اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آپریتیانت

آپریتیانت

Aprepitant

پیشگیری از تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی پیشگیری از تهوع و استفراغ حاد یا تاخیری به دنبال شیمی درمانی

اشکال دارویی آپریتیانت

Cap : 80 , 125mg

مصرف در دوران حاملگی آپریتیانت

B - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است.. ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد. یا اینکه مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است.ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول حاملگی نشان نداده است. وشواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی وجود ندارد

مکانیزم اثر آپریتیانت

‌دارو به صورت انتخابی رسپتورهای مادة P/نوروکینین 1 در مغز را مهار می‌کند. دارو با آنتاگونیست‌های 5-HT3 و کورتیکواستروئیدها اثر سینرژیسم دارد. ‌متابولیت‌ها در ادرار و مدفوع دفع می‌شوند. متوسط نیمه‌عمر دارو بین 9 تا 13 ساعت است.

تداخلات مهم آپریتیانت

متیل پردنیزولون و دگزامتازون باعث افزایش سطح پلاسمایی دارو و عوارض آن می شود. مصرف همزمان با کاربامازپین ،فنی توئین ، ریفامپین و سایر القا کننده های CYP3A4باعث کاهش سطح پلاسمایی دارو و اثرات آن می شود .این دارو باعث افزایش سطح آلپرازولام ،تریازولام ، میدازولام و افزایش اثرات سداتیو آن ها می شود و همچنین باعث افزایش سطح پیموزاید می شود. مصرف همزمان دارو با پاروکستین و آپرپتیانت ،کلاریترومایسین ،دیلتیازم ، اریترومایسین ،ایتروکونازون ،کتوکنازول،باعث افزایش سطح پلاسمایی دارو و عوارض آن می شود .

موارد منع مصرف آپریتیانت

خانم هایی که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند باید از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری هنگام مصرف این دارو استفاده کنند . در کسانی که وارفارین مصرف می کنند لازم است PTو INRتا دو هفته پس از مصرف آپریتانت به دقت مانیتور شوند . در صورت تغییر رنگ دارو یا محتوای رسوب نباید دارو را مصرف کرد.

نکات پزشکی آپریتیانت

موارد منع مصرف: حساسیت به دارو یا دیگر ترکیبات فرمولاسیون؛ مصرف همزمان با سیزاپراید یا پیموزید. موارد احتیاط: در موارد نارسایی کبدی با احتیاط به کار رود. دارو در بیماران با نارسایی شدید کبدی (child-pugh C) مطالعه نشده است. دارو جهت درمان تهوع و استفراغ نیست،‌ تنها به صورت پروفیلاکسی به کار رود. دارو نباید به صورت طولانی مدت نیز استفاده شود. با توجه به مسیر متابولیسم دارو، در مصرف همزمان با داروهایی که القاء کننده یا مهار کننده CYP3A4 هستند، احتیاط کافی به عمل آید.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد آپریتیانت به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی