نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

تاثیرات آب خوردن بین غذا

با سلام دکتر مریم مظاهریون، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و از مشاورین دکتر ساینا هستم.

زمانی که بین غذا آب میخوریم، چه اتفاقی در دستگاه گوارش میافتد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مراجعین از من میپرسند، راجع به مصرف آب در هنگام خوردن غذا است.

نوشیدن آب در حین غذا خوردن، باعث رقیق شدن اسید معده و آنزیم های گوارشی لازم برای هضم پروتین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها میشود. رقیق شدن اسید معده توانایی بوجود آوردن اختلالاتی در روند هضم و گوارش مواد غذایی را دارد. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، رقیق شدن شیره های گوارشی امکان دارد منجر به کاهش مقدار جذب مواد غذایی شود.

به افرادی که به مشکلات دستگاه گوارش مبتلا هستند، خصوصا عزیزانی که دچار سوزش سر معده یا کولیت روده (فرمی از بیماری التهابی روده است) هستند، توصیه میکنم به هیچ عنوان در حین غذا خوردن، آب ننوشند؛ این رفتار میتواند باعث سوءهاضمه، نفخ و سوزش سر معده شده و در نهایت مشکلات گوارشی برای این افراد بوجود آورد.

در صورتی که بین غذا خوردن آب بخورم، اشتهام کم میشه و کمتر میخورم

اشخاصی بر این باورند که مصرف آب به همراه غذا باعث پر شدن حجم معده شده و منجر به کاهش حجم غذای دریافتی و در نتیجه کاهش وزن میشود.
این باور، که آب خوردن باعث ایجاد سیری کاذب میشود، ممکن است تا حدی امکان پذیر باشد، اما ضرر هایی که از این شیوه به سیستم گوارش وارد میشود خیلی بیشتر از منافعی است که حاصل میکند.

بنابراین من نوشیدن آب در حین غذا خوردن را توصیه نمیکنم. اگر فردی در حال غذا خوردن احساس تشنگی کرد، نوشیدن اندک آب برای رفع حس تشنگی مشکلی ایجاد نمیکند ولی حواسمان باشد که همین مقدار اندک نیز نباید تبدیل به عادت شود.

دکتر مریم مظاهریون ، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم مظاهریون