نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

تست پاپ اسمیر چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

با سلام. دکتر طاهره محمودوند، متخصص زنان زایمان و از پزشکان مشاور دکترساینا هستم و قصد دارم در این ویدیو-مقاله توضیحاتی مختصری در مورد ویروس HPV (Human Papillomavirus) یا زگیل تناسلی بدهم.

"این مطلب مناسب چه کسانی است؟"

ویروس HPV یا زگیل تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی در دنیا است. این ویروس در بانوان می تواند به سرطان هایی از جمله سرطان دهانه رحم منتهی شود لذا لازم است اطلاعات خود را درباره این بیماری افزایش دهیم. مطالعه این مطلب را به تمامی بانوان و والدین پیشنهاد می دهیم.

این ویروس متاسفانه بسیار شایع است و یکی از علل شناختی سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer) است و از طریق تماس مقاربتی منتقل میشود.

تست پاپ اسمیر (Pap smear) آزمایشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم

افرادی که به ویروس HPV یا زگیل تناسلی مبتلا هستند حتما باید تست پاپ اسمیر را انجام بدهند. مبتلایان به زگیل تناسلی به این دلیل باید این تست را انجام دهند که مشخص شود ویروس HPV به دهانه رحم آسیبی رسانده است یا خیر.

اگرنتایج تست پاپ اسمیر معمولی باشد، باید نوع ویروس HPV را مشخص کنیم. برای مشخص کردن نوع ویروس باید همراه با آزمایش پاپ اسمیر تست HPV تایپینگ هم انجام میشود، این تست مشخص میکند که نوع زگیل تناسلی که به آن مبتلا شدیم از نوع کم خطر است یا پر خطر.

در صورتی که ویروس HPV که فرد به آن مبتلا است پر خطر باشد میتواند به دهانه رحم آسیب رسانده و به مرور زمان فرد را به سرطان دهانه رحم دچار کند.

از دیگر روش های آزمایش میتوان به کولپوسکوپی (Colposcopy) اشاره کرد. کولپوسکوپی روشی است برای بررسی وضعیت دهانه رحم و بافت های واژن. این روش بواسطه بزرگنمایی بیشتر نسبت به تست پاپ اسمیر، دقت بیشتری دارد و نهایتا نتیجه این آزمایش مشخص میکند که آیا ویروس پرخطر به بیمار آسیبی رسانده یا خیر.

گارداسیل واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

لازم میدانم که درباره تزریق واکسن گارداسیل توضیحاتی ارائه کنم.

وظیفه واکسن گارداسیل پیشگیری از ابتلا به ویروس های خطرناک HPV مثل HPV6، HPV11، HPV16 و HPV18 است. این واکسن تا حدودی میتواند از ابتلا به این مدل های HPV جلوگیری کند.

پیشنهاد میکنم دختران از سن 9 سالگی و پسران از سن 16 سالگی شروع به تزریق واکسن گارداسیل کنند.

در انتها باید بگویم که سرطان دهانه رحم از آن دسته از سرطان هایی است که وقتی شروع شود مهار کردن آن کار دشواری است بنابراین پیشگیری در آن بسیار مهم و حیاتی است. این نوع سرطان قابل پیش بینی و پیشگیری است، بنابراین اگر هوشیار باشیم و بصورت سالانه تست پاپ اسمیر و HPV تایپینگ  را انجام دهیم میتوانیم از ابتلا به آن جلوگیری کنیم.

اگر سوالی راجع به زگیل تناسلی و ویروس HPV دارید میتوانید از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام به دریافت مشاوره آنلاین پزشکی کنید. 

دکتر طاهره محمودوند ، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر طاهره محمودوند