نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

علائم، درمان، و تشخیص خشکی چشم چیست؟

با سلام خدمت شما دوستان عزیز. در این ویدیو، در مورد مشکل شایع چشم پزشکی، یعنی خشکی چشم با شما دوستان صحبت خواهم کرد.

علل خشکی چشم چه چیزهایی هستند؟

خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه به کلینیک های چشم پزشکی است. برای «خشکی چشم» علل مختلفی ذکر شده که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

تاثیر افزایش سن بر خشکی چشم چیست؟

افزایش سن یکی از علت های شایع خشکی چشم است. این عارضه در افراد مسن بسیار شایع است و مسبب نگرانی و ناراحتی این عزیزان میشود.

تاثیر آب و هوا و شرایط اقلیمی بر روی خشکی چشم

علت دیگر خشکی چشم، مربوط به آب و هوا و شرایط اقلیمی است. افرادی که در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنند، در خطر ابتلا به خشکی چشم قرار دارند.

عزیزانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند (مثل کشاورزان) هم از این عارضه رنج میبرند.

 افرادی که در ارتفاعات سرد و خشک و کوهستانی زندگی می کنند، مخصوصا در صورتی که در فصل زمستان از بخاری برای گرم کردن استفاده کنند.

یکی از دیگر علت های خشکی چشم، گرد و غبار و باد شدید است هموطنان عزیزی که در معرض این شرایط هستند امکان ابتلا به این عارضه را دارند.

توصیه هایی برای درمان خشکی چشم افرادی که در مناطق آفتابی و گرم یا سردسیر و کوهستانی زندگی میکنند:

 پیشنهاد من به افرادی که در مناطق آفتابی و گرم زندگی میکنند استفاده از عینک آفتابی است. دوستانی که در مناطق سردسیر و کوهستانی از بخاری استفاده می کنن  و به خشکی چشم مبتلا شدند بهتر است از دستگاه های بخور مرطوب استفاده کنند تا رطوبت ایجاد شده از خشکی چشم جلوگیری کند.

آیا سیگار باعث خشکی چشم میشود؟

سیگار یکی از دلایل ابتلا به این عارضه محسوب میشود و بطور کلی درصد ابتلا به عارضه «خشکی چشم» در اشخاصی که سیگاری هستند بیشتر است.

توصیه هایی برای درمان خشکی چشم افراد سیگاری:

پیشنهاد من برای افرادی که سیگاری هستند و به «خشکی چشم» مبتلا هستند در درجه اول ترک یا کاهش مصرف سیگار روزانه است.

تاثیر نور کامپیوتر و لپتاپ بر خشکی چشم

این عارضه چشمی، بین افرادی که بصورت طولانی مدت از چشمشان کار میکشند، مثلا افرادی که ابزار اصلی شغلشان کامپیوتر است و مجبورند روزانه و طولانی مدت از لپتاپ یا کامپیوتر استفاده کنند ، بسیار شایع است.

 اشخاصی که زیاد مطالعه میکنند مثلا دانشجوهایی که در ایام امتحانات هستند یا دانش آموزانی که خود را برای کنکور آماده میکنند هم در خطر ابتلا به خشکی چشم هستند.

توصیه هایی برای درمان خشکی چشم افرادی که بمدت طولانی از کامپیوتر استفاده میکنند:

در صورتی که در طول شبانه روز مدت زمان طولانی در حال استفاده از کامپیوتر هستید و یا مدت زمان زیادی در حال مطالعه هستید بصورت مرتب پلک بزنید، همچنین پس از هر 20 دقیقه کار ممتد چشمی که دارید یک الی دو دقیقه باید به چشمتان استراحت دهید. نکته ی مهم دیگری که به آن باید توجه کنید نوع نشستنتان پشت میز کامپیوتر یا لپتاپ است.

چه داروهایی باعث خشکی چشم میشوند؟

اشخاصی که داروهای زیر را مصرف میکنند بیشتر در خطر ابتلا به خشکی چشم هستند:

 • افرادی که بخاطر الرژی مجبور به استفاده از آنتی هیستامین ها هستند.
 • افرادی که مبتلا به فشار خون هستند و ملزم به مصرف داروهای ضد فشار خون هستند.
 • افرادی که درگیر افسردگی هستند و در دوره مصرف داروهای ضد افسردگی بسر میبرند.
 • خانم هایی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند.
 • خانم های که باردار هستند و تغییرات هورمونی در سیستم بدنشان رخ داده.
 • خانم هایی که وارد دوران یائسگی شدند.

تاثیر تغذیه و بیماری های خاص بر خشکی چشم

 • افرادی که کمبود ویتامین آ (A) دارند
 • افرادی که التهاب لبه پلک یا بلفاریت دارند
 • افرادی که بنا به دلایلی عصب شماره 7 صورتشان فلج شده و پلکشان بسته نمیشود و در زمان خواب  باز میماند
 • اشخاصی که به بیماری های سیستمیک مبتلا هستند یا افرادی که پا به سن گذاشتند و به بیماری پارکینسون مبتلا شدند و بستن پلکشان به سختی صورت می گیرد

اگه لنز بذارم دچار خشکی چشم میشم؟

افرادی هستند که به جای استفاده از عینک به مدت طولانی از لنزهای تماسی استفاده می کنند؛ لنزها چه طبی باشند چه برای زیبایی تاثیر یکسانی بر خشکی چشم دارند.

علائم خشکی چشم

تا به اینجا علل شایعی که باعث خشکی چشم میشوند را شناختیم. اکنون میخواهیم به سوال زیر پاسخ دهیم:

فردی که خشکی چشم دارد با دیدن چه علائمی به پزشک مراجعه کند؟

زمانی که بیماران به ما مراجعه میکنند علائم زیر را ذکر میکنند:

 • سوزش
 • دشواری در باز شدن چشم
 • حس وجود شی خارجی در چشم (مراجعه کنندگان میگویند: احساس می کنم یه سری شن ریختن توی چشمم)
 • تاری دید مقطعی؛ معمولا مراجعه کنندگان ذکر میکنند که « وقتی دارم کتاب میخونم، دیدم تار میشه ولی وقتی پلک میزنم اصلاح میشه»؛ این مشکل نشاندهنده این موضوع است که میزان اشک در چشمان فرد کم است و چشم دچار التهاب شده و قرمز میشود.
 • مراجعه کننده شکایت میگند که:  وقتی توی نور خورشید قرار می گیرم و آفتاب مستقیم روی چشمام هست، چشمام رو نمی تونم باز بکنم این عزیزان به بیماری فتوفوبیا دچار هستند و حساسیت شدیدی نسبت به نور خورشید دارند و بدون عینک آفتابی نمی توانند در معرض نور آفتاب قرار بگیرند.  
 • یکی دیگر از علائمی که باعث میشود فرد برای خشکی چشم به من مراجعه کند این مورد است که: از چشمام اشک زیاد میاد بدون اینکه کار خاصی انجام بدم و آبریزش زیادی از چشمم دارم.

این ها علائمی هستند که مراجعه کنندگان بخاطرشان برای خشکی چشم به مطب من مراجعه میکنند. در ادامه روند تشخیص اینکه آیا این علائم، علائم خشکی چشم هستند یا نه را به شما توضیح میدهم.

روش تشخیص خشکی چشم چیست؟

برای تشخیص اینکه علائم فرد مربوط به خشکی چشم است، از دستگاه اسلیت لب استفاده میکنیم. دستگاه اسلیت لب با بررسی انتهای لبه ی پلک توانایی تشخیص التهاب لبه پلک و میزان اشک چشم را دارد. در صورتی که با این دستگاه تشخیص خشکی چشم امکان پذیر نبود و در تشخیص دچار شک بودیم، از تعدادی تست های اختصاصی دیگر برای تشخیص خشکی چشم استفاده میکنیم؛ پس از این تست ها چشم پزشک تشخیص میدهد که آیا فرد دچار خشکی چشم است یا نه.

درمان خشکی چشم چیست؟

در ادامه توصیه هایی برای درمان خشکی چشم خدمت شما عزیزان ارائه میدهم. در این بخش به این سوال پاسخ خواهم داد:

برای درمان «خشکی چشم» چیکار کنم؟

توصیه ما به عزیزانی که درگیر خشکی چشم هستند نوشیدن زیاد مایعات و اب در طول روز است. حداقل روزی 7 تا 8 لیوان آب بخورید به خصوص در فصل تابستان. همچنین اگر در شهرهایی زندگی میکنید که اب و هوای گرم و خشک دارد حداقل ۸ لیوان آب در طول روز بنوشید.

برای خشکی چشم از چه دارویی استفاده کنم؟

شایع ترین دارویی که برای بیماران تجویز می کنیم اشک مصنوعی است.
اشک مصنوعی انواع مختلف دارد که بسته به تشخیص پزشک و میزان خشکی چشم برای بیمار تجویز میشود. اگر میزان خشکی چشم فرد کم باشد از قطره های اشک مصنوعی استفاده میشه که دارای مواد نگهدارنده است، حداکثر 4 بار در روز می بایست استفاده شود.

 در صورتی که پزشک تشخیص دهد میزان خشکی چشم شما زیاد است، از قطره های اشک مصنوعی باید استفاده شود که نگهدارنده ندارند، دلیل این امر این است که بواسطه ی میزان خشکی چشم احتمالا نگهدارنده ای که داخل اشک مصنوعی است باعث تحریک و قرمزی چشم شما میشود.

افرادی که خشکی چشم در آن ها شایع تر هست، بهتر است که از پمادهای چشمی هنگام خواب استفاده کنند.

در صورتی که پزشک پس از معاینه شما، تشخیص بدهد دچار التهاب لبه پلک یا بلفاریت شده اید،  برای شما شامپو بچه، کمپرس گرم و همچنین پماد های انتی بیوتیکی تجویز میکند.

در صورتیکه تمامی اقدامات بالا را انجام دادید ولی کماکان به خشکی چشم مبتلا هستید میتوانید از روش های جراحی استفاده کنید.
در عمل جراحی مسیر خروجی سوراخ های اشک بسته میشود در مجاورت پلک سوراخ هایی وجود دارد که باعث میشوند اشک از چشمان شما خارج شود؛ زمانیکه این سوراخ ها بسته میشوند اشک در چشمان شما میماند و باعث میشود خشکی چشم کاهش پیدا کند.

این روش برای افرادی که ماهیچه ۷ صورتشان فلج شده و نمیتوانند پلکشان را ببندند نیز کاربرد دارد.

عزیزانی که قرنیه چشمشان زخم شده و دچار «خشکی چشم» نیز هستند در صورتی که راهکارهای بالا جواب ندادند در قدم آخر میتوانند از «پیوند قرنیه» استفاده کنند.

خدانگهدار

 

برای پرسیدن سوالات خود در ارتباط با مطلب دکتر الناز نکوئی در خصوص بیماری خشکی چشم میتوانید با کلیک بر روی گزینه ی دریافت مشاوره دغدغه خود را با ایشان مطرح کنید.

 

 

 

دکتر الناز نکوئی، جراح و متخصص چشم هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر الناز نکوئی