نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص هوشمند بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آپومورفین

آپومورفین

Apomorphine

آپومورفین داروی کمک تشخیصی در بیماران پارکینسون است. آپومورفین با تحریک سیستم گیرنده های شیمیایی در مرکز استفراغ مغز موجب بروز استفراغ می شود و هم چنین مرکز کنترل کننده ی تنفس و ترشح بزاق را در بصل النخاع سرکوب می کند . غلظت هورمون رشد را در پلاسما افزایش می دهد.

اشکال دارویی آپومورفین

Inj: 10mg/ml

مصرف در دوران حاملگی آپومورفین

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر آپومورفین

آپومورفین آگونیست گیرنده دوپامینی است که اثرات مشابه Levodopa را دارد. باتحریک مستقیم مرکز استفراغ مغز موجب استفراغ می شود. دفع دارو از راه ادرار می باشد.

تداخلات مهم آپومورفین

مصرف همزمان آپومورفین با داروهای کاهنده فشار خون و هم چنین مصرف الکل می تواند موجب تشدید اثر کاهنده فشار خون این دارو باشد . آثار آپومورفین به عنوان یک دارو تهوع آور در مصرف همزمان با داروهایی که مرکز تهوع و استفراغ را تضعیف می کنند کاهش می یابد و در عوض ممکن است آثار تضعیف کنندگی مرکزی آن ها را افزایش دهد .

موارد منع مصرف آپومورفین

1- تجویز دارو در بیماران قلبی و مبتلایان به ناراحتی های عروقی مغز تنها در صورت ارجحیت منافع بر مضرات 2- تعدیل دوز در افراد مسن

نکات پزشکی آپومورفین

حساسیت به مورفین، پس از خوردن مواد فرساینده و سوز آور ها یا روغن های فرار عدم هوشیاری، تضعیف رفلکس، کاهش هوشیاری بیمار به دلیل افزایش خطر اسپیراسیون در بیماری که دچار استفراغ ناشی از دارو می شود .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد آپومورفین به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی