ترشحی CT مغزی CT تنه

اشکال دارویی آیوپرامید

(Inj : 240 mgl/ml (20 , 50 ml (Inj : 300 mgl/ml (10,20 , 50 ml (Inj : 370 mgl/ml (50 , 100 ml

مصرف در دوران حاملگی آیوپرامید

B - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است.. ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد. یا اینکه مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است.ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول حاملگی نشان نداده است. وشواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی وجود ندارد

مکانیزم اثر آیوپرامید

دفع: ادرار مکانیسم اثر: آیوپروماید پس از تزریق داخل وریدی بی درنگ در تمام مایعات خارج سلولی توزیع می شود . رسوب قابل توجهی در بافت ها ندارد.

تداخلات مهم آیوپرامید

در صورتی که با فاصله کمی پس از مصرف کنتراست های کوله سیستوگرافی ، آیوپروماید تزریقی به بیمار به ویژه در افرادی که مبتلا به اختلال عملکرد کبد هستند تجویز شود ، خطر بروز سمیت کلیوی افزایش می یابد.

موارد منع مصرف آیوپرامید

تزریق دوز آزمایشی قبل از تجویز این دارو توصیه نشده است ، زیرا نتیجه آن پیش بینی کننده بروز واکنش های شدید وکشنده نسبت به کنتراست نیست. در افراد پرخطر که مستعد بروز این واکنش ها هستند ، تجویز رژیم درمانی قبل از تزریق کنتراست توصیه می شود. قبل و بعد از تزریق آیوپروماید ، هیدراسیون بیماران توصیه می شود. مایعات را می توان به صورت خوراکی یا وریدی تجویز کرد.

نکات پزشکی آیوپرامید

در افرادی با سابقه واکنش آلرژیک نسبت به پنی سیلین یا آلرژن های پوستی ، سابقه آسم یا آلرژی ، افرادی که دچار دهیدراتاسیون ، هیپرتیروئیدی ، فئوکروموسیتوم ، حساسیت نسبت به مواد حاجب حاوی ید ، کم خونی داسی شکل ، هوموسیتینوری ، تجویز این فرآورده باید با احتیاط صورت گیرد

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد آیوپرامید به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی